MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 16. dubna 2024, svátek má Irena, pranostika na dnešní den: Pakli mokrý a zimavý duben, jest úroda na víno.

Ze svých nových teras vidí rodina v Lelekovicích daleko do kraje

Redakce
16. 10. 2021
Foto: WPC - WoodPlastic, www.woodplastic.cz

Dům, zahrada, bazén, terasa – v jednoduchosti je krása. Své o tom vědí majitelé parcely v Lelekovicích u Brna, kteří si podle téhle jednoduché poučky postavili dům, navrhli zahradu a naplánovali stavbu bezúdržbových teras Terafest®.

Druhé největší město v zemi je odtud coby kamenem dohodil, ale když shlížíte z nové terasy dolů do údolí, máte pocit, že příroda a její kouzlo ani nemohou být blíž. Přesně takhle si to jedna moravská rodina vymyslela a přesně takhle se jí to povedlo uskutečnit.

Původní dřevěnou terasu nahradila kompozitní

Dominantou mírně svažité jižně orientované parcely je rodinný dům na jejím vrcholu. Další přirozené centrum zahrady se pak soustředí v její spodní části kolem vodní plochy bazénu. Obě klíčová místa lemují nové atraktivní terasy Terafest®, ale zatímco ta, která svými pravými úhly bezprostředně navazuje na obytnou část domu, působí záměrně jako co nejpřirozenější pozvánka do zahrady, terasa s atypicky kladenými prkny kolem bazénu zaujme na první pohled.

Foto: WPC – WoodPlastic, www.woodplastic.cz

Původní terasa u paty domu byla klasická dřevěná, ale jak už to u takových staveb v exteriéru bývá, nedokázala ani přes maximální úsilí o její údržbu příliš dlouho vzdorovat vlhkosti a dalším nepříznivým vlivům klimatu. Majitelé se proto rozhodli poohlédnout se po nějakém alternativním řešení, a protože v té době zároveň přistoupili i k celkové rekonstrukci bazénu, napadlo je opatřit kvalitní terasou i okolí vodní plochy.

V průběhu přemýšlení o nejvhodnějším materiálu pro vybudování obou nových teras rodina navštívila showroom výrobce kompozitních prken, české společnosti WPC – WoodPlastic. Měli štěstí, protože specialisté na terasy a bazény v Nebovidech u Brna jim bezplatně pomohli ujasnit si možnosti, seznámili je s nabídkou prken a probrali s nimi specifika jejich projektu, včetně předběžného návrhu a jednotlivých variant samotné instalace teras.

Stejná prkna, ale dvě zcela odlišně pojaté terasy

Jak v případě terasy u domu, tak i té u bazénu padla nakonec volba na prkna Terafest® Natur Plus v barevném odstínu Teak. Zákazníkům se líbila kresba povrchu s přírodním vzhledem a jemným probarvením, které koresponduje s celkovým konceptem zahrady i s jižní orientací pozemku. V případě terasy u bazénu hrála při volbě barvy prken svoji roli i skutečnost, že vnitřní prostor bazénu je opatřen méně obvyklou tmavou fólií. A právě s ní a s okolní zelení ladí podle majitelů teakový odstín nejlépe.

Foto: WPC – WoodPlastic, www.woodplastic.cz

Terasa u paty domu o ploše 38 m² má pravoúhlý tvar a technici ze společnosti Art Bazény, kteří ji instalovali, tu pokládali prkna co nejefektivněji, pěkně jedno vedle druhého. Ten pravidelný a dobře předvídatelný rytmus prken a jemných spár, ta dlouhá přímá linka okraje terasy opticky oddělující dům od zahrady, vše jakoby zdůrazňovalo, že tady platí pravidla, tady má rodina bezpečnou půdu pod nohama.

Naopak v případě terasy kolem bazénu, která zaujímá plochu 64 m², jakoby se návrh malinko inspiroval slovy architekta Friedensreicha Hundertwassera o tom, že rovná linie je ďáblův nástroj. Právě tady jemné detaily pozorným očím prozradí, jak mimořádným materiálem jsou česká plnoprofilová prkna WoodPlastic® a na jak vysoké úrovni odevzdávají zákazníkům svoji práci montéři vyškolení v Bukovanech u Prahy, kde sídlí výrobce prken, společnost WPC – WoodPlastic.

