MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Zahrada v zimě. Co můžete udělat pro zahradu, když spí

Redakce
15. 12. 2020

Zima je období, během něhož se na vaší zahradě zdánlivě nic zásadního neděje. Stromy poklimbávají, přesně a včas instruované svým spánkovým hormonem, kořínky zdánlivě netečného pažitu se ve vší tichosti ládují draslíkem, a dokonce i všem těm „roztodivným potvůrkám a breberkám“ v kompostu je zima a dávají si pauzu. Přesto jsou činnosti, které právě v zimě dávají na zahradě smysl.

Stromy nikdy nespí úplně. Hormon v podobě kyseliny abscisové jim už v listopadu začal dávat potřebné instrukce k tomu, aby se připravily na zimní období. Ale i teď, v době, kdy teploty klesly a délka slunečního svitu během dne se výrazně zkrátila, dřeviny stále registrují podněty z okolního prostředí. Právě doba tzv. vegetačního klidu je nejlepším okamžikem pro případné kácení. Pokud tedy nadešel čas poděkovat některé z letitých jablůněk, hrušní či slivoní a rozloučit se s ní, udělejte to právě nyní.

Dodejte zahradě potřebné živiny

Nepanují-li právě třeskuté mrazy, můžete provést zimní prořezávku; ideálně během ledna. Důležité je, abyste staré dřevo ze stromů a keřů odstranili ještě předtím, než začnou nasávat mízu. Je-li dřevina hodně stará a těch větví určených k odstranění více, rozdělte raději prořezávku do několika let. Přednostně stromy zbavte tzv. vlků či zlodějů, což jsou šlahouny, které raší z kmene kolmo vzhůru a ubírají mu kapacitu, kterou by mohl věnovat tvorbě plodů. Při zimní prořezávce se řiďte heslem zlaté střední cesty, tedy ani moc ani příliš.

I v zimě lze zahradě dodávat potřebné živiny, například v podobě popela z kamen, který má podobné chemické vlastnosti jako vápno. Také popel totiž obsahuje větší množství vápníku, a navíc i draslík, což jsou pro půdu – vedle především dusíku, hořčíku a fosforu – životně důležité prvky. Dusík můžete v zimě spolu s fosforem průběžně dodávat zamulčovaným rostlinám na své zahradě i v podobě močoviny naředěné vodou.

Opravte nářadí, naplánujte si výsadbu

Zatímco švýcarští sedláci se někdy před 420 lety definitivně rozhodli věnovat za dlouhých zimních večerů takové pošetilé činnosti, jako je vymýšlení a sestavování malých hodinek, naši předkové se zaměřili na praktičtější aktivity. Vedle výroby košťat z březových větví šlo především o opravování nářadí, postrojů na zvířata nebo nejrůznějších vehiklů. I my se můžeme v zimě pustit do oprav. Vedle samotného zahradnického náčiní můžeme dát do pořádku kolečka, žebříky, ale například i oplocení.

A když už jste pořádně promrzlí a venku se smráká, a pokud nemáte – stejně jako naši předkové – náladu na sestavování titěrných platinových hodinek s ukazatelem měsíčních fází, můžete se věnovat tvorbě plánů dalších prací na své zahradě, kupříkladu na výsadbu stromků, rozvržení výsevu zeleniny, rozmístění nových výběhů… Můžete zkontrolovat stará semena a pořídit nová, za zimních večerů můžete cokoli. Na zahradě je pořád co dělat, bez ohledu na roční období. A to je dobře.