MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 29. května 2024, svátek má Maxmilián / Maxim, pranostika na dnešní den: Když se v máji blýská, sedlák si výská.

Jednoduchou kvalitní terasu z WPC si smontujete sami

Redakce
19. 5. 2020
Foto: WPC - WoodPlastic, www.woodplastic.cz

Znáte ten pocit, kdy usadíte zbývající lištu, utáhnete poslední vrut, odfouknete smítko, odložíte vodováhu a s tichou radostí přehlédnete výsledek práce svých rukou? Ano, ukočírovat tým lidí, vymyslet a realizovat projekt, absolvovat nespočet úmorných jednání, prostě zvládnout všechny ty kancelářské fígle, to samozřejmě vyžaduje mimořádné nasazení. Ale tohle je něco jiného. Vytvořit něco vlastníma rukama a udělat to pořádně, téhle zkušenosti se nic nevyrovná.

Věděli jste, že jednoduchou WPC terasu od zavedeného výrobce si zvládnete smontovat sami? Stačí trocha zručnosti, základní nářadí a řídit se oficiálním instalačním manuálem. Ne, není to pro úplná nemehla, budete muset zapojit svůj důvtip, trpělivost i um, ale pokud dodržíte instrukce, budete odměněni. Obdiv manželky, uznání přátel a sousedů, ale hlavně ten pocit: tohle jsem zmáknul sám a udělal jsem to dobře. A nejenomže je vaše nová terasa atraktivní a fortelně postavená. Vy máte navíc i jistotu, že její životnost bude díky tomu dlouhá a že výrobce vám v případě potřeby uzná záruku.

Klíčem ke stabilní terase je bytelný základ

Při montáži terasy podle výrobcem dodaného instalačního manuálu je důležité postupovat systematicky a dávat pozor na detaily. Ještě před samotnou montáží je pro pořádek vhodné shromáždit si na jedno místo všechen potřebný materiál – terasová prkna, nosiče, zakončovací lišty, montážní klipy, vruty a plastové podložky pro vyrovnání povrchu. Zároveň si předem připravíme i veškeré nářadí – metr, tužku, lajnovací šňůru, vodováhu, ruční kotoučovou nebo přímočarou pilu, vrtačku a aku šroubovák s příslušným bitem.

Práce s kvalitním WPC materiálem od ověřeného výrobce, jako je například český producent prken z plnoprofilového dřevěného kompozitu WPC – WoodPlastic, je totožná jako jakákoli jiná práce s kvalitním tvrdým dřevem. Rozdíl je snad pouze v tom, že WPC prkna lze po nahřátí i ohýbat. Při pokládání terasy je třeba postupovat krok za krokem a důležité je nic nepodcenit, protože úspěšné vyřešení jedné pracovní operace je předpokladem pro úspěch i v těch dalších. Klíčový je hned začátek, totiž dobře připravené podloží, které vaší terase zajistí stabilitu a dlouhou životnost. 

Za vhodný podklad lze považovat betonovou desku nebo štěrkové lože s obrubníky, které zabrání propadání nosičů do podloží. Důležité je rovněž izolovat terasu od vody, protože podloží pod terasou musí být dobře odvodněno, před případnou vzlínající vodou je třeba terasu odizolovat hydroizolační fólií nebo alespoň asfaltovou lepenkou. Spádovaní podkladu terasy se provádí vždy směrem od domu. Samotnou terasu lze následně vzhledem k naprosto minimální nasákavosti materiálu Wood-Plastic instalovat i v rovině.

Při montáži nezapomeňte na dilatační spáry

Na připravený podklad volně umístěte nosiče, v případě vyspádovaného podloží je vyrovnejte pomocí plastových či gumových podložek. Nosiče jsou důležité nejenom proto, že tvoří podpůrnou konstrukci pro terasová prkna, ale současně pod nimi zajišťují cirkulaci vzduchu. V rámci této fáze montáže si hlavně pohlídejte správnou osovou vzdálenost instalovaných nosičů a mezi na sebe navazujícími nosiči ponechávejte předepsanou dilatační spáru.

Pokud máte položené a dokonale vyrovnané nosiče, nastává ta správná chvíle pro montáž terasových prken. Ještě než začnete s instalací, zkontrolujte jejich délku a v případě potřeby zarovnejte hrany. Tzv. skryté kotvení probíhá za pomoci nerezových klipů a vrutů. První prkno umístěte kolmo na nosič, přichyťte jej k jeho hraně za pomoci start klipu a připevněte nerezovým vrutem. Následující prkna pak uchyťte standardními klipy. Ty vsuňte do postranní drážky prkna a prostřednictvím vrutu je upevněte k nosiči. Prkno můžete v případě potřeby doklepnout do klipu gumovým kladívkem.

Ve finále si označte přesahy na okrajích prken a odřízněte je. Zbývají zakončovací lišty, jimiž uzavřete otevřené boční strany terasy. Použijte přitom doporučené nerezové vruty, které umístěte podle typu, resp. velikosti lišty, a předpokládané zátěže. Otvory na vruty si předvrtávejte. Již zmíněnou výhodou WPC, a tudíž i zakončovacích lišt je, že je lze v případě potřeby po zahřátí tvarovat. Terasu následně očistěte a zkontrolujte, zda vše lícuje a nic nechybí.

Montáž složitějších teras svěřte odborníkům

Pokud ale plánujete terasu složitějších tvarů s množstvím detailů, kupříkladu kolem bazénu, vířivky nebo schůdků, je vždy rozumnější svěřit její montáž odborníkům. Někteří z prověřených výrobců kompozitních teras disponují vedle vlastního závodu také celorepublikovou sítí terasových center a zkušených certifikovaných partnerů. Ti vám nejenom terasu profesionálně nainstalují, ale ještě předtím vypracují její návrh, pomohou s výběrem povrchů a barev a poskytnou vám i další cenné rady.