MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 31. července 2021, svátek má Ignác, pranostika na dnešní den: Od svatýho Ignáca léto se obracá.

Znáte vintage styl? Vaší zahradě bude slušet

Redakce
24. 5. 2020

Vezměte něco nového, přidejte kousek starého a vhodně to zkombinujte. Tak nějak by se dala shrnout podstata vintage stylu. Proč kupovat novou drahou vázu, když ta po babičce může na vaší kompozitní moderní terase vypadat tak skvěle? Vintage v sobě nese vzpomínky a romantiku dávno uplynulých časů, ale to neznamená, že nemůže být perfektně funkční.

Pokud nejste zastánci dokonalých zahrad s hustým, perfektně zastřiženým centimetrovým pažitem, mohl by vás oslovit právě vintage. Styl, který dominuje především interiérům, šperkům a módě, lze bez problému využít i ve venkovních prostorách. Dodá vaší zahradě nádech nostalgie a originalitu, kterou ocení nejen vaše návštěvy, ale ve které se vy budete cítit opravdu doma.

Vzpomínky mládí

Na zahradě inspirované vintage stylem pocítíte ducha doby, kterou už odvál čas, a vzpomínek, k nimž stojí za to se vracet. Můžete do ní umístit houpací křeslo objevené na půdě nebo zrekonstruovat altánek, který patřil k prvorepublikové vile. Staré věci, ke kterým máte vztah, nebo se vám jednoduše jen líbí, tak najdou nové uplatnění.

Moderní a tradiční, nové i zastaralé, to vše je zde ve vzájemné harmonii. Co třeba umístit na zahradu původní zrenovovanou dřevěnou lavičku? Skvělé je na tom to, že nevytváříte archeoskanzen plný nepoužitelných krámů, naopak budujete účelný prostor artefaktů, k nimž máte vztah.

Tradice i současné trendy

To obojí jde dohromady. Vintage styl se inspiruje dávnými trendy, znovuobjevuje krajky, staré materiály i postupy výroby. Libuje si ve špercích po prababičce, vyšívaných záclonách i háčkovaném přehozu. Tohle všechno zároveň citlivě a originálně kombinuje s moderním vybavením, nábytkem i hi-tech materiály.

I vaše zahrada může pocítit kouzlo vintage. Proč si při letních večerech nerozsvítit petrolejovými lucernami, které používali vaši předci. Víte, jak moc to květinám sluší ve starém kamenném korytu pro dobytek a že ze dřevěného džberu se dokáže vyklubat stylový květináč?

Recyklovaná krása

Představte si ošuntělý, a přitom elegantní květinář ze starých dveří. Dodá vaší zahradě rustikální kouzlo a květinami se budete kochat přímo v úrovni vašich očí. A co teprve květník nebo zahradní nábytek z oprýskaných palet? Po renovaci a nátěru je vaše posezení za pár korun připraveno k použití. Stará komoda, židle s patinou, dřevěný stolek, který kdysi býval u babičky v sednici, či dřevěný trakař jako stojan na designový květináč… Rozhlédněte se, jaké poklady ukrývá vaše chalupa. 

Stačí trocha fantazie, šikovnosti a úprav a ze starých věcí vykouzlíte netradiční výtvory, které vám bude soused nakupující v obchodních řetězcích závidět. A ještě jednu přednost nemůžeme vintage stylu upřít, a sice že výrazně šetří finance. Hodnota starých věcí může být pro mnohého nevyčíslitelná, peněženky se však příliš nedotkne.