MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Založte si vlastní kompost – zahrada vás odmění

Redakce
19. 5. 2020

Kompost je ideální způsob, jak se zbavit zbytků ze zahrady, ale i z kuchyně a zároveň si zajistit výživné a 100% přírodní hnojivo. Základem pro dosažení dobrého výsledku je správné složení kompostu a dostatečný přístup vzduchu. Vyberte na zahradě správné místo, zvolte kompostér odpovídajícího objemu a o většinu toho nejdůležitějšího se postará příroda.

Listy, tráva, klestí, odkvetlé květiny, zbytky ovoce a zeleniny, popel ze dřeva… Každá zahrada produkuje bioodpad a každý majitel zahrady musí vyřešit, co s ním. Leccos lze nacpat do popelnice, něco spálit – rituál plazícího se smradu z doutnajících hromad je vůbec zajímavým přínosem tuzemské zahrádkářské školy světové kulturní antropologii přelomu 20. a 21. století. A čerstvě posečená tráva? Trávu zkuste – samozřejmě, když se nikdo nedívá – vyvézt někam do škarpy, nejlépe na obecní pozemek. A je to.

Ač je to k nevíře, naši pradědové ze svých zahrad nic nevyhazovali a nic na nich nepálili. Dobrý hospodář trávu pokosil a usušil, větve zpracoval na otop, listí, drobný klest a případné zbytky plodů zkompostoval. Nezbylo nic. Taková symbióza člověka a jeho zahrady byla založená na tom, že lidé si vystačili s málem, měli na každou práci víc času a hlavně – každé z těch činností věnovali odpovídající pozornost. Takový minimalismus v přístupu a každodenní drobná péče je fascinující a pro mnohé z nás dnes asi jen obtížně představitelná.

Důležité je správné provzdušnění

Dobrá, tak co vyzkoušet alespoň ten kompost? Výhody: tleje za nás, pomáhá nám od zbytků a produkuje něco, o čem se píše, že je to užitečné (hnojivo). Nevýhody: počáteční finanční a časové náklady + potřeba 1-2x do roka kompost přeházet z jedné hromady na druhou. Začněme tím, že si na své zahradě vybereme vhodné místo. Kompostér by neměl stát na přímém slunci a měl by k němu být dobrý přístup. Další důležitou věcí je, jak velký kompostér vybrat. Pro menší zahrádky stačí plastové zařízení o objemu kolem 500 litrů, pro ty větší není od věci smontovat si vlastní kompostér, například z vyřazených dřevěných palet.

Kompostér by měl mít odstranitelnou jednu stěnu, abychom mohli kompost překopávat a po čase i odebírat hotové hnojivo. Zároveň by neměl mít uzavřené dno kvůli přístupu žížal a nejrůznějších půdních organismů. Dospod je vhodné umístit hrubší materiál – drobné větvičky, slámu, kůru pro lepší provzdušnění. Omezené množství vzduchu by mělo mít možnost vstupovat do kompostéru ze všech stran, protože kyslík pomáhá procesu tlení. Vedle přístupu vzduchu je tlení výsledkem působení přiměřené vlhkosti, tepla a samozřejmě času.

Výživný humus získáte do jednoho roku

Základem pro dosažení dobrého výsledku je správné složení kompostu. V praxi to znamená, že tu bednu nemůžeme nacpat k prasknutí čerstvě nasečenou trávou, ale je třeba sypat ji tam po 10-20 cm vrstvách. Správné je prokládat vrstvy trávy zbytky zeleniny a ovoce, pak přidat kupříkladu listí, uhlí ze dřeva, znovu trávu, pak trochu zeminy, znovu drobné větve a tak dále. Směs v kompostéru můžeme obohatit i o čajové zbytky, lógr, lepenku, papírové kapesníčky, skořápky od vajíček, piliny, trus menších hospodářských zvířat. Naopak, vyhnout bychom se měli opakovanému přidávání masa, kostí, tuku, pecek a samozřejmě nerozložitelných materiálů.

Vedle pestrého složení kompostu je důležité udržovat i přiměřenou vlhkost směsi a její prokypření. Při absenci vzduchu může kompost zahnívat, a tudíž zapáchat, v tom případě jej načechrejte a přidejte více odpadu produkujícího uhlík (například větvě, listy nebo papír). Pokud tlení vázne, je naopak třeba přidat více dusíku, například v podobě vlhké trávy. Při vhodných podmínkách je možné už po dvou měsících registrovat první výsledky v podobě tmavé hmoty vonící po lesní půdě. Ta ještě není dostatečně vyzrálá, ale můžete ji použít kupříkladu k mulčování. Finální produkt – výživný humus – dostanete po zhruba jednom roce kompostování.