MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Zahrada přitažlivá pro hmyz je zdravá zahrada

Redakce
1. 10. 2020

Ani anglický trávník, ale ani zanedbaná plocha zarostlá plevelem. Zkuste alespoň o část své zahrady pečovat tak, jako by to byla louka. Nejenom, že se na ní budete mezi všemi těmi květy cítit dobře, ale vytvoříte ideální prostředí pro užitečný hmyz. A zahrada přitažlivá pro hmyz je zdravá zahrada.

Ano, oplocený pozemek s uměle vysázenou vegetací je umělá záležitost. Ale právě v případě zahrady je důležitá míra toho, kam až je každý z nás ochoten zajít při krocení jejího přirozeného tíhnutí k bujení, růstu, k životu.

Včely udělají z vaší zahrady ráj

Trend sterilních zahrad s travním porostem sečeným na výšku dvou centimetrů, s olemovanými záhony přešlechtěných rostlin trčících z netkané textilie pokryté tunami mulčovací kůry je… nezáživný. Minimálně pro hmyz, který do takové barvotiskové scenérie zavítá víceméně omylem.

Zkuste si někdy jen tak sednout do trávy a zaposlouchejte se do polyfonie toho violoncellového představení. Pozorujte, jak se drobná okřídlená tělíčka přičinlivě míhají v paprscích slunce. A nemusí to být jen včely, i když právě ty jsou pro mnohé z nás tím, co dokáže udělat ze zahrady opravdový ráj srdce.

Včely potřebují slunce, stín, vodu, ovocné stromy, původní keře i pestrou směsku voňavých medonosných květů. První jarní pastvu představuje pro včely hned v březnu kvetoucí jíva. To je ta vrbička, ke které si chodíte s dětmi nasbírat větvičky kočiček k vysvěcení. Včelám, které přečkaly zimu nabízí životodárný pyl a nektar.

Chcete vidět zázrak? Zasaďte motýlí keř

Vrbu jívu, která roste na vlhčích místech včely milují. Pokud si ji pořídíte, můžete poblíž zasadit kyprej vrbici. I jí totiž vyhovuje přímé slunce a vlhká půda a také tuhle původní domácí trvalku hmyz ocení – její drobné růžové květy dokáží vytvořit ohromnou voňavou masu, z níž se nejen blanokřídlým zatočí hlava.

O původnosti šalvěje přeslenité u nás by se asi dalo diskutovat, ale to nic nemění na tom, že pro včely se jedná o nektarovou bombu. Med z téhle trvalky, která není příliš náročná, co se půdy týče, je krémově bílý s jemnou vůní. Její vzhled vás na první pohled možná neohromí, ale každý, kdo někdy viděl Dívku na koštěti dobře ví, jaké zázračné vlastnosti se s „babským uchem“ pojí.

Viděli jste někdy květy komule rozhoupané desítkami motýlích křídel? Určitě se shodneme, že především pro děti je to jedinečný zážitek. Podobně fascinující je i kvetoucí ibišek, který přitahuje především čmeláky. Jeden za druhým se vždy po chvíli vyhoupne zaprášený světlým pylem z některého z kalíšků velkých křehkých květů, aby za sametového bručení na okamžik zmizeli v tom vedlejším.

Zahrada, to je harmonie

Hmyzu na zahradě pomůžete nejenom výsadbou těch správných rostlin a keřů, ale i vybudováním pítek, přirozených zákoutí, úkrytů nebo přímo příbytků. Stále populárnější jsou tak zvané hmyzí hotely – nejčastěji dřevěné konstrukce vyplněné různým přírodním materiálem. Mezi halabala naskládanou kůrou, stébly slámy, hrstmi dřevité vaty a klacíky se vytvoří skulinky a otvory, které zajistí bezpečný úkryt celé řadě užitečných potvůrek.

Zahrada totiž není jen statusovým symbolem anebo prostorem ohrazeným z čistě hospodářskými záměry. Hlavní přínos zahrady pro člověka spočívá v harmonii, která čistí hlavu i duši.