MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 26. listopadu 2022, svátek má Artur, pranostika na dnešní den: Jaký listopad, takový březen.

Vybíráte terasu? Myslete i na odolnost materiálu

Redakce
9. 7. 2021
Foto: WPC - WoodPlastic, www.woodplastic.cz

Málokteré místo v domě je tak exponované, jako je tomu v případě prostoru propojujícím byt s exteriérem. Typicky jde o nezastřešenou venkovní terasu. Ta čelí vedle vlivů počasí i celé řadě dalších hrozeb, mnohé z nich plynou z našich každodenních aktivit na terase. To je samozřejmě v pořádku, vždyť pro to jsme si ji koneckonců pořizovali. Otázkou je, jestli jsme pořídili dobře a co všechno dokáže naše terasa ustát.

Venku, a přesto v bezpečí domova. Na zahradě, a přitom v dosahu všech civilizačních vymožeností, které skýtá náš byt. Taková dobře navržená, pečlivě vybraná a precizně nainstalovaná zahradní terasa představuje pro své majitele nesporný přínos, a to v mnoha směrech. Rozhodující je, aby sloužila tak, jak má, a vydržela co nejdéle funkční a atraktivní bez nutnosti další nákladné péče. Terase hrozí újma častěji, než by se mohlo zdát.

Péče o dřevěné terasy nebere konce

Foto: Shutterstock

Závady, které naší terase v běžném provozu hrozí, se odvíjejí zejména od toho, z čeho ji máme postavenou. Mezi materiály na terasu dnes dominují především dřevo, kámen, beton, keramika či kompozit. Samozřejmě, že vedle typu a jakosti materiálu je třeba dbát i na správnou pokládku, včetně zajištění snadného odtoku vody a odvětrávání terasy.

K závadám jsou nejnáchylnější především terasy z klasického dřeva, které bez opakované a časově i finančně nákladné péče rychle degradují. K nejčastějším komplikacím se řadí uhnívání špatně vyspádovaných částí terasy, praskání, prohýbání nebo kroucení prken, vypadávání suků a vznik třísek a štěpů na jejich povrchu.

Nedostatečně ošetřené, resp. permanentně vlhké dřevo je vítanou bránou pro plísně a dřevokazný hmyz, které rozpad takové terasy urychlí. Řešením je nahrazení postižených částí terasy novými prkny, jejich dokonalé vyspádování, přebroušení povrchu a následná impregnace odpovídajícími prostředky.

Kompozit je jistota, ale musí být kvalitní

Foto: WPC – WoodPlastic, www.woodplastic.cz

Stále vyhledávanější alternativou dřeva na terasy jsou prkna z kompozitu dřevní moučky nejlépe s příměsí vysokohustotního polyethylenu. Nejenom že terasy z WPC jsou atraktivní na pohled, ale jejich vývoj byl založen na myšlence snadné instalace, mimořádné odolnosti materiálu a minimální potřebě údržby.

Terasy z kvalitního kompozitu dokážou bez problémů a dlouhodobě čelit dešti, sněhu, mrazu i slunečnímu UV záření. Prkna jsou minimálně nasákavá a rezistentní vůči bazénové chemii i slané vodě. Veškerá údržba spočívá v občasném opláchnutí čistou vodou, mastné fleky a prachové skvrny lze umýt saponátem, rýhy a škrábance odstraní rýžový kartáč, případně brusná houbička.

Průběžně je vhodné terasu zamést a odstraňovat ze spár mezi prkny prach a nečistoty. Avšak žádné natírání, olejování ani impregnace, žádné nákladné výměny prken nebo zdlouhavé opravy. Někteří výrobci dokonce poskytují na svá prkna z WPC záruku až 25 let na hnilobu a dřevokazný hmyz.

