MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

Zařiďte si chytrou domácnost, ušetří vám čas i náklady

Redakce
20. 1. 2021 • Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Také vás už napadlo pořídit si chytrou domácnost? Propojit řadu různých spotřebičů a vybavení domu mezi sebou a zároveň s centrálním ovládáním ve vašem smartphonu nebo tabletu tak, aby fungovaly, jak mají, a vždy, když to od nich očekáváte? Tak, aby byly všechny rutinní úkoly prováděny automaticky a vy jste nemuseli pořád dokola něco spouštět, zařizovat, zabezpečovat a koordinovat?

Říká se tomu Smart Home a počet lidí, kteří tento koncept považují za samozřejmý, stále roste. Oč jde? Zjednodušeně řečeno o ovládání přístrojů hlasem, či dokonce gesty, o automatickou koordinaci a načasování funkcí vybavení domácnosti: vytápění, chlazení, regulace osvětlení, zabezpečení domu, spouštění hudebních a jiných přístrojů, o chytré zavlažování či řízení ventilace ve skleníku…. Jde o to, že vaše trouba si bude umět sama stahovat oblíbené recepty z internetu a váš kávovar vám uvaří kafe přesně v momentě, kdy otevřete dveře do kuchyně.

Jednoúčelové sady jsou levnější, ale méně variabilní

Pro mnohé z nás to pořád ještě může působit jak ze sci-fi, ale pro jiné je Smart Home rutinou. Úroveň a dostupnost současných chytrých spotřebičů a dalšího vybavení domácnosti je taková, že už ani pro běžné smrtelníky není problém vybudovat špičkové zázemí podle svých představ. Chytrá domácnost vám vedle výrazného zjednodušení každodenních úkonů pomůže snížit náklady na provoz domu a také ho lépe zabezpečit.

Zájemcům se nabízejí dvě možnosti, jak systém chytré domácnosti pojmout. Můžete ji vybudovat za použití jednoúčelové sady, jejíž předností jsou nižší pořizovací cena, snadnější výstavba a možnost okamžitého zapojení. Nevýhodou je pak, zjednodušeně řečeno, skutečnost, že vzhledem k nutnosti kompatibility prvků budete v rámci této jednoúčelové skládačky moci používat pouze produkty od jednoho výrobce.

Centrální jednotka vám umožní připojit jakékoli chytré zařízení

Náročnějším, ale mnohem komplexnějším řešením je využití centrální jednotky, která nabízí velkou rozmanitost jednotlivých komponent a jejich dokonalou provázanost. Takto centrálně pojatý systém se snadno ovládá i rozšiřuje. Jeho mozkem je tzv. hub, k němuž můžete postupně připojovat další nejrůznější chytrá zařízení domácnosti tak, jak se budou objevovat v nabídkách firem. Časem tak vystavíte dokonalou chytrou domácnost s nejrůznějšími vychytávkami a sofistikovaně propojeným vybavením.

K ovládání jednotlivých chytrých spotřebičů se používají hlasoví asistenti. Mezi nejznámější asistenty patří Amazon Alexa, Google Home nebo Apple HomeKit. Předpokladem bezproblémového fungování celého systému je samozřejmě stabilní a rychlé internetové připojení. Kvalita a spolehlivost celého systému je naprosto klíčová. A nejde jen o náhlý výpadek elektřiny. Hlavní hrozbu pro Smart Home dnes představuje zneužití citlivých dat hackery.

Chytrý termostat pozná, jakou máte rádi teplotu

A co všechno si můžete v rámci chytré domácnosti dopřát? K nejčastěji pořizovaným přístrojům patří chytré termostaty, které dokážou zajistit bezdrátové ovládání vytápění či klimatizace. Tyto přístroje se naučí vaši oblíbenou teplotu, místnost, kde ji vyžadujete, i dobu, kdy ji chcete mít. V okamžiku, kdy opustíte dům, přepnou vytápění do úsporného režimu, a jakmile se vrátíte, okamžitě vaši přítomnost zaregistrují a teplotu znovu upraví tak, aby vám vyhovovala.

Dalším tématem, které by si vyžádalo samostatný text, je chytré zabezpečení domu. Zahrnuje senzory zvuku, detektory kouře, plynu či úniku vody, čidla pohybu, bezpečnostní kamery, chytré zámky ovládané otiskem prstu, ale i zařízení pro monitorování přístupu k domu s funkcí rozpoznávání členů rodiny, včetně domácích mazlíčků. Veškeré potřebné informace z těchto zařízení máte k dispozici 24 hodin denně na svém mobilu.