MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

Výtvarné umění je nádherný pestrý svět, říká výtvarnice Marianna Honzíková

Redakce
22. 4. 2021
Marianna Honzíková

Maluje ráda na své terase. Tvrdí, že je to úplně jiný pocit než tvořit v uzavřeném ateliéru. Často experimentuje, přitahují ji příběhy plné emocí a lidských charakterů. Inspiraci pro své obrazy nalézá v poezii, ale i v odkazech na mytologická témata. Marianna Honzíková není jen všestranně talentovaná malířka a designérka, ale rovněž vyhledávaná lektorka, která do výtvarného umění zasvěcuje dospělé i děti.

Kdy jste zjistila, že chcete být malířkou?

Už v dětství jsem ráda kreslila a malovala. Pro moji výtvarnou činnost bylo dost zásadní studium v Lidové škole umění. Pod vedením akademického malíře jsem se tam už od svých sedmi let začala seznamovat nejenom se základy malování a kresby, ale i s dějinami umění. Navštěvovali jsme galerie, výstavy obrazů, muzea. Výtvarné umění je nádherný pestrý svět, který je nejen plný barev, ale i různých příběhů, emocí, myšlenek a rozmanitého vnímání světa.

A pak jste asi pokračovala na střední výtvarné škole?

Tak jednoduché to bohužel nebylo. V době, kdy jsem ukončila základní školu, nebylo moc možností studovat výtvarnou školu.  Myslím, že tenkrát v ČSSR byla snad jen jediná, a to Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze. Ale i na gymnáziu se občas našla nějaká ta příležitost, například v podobě výtvarných soutěží nebo při výzdobě školy… Ke studiu malování a dějinám umění jsem se dostala až na vysoké škole.

Marianna Honzíková, Ptáci, olej na plátně

Co vás přitahuje na výtvarném umění?

Užívám si tvůrčí svobody, toho neomezeného prostoru, které především současné moderní umění představuje. Nové technologie, různé druhy barev, média, strukturální pasty, materiály, podklady… To všechno mi poskytuje neomezené možnosti pro experimentování. Dost často čerpám inspiraci z poezie nebo z dávných příběhů z mytologie. Příběhy plné emocí a lidských charakterů. Některé mé obrazy vznikají v daném okamžiku – neumím to přesně popsat, ale jako bych ten obraz nalézala s každým dalším tahem štětce. Asi nejlépe vystihuje můj vztah k tvorbě myšlenka, která bývá připisována Pablu Picassovi: Tajemství umění spočívá v tom, že nehledáme, nýbrž nacházíme.

Co považujete za největší úspěch ve své umělecké kariéře?

Malování je součástí mého života, vnitřní naplnění, způsob prožívání. Něco takového se mi příčí spojovat s tím, co se běžně chápe pod pojmem kariéra. Ale samozřejmě divák je pro mě důležitý. Ani spisovatel běžně nepíše do šuplíku. Mám potřebu nabídnout zájemcům svůj pohled a v tomhle smyslu jsou výstavy nezastupitelné. Vernisáž mi umožňuje setkat se s přáteli, ale především s novými lidmi, které výtvarné umění oslovuje. Probíhá zde mnoho zajímavých rozhovorů týkajících se inspirace, doby nebo místa vzniku toho kterého díla…

Marianna Honzíková, Madonna, olej na plátně

A mohou si zájemci vaše díla také zakoupit?

Ano, vybrané obrazy jsou k prodeji. S některými se ještě nechci rozloučit, ale pak jsou také obrazy, které maluji přímo na zakázku. Někdy se jedná spíše o dekorativní záležitost, v tom případě je to spjaté s interiérem, kde má obraz viset. To je pak obraz hodně podřízený barevnosti, formátu a někdy i motivu. Nejlepší je, když mohu interiér osobně navštívit, ale pokud ta možnost není, tak potřebuji alespoň nějaké fotografie. Pokud se jedná o obraz, který má být osobní, tak je to o dost složitější. Takže osobní setkání a rozhovor. Moc krásnou zakázkou byly ilustrace pro básnickou sbírku milostné poezie. Některé mé obrazy byly zakoupeny do zahraničí a zdobí interiéry například v kanadském Torontu.

Kde nejraději pracujete? Máte ateliér přímo doma?

