MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. července 2024, svátek má Drahomíra / Drahomír, pranostika na dnešní den: O svatém Kamilu slunce má největší sílu.

Jarní údržba terasy z WPC je snadná

Redakce
15. 4. 2021
Foto: WPC - Woodplastic, www.woodplastic.cz

Jednou z důležitých předností teras z kvalitního dřevěného kompozitu je minimální potřeba údržby. Na rozdíl od teras z jiných materiálů se v případě WPC jedná spíše o příjemnou povinnost probudit ji ze zimního spánku a připravit na novou sezónu. Pokud je tedy někdy ten správný čas věnovat kompozitní terase trochu té péče, tak je to právě teď.

Každá terasa vyžaduje péči, už jenom proto, aby zůstala co nejdéle krásná. Materiál, z něhož je vyrobena, přitom musí během celého roku čelit velké zátěži a celé řadě nepříznivých vlivů. Na nezastřešenou zahradní terasu působí velké výkyvy teploty. Zatímco v zimě ukazuje teploměr -20֯ C, v létě může sluneční žár rozpálit povrch prken i na více než 60֯ C, (o působení UV záření ani nemluvě).

Do toho připočtěme sníh, prach, déšť, tlející trávu, bláto, pot, bazénovou chemii, oharky, mastnotu ze zbytků jídel, posunování nábytku, dupání podrážek… A děti. Vynalézavost těch nejmilejších stvoření pod sluncem nezná hranic a mnohdy by se za ni nemuseli stydět ani v mezinárodních laboratořích, v nichž testují meze odolnosti nových produktů.

Foto: WPC – Woodplastic

Výrobci kompozitních prken obvykle doporučují čistit terasu vždy na konci jedné a začátku druhé sezóny. V této souvislosti je však třeba poznamenat, že řeč je o plnoprofilových prknech z prvotřídního kompozitu z čisté dřevité moučky s příměsí zdravotně nezávadného vysokohustotního polyethelynu, vyráběných za pomoci těch nejmodernějších technologií. V případě podezřele laciných dutých prken z dovozu je pravděpodobné, že jejich krátkou životnost neprodlouží žádná údržba.

Důležitá jsou kvalitní prkna a správná instalace

Vedle jakosti materiálu a způsobu výroby prken jsou pro životnost terasy a její náročnost na údržbu důležité i kvalitní návrh a správná, nejlépe profesionálně provedená montáž. To je také jeden z důvodů, proč zodpovědní výrobci podmiňují možnost uplatnění často mimořádně velkorysé záruky na prkna jejich dokonalou instalací přesně podle návodu.

Pokud už máte krásně navrženou a precizně usazenou terasu z kvalitního dřevěného kompozitu, možná jste zaregistrovali, že v průběhu prvních dvou měsíců došlo vlivem UV záření k vyzrávání barevných pigmentů ve dřevní složce. Po této době už se barva nemění, nešedne a její přírodní odstín zůstává stále stejně atraktivní.

Foto: Shutterstock

Terasová prkna Terafest® z dřevěného kompozitu nevyžadují žádnou povrchovou údržbu. Není třeba je každoročně ošetřovat proti dřevokazným houbám, hmyzu nebo dále impregnovat. Kvalitní prkna neoprýskávají, nedrolí se a nevytvářejí třísky. Pokud se na jejich povrchu objeví plíseň, stačí použít standardní čisticí přípravek s bělidlem a následně opláchnout vodou.

Na čištění terasy z WPC nepoužívejte rozpouštědla

Prostor mezi prkny je třeba udržovat čistý, aby bylo zajištěno účelné odvodnění, proto se doporučuje terasu jednou za čas zamést. Vždy zjara je pak vhodné podlahu omýt běžnou mýdlovou nebo saponátovou vodou. Pokud je terasa v lokalitě, kde hrozí větší výskyt znečištění (např. prach nebo pyly), je třeba zabránit vzniku prachových stop a oplachovat ji častěji, nejlépe vysokotlakým čističem nebo čistou vodou ze zahradní hadice.

 

Vzhledem k tomu, že WPC materiály obsahují dřevitou složku, která má přirozenou nasákavost, můžou na nich především olejové skvrny, například při grilování, zanechat trvalé stopy. V takovém případě je třeba skvrny co nejrychleji odstranit vodou, saponátem nebo odmašťovacím přípravkem. Klíčové je zapamatovat si jedno obecné pravidlo – při čištění WPC nikdy nepoužívejte rozpouštědla!

