MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

Zahradničení v dubnu. Na co bychom neměli zapomenout?

Redakce
12. 4. 2021
Foto: Pixabay

Dubnové počasí láká zahrádkáře ven, což je dobře. Je totiž ideální čas na výsadbu zeleniny a bylinek, ale také na postřik stromů a finální úpravu trávníku. Na co by určitě neměl žádný správný pěstitel v tomto měsíci zapomenout?

Majitelé skleníků začínají se setbou již v březnu, ale pokud upřednostňujete sázení zeleniny a bylinek do záhonu nebo do truhlíku na terasu, ideálním obdobím je právě duben. Dny jsou delší, slunce má větší sílu a o dešťovou zálivku není nouze.

Správný čas na výsev zeleniny

V průběhu dubna můžete na své venkovní záhony zasít téměř všechny druhy zeleniny. A to od velmi oblíbené kořenové, jako je mrkev, petržel či celer, přes luštěniny (hrách či fazole) až po saláty, červenou řepu nebo také cibuloviny, zejména česnek, cibuli či pórek. Pokud letos plánujete vyzkoušet pěstování domácích okurek, vodních melounů nebo melounů cukrových, je právě nyní nejvyšší čas pro jejich výsev.

Foto: Shutterstock

Do půlky května naopak posečkejte u rajčat, kedluben a paprik. Tyto rostlinky nemají rády mráz a tři zmrzlí mužíci (Pankrác, Servác a Bonifác) by jim ještě mohli ublížit.

Nezapomeňte na bylinky

Komu naopak ranní mrazíky neublíží, jsou bylinky. Do hlíny na zahradě nebo do truhlíku na terase můžete zasít vytrvalé druhy, jako je například levandule, oregano, tymián, šalvěj nebo máta. K jarnímu osetí jsou vhodné také jednoletky a dvouletky – například kopr, anýz, naťová petržel, koriandr nebo fenykl.

Pokud bylinky správně nakombinujete, můžete si vytvořit velice působivou aromatickou zahrádku, která navíc vytváří přírodní repelent proti hmyzu.

Foto: Shutterstock

Vhodné kombinace bylinek a zeleniny

Bylinky můžete přidat i do zeleninového záhonu, budou je přirozeně chránit proti škůdcům. Skvělou službu vám udělá bazalka, která se díky své vůni hodí k rajčatům a okurkám, ale doplní i cibuloviny. Kerblík můžete zasadit do záhonů salátů nebo ředkviček, protože jeho aroma odpuzuje slimáky. Levandule vypadá úžasně ve spojení se saláty nebo růžemi. Ale pozadu nezůstává ani majoránka, kterou naše babičky sázely k mrkvím.

Pěstujete saturejku? Vložte ji k fazolím a cibulovinám. A univerzální tymián se hodí ke každé zelenině.

Péče o ovocné dřeviny

Pokud jste v březnu nestihli prostříhat své ovocné stromky, máte nejvyšší čas tuto chybu napravit. Duben je vhodný také pro postřik, který dřeviny ochrání před plísněmi, nemocemi a také škůdci. Zvláště ovocné sady by měly být ochráněny před kadeřavostí a americkým padlím.

Sledujte předpověď počasí, protože na postřik potřebujete teplotu okolo 10 °C, bezvětří a hlavně sucho. Jinak hrozí, že by vám ochranu dřevin hned smyl déšť.

Foto: Shutterstock

 

Včasná péče pro dokonalý trávník

Pokud chcete mít v létě opravdu nádherný přírodní koberec, musíte mu věnovat svou péči už nyní. Nejdříve odstraňte veškerý plevel, aby se vám dále nešířil, a následně doplňte holá místa travním semenem. Speciálními hráběmi nebo zahradním kultivátorem provzdušněte půdu. Tím se zbavíte mechu a zetlelých částí, které mohou dusit mladou jarní trávu, a dodáte travině více živin.

Proměnlivé aprílové počasí svědčí růstu rostlin, květin, ale i travin. Je tedy čas i na první sečení.

Foto: Shutterstock

Probuďte své růže

Pěstujete na zahradě růže? Nezapomeňte je probudit ze zimního spánku. Vezměte si rukavice, ostré nůžky a začněte se základní úpravou. Růže řezejte vždy před jejich vyrašením a při řezu se snažte květinu rozvětvit do šířky. Odstraňte také výhony, které keř nadměrně zahušťují.

Důležité je také přihnojení, dostatečná zálivka a vyplatí se i postřik proti pilatkám. Aby růže vypadaly dokonale, doporučujeme půdu okolo keřů mulčovat kompostovanou kůrou nebo štěpkou. Keřík krásně vynikne i s kombinací s oblázky.

V dubnu můžete sázet také trvalky kvetoucí v létě nebo na podzim. Práce v tomto jarním měsíci je na zahradě opravdu hodně. Využijte tento krásný jarní čas pro svůj pobyt venku, načerpejte energii ze sluníčka i přírody a jako bonus přitom můžete udělat svoji zahrádku zase o něco krásnější.

Foto: Shutterstock

Související články

Jahody můžete pěstovat i na terase nebo balkóně

Milujete vůni a chuť čerstvě utržených jahod? Pokud nepatříte mezi šťastlivce se zahradou, nezoufejte! V následujícím článku si ukážeme, jaké odrůdy můžete pěstovat v truhlíku i na balkóně nebo terase. Mít na záhonku za domem jahody je v Čechách velice oblíbené. Tyto sladké šťavnaté kousky ovoce milují děti i dospělí a není tedy divu, že na téměř každé […]

Přečíst
Duben 2021

Jarní detox nestačí. Pečujte o své zdraví každý den

Přichází jaro a řada z nás má právě teď chuť udělat něco pro své zdraví. Co takové jarní detoxy, jsou účinné? A jsou vůbec zdravé? Existuje nespočet návodů na jarní detoxikaci organismu, ale pokud je jejich hlavním obsahem hladovění a jediným smyslem přimět nás k nákupu předražených produktů, bude lepší se jim obloukem vyhnout. Pojďme […]

Přečíst
Březen 2021

Jarní péče o zahradní trávník

Pokud vám leží na srdci kvalita vašeho trávníku, vězte, že jaro je z pohledu toho, co by se v tomto směru dalo podniknout, opravdovou výzvou. Co nestihnete během prvních měsíců, to budete v průběhu dalších ročních období už jen těžko dohánět. Okrasný, nebo krajinný? Záleží samozřejmě především na tom, jaké nároky na trávník kladete vy sami. Chcete mít […]

Přečíst
Květen 2020