Mám v domě vyčleněnou jednu místnost jako ateliér, takže většinu času maluji tam. Ale podle možností maluji i na terase, kterou jsem si sama navrhla tak, aby byla variabilní. Skládá se z posuvných modulů, které lze při dobrém počasí odsunout a pak člověk maluje vlastně přímo v exteriéru. Je to úplně jiný pocit než v uzavřené místnosti.

Marianna ráda maluje na terase. Její dcera Veronika se věnuje malování, grafice a fotografování.

A co děláte, když zrovna nemalujete?

Vedle vlastní tvorby jsem také lektorkou výtvarných kurzů pro dospělé a individuálně učím i děti. Bohužel, současná protipandemická opatření výuku neumožňují, ale moc ráda se věnuji své dceři. Má teď maturovat, a díky přetrvávajícím nejasnostem kolem maturit a výuky je ve stresu, tak se jí snažím podpořit. Společně se staráme o malého pejska a teď i nově o dvouměsíční štěňátko. Máme malou zahrádku, takže přibude práce, jen jaro má letos nějaké zpoždění. Ale hned jak se oteplí, rozšíří se náš obytný prostor o terasu a toho už se nemůžeme dočkat.

Věnuje se i vaše dcera malování? Jde ve šlépějích maminky?

Jak už jsem se zmínila, čeká ji teď maturita, studuje na střední výtvarné škole, obor grafický design. Myslím, že z ní bude dobrá grafička, je založením spíš grafický tip, já inklinuji k malbě. Zatímco já raději zůstávám u svého plátna, ona hodně využívá kreslicí tablet. Už jako malá vydržela sedět celé hodiny u svého maličkého stolečku zabraná do svého světa na papíře. Její obrázky působily velmi mile a radostně. Udělala jsem jí z nich sbírku, kterou si teď ráda prohlíží.

Veronika Honzíková, Orchidea, plakát

Jaké máte vy osobně plány do budoucna?

Poslední výstavu, která se konala v Praze, jsem ještě stihla těsně před koronavirovou pandemií. Ta však i v mém případě způsobila, že momentálně nemůžu plánovat téměř nic. Měla jsem mít výstavu teď na jaře, ale za daných podmínek to pro mě nemělo smysl. Také jsem chtěla přestavět garáž na ateliér, o který bychom se dělily s dcerou. Měl být uzpůsobený i jako fotoateliér, protože dcera kromě grafiky i fotí. Musím s tím zatím počkat, jak se dál bude vyvíjet situace.

Ano, pořád to nebere konce. Přesto, co byste popřála našim čtenářům?

Samozřejmě na prvním místě pevné zdraví, udržet si dobrou náladu, aby se život už navrátil do normálu. No a jako výtvarnice – zkuste vzít do ruky štětec a namalujte si něco pro radost. Třeba zjistíte, že jste se u toho krásně odreagovali a třeba dostanete i chuť navštívit výtvarné kurzy.

Vernisáž Marianny Honzíkové, galerie Zátiší, Praha 2019, více info na artmarianna.weebly.com

Mgr. Marianna Honzíková, výtvarnice a grafická designérka

Marianna vystudovala výtvarný obor na Západočeské univerzitě v Plzni. Malbu studovala v ateliéru doc. ak. mal. Naděždy Škardové, kresbu v ateliéru ak. mal. Vladivoje Kotyzy. Figurální kresbě se věnovala na pražské Akademii výtvarných umění.

Už během studia v Plzni spolupracovala s grafickým studiem v Praze, takže po ukončení vysoké školy následovalo stěhování do hlavního města a práce na plný úvazek v tamních grafických studiích.

Získané zkušenosti v oboru grafik designer jí pomohly osamostatnit se a spolupracovat přímo se zákazníky. Často šlo o firmy z oblasti informačních technologií, jindy o zajímavé osobnosti. Marianna si asi nejvíce cenní spolupráce s kytarovým virtuosem Štěpánem Rakem, kterému navrhla obaly na CD, plakáty nebo pozvánky na koncerty.

Po dvou dekádách intenzivní a pestré práce pro klienty pocítila potřebu se více soustředit na vlastní tvorbu a na činnosti spjaté s malováním. Přijala proto místo lektorky výtvarných kurzů, které ji přineslo nové uspokojení i motivaci ve vlastní výtvarné činnosti.

Dílo Marianny Honzíkové si můžete prohlédnout ZDE.