Prkna lemující terasu bylo třeba nahřát a vytvarovat

Při bližším pohledu je zřejmé, že neobvyklý tvar bazénu, který je navíc ještě situován do mírného svahu zahrady, byl pro návrh i samotnou realizaci terasy zcela určující. Jednotlivé plochy osazené nepravidelně kladenými prkny na sebe navazují a zdůrazňují krásu a radostný rytmus celého místa. Zároveň poukazují i na sepjetí bazénu s bezprostředním okolím, včetně výhledu do údolí, vzrostlé zeleně i nedaleké zídky. Dokonale přesného lemování okrajů bazénu i samotné terasy bylo docíleno opatrným nahřátím kompozitních prken a jejich pečlivým vytvarováním do požadovaných oblouků.

Foto: WPC – WoodPlastic, www.woodplastic.cz

Realizace v Lelekovicích ukázala, že spojí-li se osvícení majitelé, špičkový produkt a profesionální práce techniků, může vzniknout plně funkční dílo, které je bezpečné, kvalitní a reprezentativní.  Každý detail tu sedí, vše přesně zařezává, voda se třpytí a sluníčko v oblacích příjemně září. Co si přát víc?

www.woodplastic.cz

Související články

Tahle terasa k rodinnému domu jednoduše patří

Maximální jednoduchost, čisté linie a decentní barvy. Moderní rodinná novostavba nedaleko Zlína zaujme na první pohled úspěšným propojením obytné části s exteriérem. Podstatnou měrou k němu přispěl i originální návrh víceúrovňové kompozitní terasy vypracovaný majitelem a výběr správných prken. Ještě před nedávnem se na okraji Mysločovic nacházela jedna zajímavá, ale nevyužitá stavební stavební parcela. O […]

Přečíst
Říjen 2021

Inspirujte se stylovou terasou Terafest® u domu hokejového obránce Romana Poláka

Roman Polák patří k nejlepším českým hokejovým obráncům. Obětavý bek proslulý svojí tvrdostí a dokonalou poziční hrou se po 14 úspěšných sezónách rozhodl ukončit své angažmá v kanadsko-americké NHL. Zakotvil v týmu Vítkovic a spolu s manželkou teď mohou v klidu pokračovat v zařizování svého vkusně navrženého domu. „Máme to se ženou stejné, pro nás je domov jen jeden, […]

Přečíst
Červenec 2020

Marta Jandová se cítí nejlépe s rodinou na terase svojí chalupy

Je známá především jako úspěšná zpěvačka. Věčně rozesmátá dáma, která vypadá, že nemá problém s bohémským životem ani s vystupováním na veřejnosti. Pouze nejbližší však vědí, že nejlépe se pracovně vytížená Marta Jandová cítí v kruhu své rodiny na své venkovské chalupě. Marta Jandové se několikrát nechala slyšet, že za opravdu kvalitně prožitý čas považuje především dobu strávenou […]

Přečíst
Srpen 2020

Vojta si užívá novou bezbariérovou terasu Terafest®

Česká společnost WPC – WoodPlastic už vyrobila a dodala prkna pro tisíce nejrůznějších teras po celém světě. Našli byste mezi nimi realizace rozsáhlé, technicky komplikované, terasy důmyslné, extravagantní i luxusní tak, že berou dech. Žádná z nich se však nevyrovná jedné nevelké terase Terafest® nedaleko Brna. Když se maminka malého Vojty se svým partnerem rozhodli […]

Přečíst
Říjen 2020

Terasa Terafest® na střeše pražského domu se opravdu povedla

Terasa je místo jako stvořené pro odpočinek. Skvělé přitom je, že nezáleží, zda odpočíváte na zahradě nebo třeba na střeše domu. Důležité je mít volné nebe nad hlavou a poctivá prkna pod nohama. Třeba ta od české společnosti WPC – WoodPlastic, na něž vsadila majitelka jednoho krásného bytu v Praze. Jedna z nejpovedenějších realizací z prken z materiálu WoodPlastic® […]

Přečíst
Září 2020

Nová terasa Terafest® je ozdobou atraktivní novostavby poblíž Neratovic

Okrasná zahrada svažující se k vodní hladině a čistě působící objekt situovaný tak, aby měli jeho obyvatelé co největší užitek ze slunečních paprsků. Už na první pohled je zřejmé, že návrh a realizace nového rodinného domu a jeho bezprostředního okolí nedaleko Labe se opravdu povedly. Nemalou zásluhu na tom má i zahradní terasa. Svými jednoduchými […]

Přečíst
Prosinec 2020