Tvrdost povrchu kvalitních WPC materiálů je srovnávána s tvrdostí dubu. Pokud však přesto dojde k poškrábaní povrchu prkna, vzniklé rýhy lze opatrně vyretušovat za použití jemného smirkového papíru nebo vykartáčovat měkkým ocelovým kartáčem, a to vždy ve směru vláken. Nejlepší je si to nejprve vyzkoušet na malém kousku terasy, někde na málo viditelném místě.

Jaro je tady, tak hurá na terasu!

Zima se nás letos drží zuby nehty, ale už je to jistě jen otázka dní, než to definitivně vzdá. A tak zatímco majitelé teras z klasického dřeva teď často nevědí, kam dřív skočit, jakou impregnaci si obstarat a které fošny snad raději rovnou vyměnit, uživatele teras z kvalitního WPC vzrušuje maximálně otázka, kdy už budou moci konečně pozvat přátele na první posezení. Snad už se brzy dočkáme…

Foto: WPC – Woodplastic, www.woodplastic.cz

 

Související články

Česká firma WPC – WoodPlastic vám pomůže s terasou od A až do Zet

Terasa. Stále ji nosíte v hlavě, ale nevíte jak začít? Nedostává se vám času, netušíte, z jakého konce se do její stavby pustit, jaký materiál zvolit? Vybrat a postavit u domu kvalitní a krásnou terasu je dnes snazší, než byste řekli. Z mnoha praktických, ale i estetických důvodů jsou stále oblíbenějším materiálem prkna z kompozitu […]

Přečíst
Duben 2020

Chcete si užít bazén? Dopřejte mu správnou terasu

Sluneční paprsky příjemně hřejí a osvěžující vánek ševelí listy ovocných stromků na zahradě. A zatímco vy se ve chvílích zaslouženého volna oddáváte lenošení na terase, doléhají vám k uším zvuky šplouchající vody a výskání dovádějících dětí. Snad nic nesymbolizuje letní pohodu lépe než bezstarostný odpočinek a možnost kdykoli se ponořit do průzračné vody vlastního bazénu. […]

Přečíst
Červen 2020

Daří se nám klienty zaujmout špičkovou kvalitou, říká Jan Čerešňa z Garden 6

Pražské centrum Garden 6 si za dobu své existence získalo pověst místa, kde se sny zákazníků o dokonalém vybavení zahrady stávají skutečností. Proč tomu tak je? Odpověď jsme se pokusili zjistit od spoluzakladatele centra Jana Čerešni. Můžete nám představit firmu Garden 6? Centrum Garden 6 vzniklo v roce 2014 na Praze 6 vzájemnou spoluprací šesti společností: WPC – […]

Přečíst
Leden 2021

Inspirujte se stylovou terasou Terafest® u domu hokejového obránce Romana Poláka

Roman Polák patří k nejlepším českým hokejovým obráncům. Obětavý bek proslulý svojí tvrdostí a dokonalou poziční hrou se po 14 úspěšných sezónách rozhodl ukončit své angažmá v kanadsko-americké NHL. Zakotvil v týmu Vítkovic a spolu s manželkou teď mohou v klidu pokračovat v zařizování svého vkusně navrženého domu. „Máme to se ženou stejné, pro nás je domov jen jeden, […]

Přečíst
Červenec 2020

Marta Jandová se cítí nejlépe s rodinou na terase svojí chalupy

Je známá především jako úspěšná zpěvačka. Věčně rozesmátá dáma, která vypadá, že nemá problém s bohémským životem ani s vystupováním na veřejnosti. Pouze nejbližší však vědí, že nejlépe se pracovně vytížená Marta Jandová cítí v kruhu své rodiny na své venkovské chalupě. Marta Jandové se několikrát nechala slyšet, že za opravdu kvalitně prožitý čas považuje především dobu strávenou […]

Přečíst
Srpen 2020

Nová terasa Terafest® je ozdobou atraktivní novostavby poblíž Neratovic

Okrasná zahrada svažující se k vodní hladině a čistě působící objekt situovaný tak, aby měli jeho obyvatelé co největší užitek ze slunečních paprsků. Už na první pohled je zřejmé, že návrh a realizace nového rodinného domu a jeho bezprostředního okolí nedaleko Labe se opravdu povedly. Nemalou zásluhu na tom má i zahradní terasa. Svými jednoduchými […]

Přečíst
Prosinec 2020