MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Zahradním nábytkem radosti vstříc

Redakce
2. 6. 2020

Ano, zahradní nábytek je něco, bez čeho se lze obejít. Ale výhody toho, že zahradní nábytek máte, a můžete ho používat, zpravidla převyšují starosti s jeho výběrem, zakoupením, udržováním nebo skladováním. Zahradní nábytek je nejenom praktický, ale spolu s vhodnými doplňky je schopen pozdvihnout vaši už tak dokonalou terasu na úroveň uměleckého díla.

Není nábytek jako nábytek

Klíčové je ujasnit si nejprve kdy a kde budeme nábytek využívat. Bude to celoročně, nebo půjde o čistě sezónní záležitost? Rozestavíme ho na zahradě pod korunami stromů, anebo bude stát na terase? A bude ta terasa stíněná? Zakrytá? Nebo půjde o zimní zahradu? Chceme takový nábytek, s nímž se v případě potřeby snadno manipuluje, anebo to mohou být bytelnější kusy, u nichž se předpokládá, že na svém místě nějakou dobu zůstanou?

Důležitý je pochopitelně i převládající účel pořizované sestavy – pohodlné křeslo pro relaxaci s knížkou v ruce bude z principu jiné než židle, na níž posadíme tchyni k tabuli během oslavy jejích krásných osmdesátin. K odpočinku, siestě či užívání si s přáteli se hodí polohovatelné sedačky s hlubším posezem, pro klasické stolování pak vyšší stůl a židle s rovným opěradlem, ideálně opatřené potahem.

Rozložit, zakrýt nebo uskladnit?

Další věcí, kterou bychom měli ještě před samotným pořízením nábytku zvážit, je způsob jeho skladování v době, kdy ho nebudeme používat (např. půjde-li o kusy pořizované do prostoru sezónního charakteru). Jednou z možností je vybrat si takový nábytek, který lze rozložit (a znovu složit). 

Je-li to možné, především s ohledem na odolnost materiálu nábytku, lze ho nechat přes zimu na místě a zakrýt plachtou. Musíme přitom ale zohlednit to, aby nám pak zakrytý nábytek na daném místě zbytečně nepřekážel. Pokud ani zakrytí plachtou ve vašem případě nepřichází v úvahu, nezbývá vám než přenést zahradní nábytek dočasně někam pod střechu – do garáže, zahradního domku, do sklepa…

Jaký zvolit materiál

Materiály, z nichž se dnes zahradní nábytek vyrábí, lze zjednodušeně rozdělit na přírodní a umělé. Je třeba si však dát pozor jak na kvalitu materiálu, tak na nevhodné kombinace materiálů. Obvykle lze totiž pořídit i nábytek kombinující například dřevo a kovové spoje, což zaručuje delší životnost soupravy. 

Ale v případě kombinace dřeva a například umělého ratanu už byste měli zbystřit, protože zatímco umělý ratan je mimořádně odolný, dřevo, především to levnější, měkké, tuto výhodu proměňuje v průšvih. Dřevo je samozřejmě naprostá klasika a nemusí jít jen o to tuzemské provenience. Ano, dub či buk jsou úžasné, ale častěji se k produkci zahradního nábytku využívají exotičtější dřeviny, které vynikají velkou odolností. Příkladem může být tropická akácie nebo teak.

I plast může být správnou volbou

Velké popularitě se těší již zmíněný umělý ratan – je odolný vůči změnám klimatu, snadno se udržuje, je netoxický a v kombinaci s hliníkovou konstrukcí vám vydrží pěknou řádku let. Samotný kovový zahradní nábytek, ať už hliníkový nebo například ten z duralu sice může na někoho působit stroze, ale co mu nelze upřít. je dlouhá životnost. A pokud máte rádi lehký styl, čisté linie a přiznané moderní materiály, není co řešit. Hliníkový nábytek potěší i nulovou nutností údržby a snadnou manipulací – život s hliníkem je snadný.

Zbývá plast a nutno říci, že tato kategorie je velmi široká. Zahrnuje na první (i na druhý) pohled levné výlisky, jejichž životnost se, obzvláště máte-li dvě a více dětí mezi pátým a patnáctým rokem věku, počítá doslova na hodiny. Ale rovněž sem spadají moderní kousky originálnějších tvarů a koncepcí, odolné a pohodlné, schopné poskytnou tolik radosti, jako ty nejdražší soupravy.

Samozřejmě, že i v případě zahradního nábytku platí, že výhodnější je jednorázově investovat víc a do kvalitnějšího zboží. Ale nezapomínejte, že jste to v posledku vy, vaši přátelé a vaše děti, kdo těm věcem vdechne život.