MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Zahradní krby a ohniště vytvoří dokonalou atmosféru

Redakce
20. 7. 2020

Ohniště vždy patřila k nezbytným součástem zahrad a venkovních posezení. A to nejen pro zásadní význam ohně při likvidaci kompromitujících dokumentů, ale i kvůli přípravě občerstvení. A pak – jen máloco dokáže tak spolehlivě vytvořit působivou atmosféru, jako je tomu v případě ohně. Ať už se jedná o kruh ze šutrů v koutě za domem, gril na terase či o moderní venkovní kuchyň osazenou sofistikovanými přístroji na přípravu kulinárních hodů, oheň si nás vždy podmaní.

Zájemcům o opékání, pečení, grilování či dušení pod širým nebem je dnes k dispozici celé spektrum přenosných ohnišť, krbů, ale i kuchyní. Příprava jídla na čerstvém vzduchu, ideálně ve společnosti rodiny či přátel, skýtá velkou porci dobrodružství, pohody, ale i inspirace. Pokud si budete vybírat odpovídající vybavení, zohledněte především to, jak často, k čemu a kde ho budete nejčastěji využívat. Pro většinu z nás asi nemá úplně smysl budovat a nákladně zařizovat zastřešený kuchyňský kout plný důmyslných vychytávek, když ho budeme využívat maximálně párkrát do roka.

Pokud pomineme tradiční ohniště vhodná k opékání buřtů, patří k těm nejjednodušším zařízením ohniště přenosná. Většinou jsou ocelová, osazená grilovacím roštem. Důležité je, aby byl rošt vyjímatelný a gril, opatřený vysokotepelným nástřikem, by měl být co nejstabilnější. Některá přenosná ohniště disponují poklopem s pletivem, který slouží jako ochrana před poletujícími jiskrami. Vedle klasických ocelových ohnišť jsou dnes k mání i ohniště kameninová, která mohou zajímavým způsobem zatraktivnit exteriér.

Venkovní krb je česká klasika

Venkovní krby jsou jakýmsi standardem tuzemských zahrad. Jejich sálajícího dobrodiní můžeme využívat od časného jara až do pozdní jeseně. Podoba krbů dodává venkovnímu posezení charakteristický ráz. Především díky použití přírodního kamene, který časem získá zajímavou patinu se jedná o prvek, který může esteticky osvěžit celý exteriér. Součástí venkovních krbů bývají často i udírny, odkládací prostory a samozřejmě i místo pro posezení. Moderní stavebnicové krby z betonu či oceli pak nabízejí jak neokoukané tvary, tak i další vychytávky, takže v mnoha z nich si můžete bez problémů ugrilovat špíz, steak, ale třeba i upéct pizzu.

Už při stavbě či umístění krbu je třeba zvažovat takové aspekty, jako je bezpečnost, ale i intenzita povětří na daném místě. Také proto bývá ideálním místem pro krb prostor u stěny domu, v rohu obezděné zahrady nebo, pokud to lze, přímo na terase. A pak už nezbývá, než si natáhnout nohy a tiše rozjímat při pohledu do plamenů. Krby jsou, podobně jako například zmíněné terasy, zvláštním stavebním prvkem. Jejich význam pro obohacení svého každodenního života si uvědomíme nejčastěji až ve chvíli, kdy si jej pořídíme.