Beton i dlažba vyžadují dokonalé podloží

Foto: Shutterstock

Také v případě betonu, kamene a dlaždic z keramiky je dnes nabídka mimořádně pestrá a zajímavá, takže není problém vybrat si tu správnou terasu. Závady teras s uvedených materiálů jsou většinou spojené s pohyby štěrkového lože, které mohou časem zapříčinit praskání dlaždic, respektive bortění povrchu terasy. V takovém případě nezbývá než terasu rozebrat, lože zhutnit a vše znovu předláždit.

Pokud se na terase objeví skvrny ať už z řas, z vodního kamene nebo prachové fleky z vysušených louží, jedná se spíše o nepříjemnost. K jejímu vyřešení by mělo postačit opláchnutí vysokotlakým čističem, případně předtím ještě aplikace jedlé sody, která dokáže skvrny rozpustit.

Ať už tedy budete na své terase odpočívat, grilovat s přáteli nebo dovádět s dětmi, měli byste tak činit s vědomím, že terasa slouží vám, a ne naopak. Než mít na zahradě terasu, do jejíž údržby je třeba opakovaně investovat a hlídat, zda se nepropadne nebo si na ní nezadřete třísku, to už je lepší lehnout si na deku a číst si nějakou hezkou knížku.

Foto: Shutterstock

Související články

Česká firma WPC – WoodPlastic vám pomůže s terasou od A až do Zet

Terasa. Stále ji nosíte v hlavě, ale nevíte jak začít? Nedostává se vám času, netušíte, z jakého konce se do její stavby pustit, jaký materiál zvolit? Vybrat a postavit u domu kvalitní a krásnou terasu je dnes snazší, než byste řekli. Z mnoha praktických, ale i estetických důvodů jsou stále oblíbenějším materiálem prkna z kompozitu […]

Přečíst
Duben 2020

Chcete si užít bazén? Dopřejte mu správnou terasu

Sluneční paprsky příjemně hřejí a osvěžující vánek ševelí listy ovocných stromků na zahradě. A zatímco vy se ve chvílích zaslouženého volna oddáváte lenošení na terase, doléhají vám k uším zvuky šplouchající vody a výskání dovádějících dětí. Snad nic nesymbolizuje letní pohodu lépe než bezstarostný odpočinek a možnost kdykoli se ponořit do průzračné vody vlastního bazénu. […]

Přečíst
Červen 2020

Daří se nám klienty zaujmout špičkovou kvalitou, říká Jan Čerešňa z Garden 6

Pražské centrum Garden 6 si za dobu své existence získalo pověst místa, kde se sny zákazníků o dokonalém vybavení zahrady stávají skutečností. Proč tomu tak je? Odpověď jsme se pokusili zjistit od spoluzakladatele centra Jana Čerešni. Můžete nám představit firmu Garden 6? Centrum Garden 6 vzniklo v roce 2014 na Praze 6 vzájemnou spoluprací šesti společností: WPC – […]

Přečíst
Leden 2021

Jednoduchou kvalitní terasu z WPC si smontujete sami

Znáte ten pocit, kdy usadíte zbývající lištu, utáhnete poslední vrut, odfouknete smítko, odložíte vodováhu a s tichou radostí přehlédnete výsledek práce svých rukou? Ano, ukočírovat tým lidí, vymyslet a realizovat projekt, absolvovat nespočet úmorných jednání, prostě zvládnout všechny ty kancelářské fígle, to samozřejmě vyžaduje mimořádné nasazení. Ale tohle je něco jiného. Vytvořit něco vlastníma rukama a […]

Přečíst
Květen 2020

Jak pečovat o terasy ze dřeva a dřevoplastu

Terasy zvyšují životní komfort a kultivují bezprostřední okolí domu. Aby tomu tak bylo po co nejdelší dobu, je třeba se o terasu odpovídajícím způsobem starat. K nejvyhledávanějším materiálům ke stavbě teras patří dřevo, které je však zároveň náchylné k poškození a jeho kvalita bez odpovídající péče postupně degraduje. Stále preferovanější alternativou je proto budování teras za použití prken […]

Přečíst
Červen 2020