MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Zasaďte si na zahradě svoji malou lékárnu

Redakce
9. 11. 2020

Většinou jsou spíše nenápadné. Jakoby jejich hlavním smyslem bylo nepřekážet, jakoby byly dobré hlavně k tomu, aby vyplnily nějakou mezeru či kout v rohu zahrady. Vedle vyšlechtěných bratranců z exotických dálav, obsypaných atraktivními voňavými květy o průměru servírovacího plata mohou keře s drobnými jedlými plody působit jako chudí příbuzní. I když…

Většinu keřů, o nichž bude řeč, spojuje to, že jsou odolné a nenáročné na pěstování. To je sice fajn, ale samo o sobě by to asi nestačilo k tomu, abychom jim věnovali větší pozornost než zapomenutému keříku zplanělých růží. To, co dělá z dřínu, rakytníku, mišpule, arónie nebo hlohu černé koně každé zahrady, jsou především jejich vitamíny nadupané plody.

Čaj z hlohu pohladí vaše unavené nervy

Mnozí z nás jsou navyklí kupovat vitamíny za nemalé peníze v lékárně – tabletky a kapsle, tobolky a mastičky, želatinu, sirupy a olejíčky… Často nás ani nenapadne, že by to mohlo být jinak. Popravdě, když se teď na podzim projdete kolem keře hlohu a zaregistrujete na něm ty podivné červené, napůl už svrasklé kuličky, asi vás hned netrkne, že jste právě minuli solidně zásobenou apotéku.

Hloh je regulérní nezmar. Vyroste všude tam, kde by vás většina ostatních keřů nechala na holičkách. Má tvrdé dřevo, trny, ale především disponuje celou řadou blahodárně působících léčivých složek. Z důkladně usušených plodů, květů, a dokonce i listů si můžete uvařit čaj, který je vhodný na úpravu srdečních obtíží, snižuje krevní tlak, tlumí stres a pomáhá proti nespavosti.

Mišpule je dobrá na žaludeční potíže

Dalším z nenápadných supermanů na zahrádce je dřín obecný. Jeho červené plody mají zvláštní sladkokyselou chuť a naše babičky je právě kvůli chuti, ale hlavně pro velký obsah vitamínu C využívaly především k výrobě džemů, sirupů a zavařenin. Čaj z dřínků, jak se plodům dřínu správně říká, ale i z jeho listů nebo z kůry se používá hlavně k léčbě trávicích poruch.

Mišpule obecná či jinak také německá je původem možná už 3 000 let starý keř, který se k nám rozšířil z oblasti Kavkazu, resp. severního Íránu. Keř sám o sobě nepůsobí příliš úpravným dojmem, ale jeho hnědé plody jsou mimořádné. Pokud je chcete konzumovat přímo, je dobré nechat je přejít mrazem. Jsou pak měkké a mají zvláštní chuť po hruškách. Vzhledem k velkému obsahu vitamínů, vlákniny, ale i minerálních látek se už odedávna využívají k léčbě průjmů a žaludečních potíží.

Temnoplodec ještě neřekl poslední slovo

O živém plotu z keřů temnoplodce se někdy s nadsázkou hovoří jako o ne sice nejkrásnějším, ale rozhodně nejzdravějším druhu oplocení. S cíleným pěstováním černého jeřábu či jinak také arónie, začal před více než sto lety ruský ovocnář Ivan Vladimirovič Mičurin. Už dávno před ním však arónii používali k výrobě některých pokrmů původní obyvatelé Severní Ameriky, odkud keř pochází. Plody arónie mají vysoký obsah vitamínu C a antioxidantů. Plody mají trpkou chuť, ale lze je zpracovat například do zavařenin nebo džemů. Nejenomže příznivě působí na krevní oběh, ale vědci v současné době zkoumají i vliv některých látek z arónie při léčbě rakoviny tlustého střeva.

Viděli jste někdy oranžovými plody obsypaný keř rakytníku? Všechno o nezajímavém vzhledu keřů vyjmenované „velké pětky“ bereme zpět. Rakytník řešetlákový je krásný keř. Co je však ještě důležitější, je to, že kdybychom tady chtěli vyjmenovat a popsat účinek všech životodárných složek, které obsahuje, byl by tenhle text jednou tak dlouhý. Spokojme se pouze s konstatováním, že jeho nakyslé až trpké plody obsahují zhruba 10x více vitamínu C než pomeranče.

Keře, které svítí, aniž by potřebovaly oslňovat

Brzy bude zima. Až se zase budete zamlženým dnem vracet z procházky, až se vám „dech na mraze opeří“ a vy u pěšiny potkáte „lucernu hlohu“, keře, jehož plané plody podle irského básníka Seamuse Heaneyho svítí, aniž oslepují, vězte, že jde o nenápadný zázrak přírody, který si v dnešní bláznivé době zaslouží vaši přízeň a pozornost.