MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 31. července 2021, svátek má Ignác, pranostika na dnešní den: Od svatýho Ignáca léto se obracá.

Vyrobte dětem domácí pískoviště, je to snadné

Redakce
13. 7. 2020

Dvě věci by neměly chybět na žádné zahradě, kde pobývají děti. Které to jsou? Přece písek a voda. Dohromady i každé zvlášť přinášejí zábavu na dlouhé hodiny. Dětem, ale, přiznejme si to, mnohdy i nám dospělým. Stavění hradů, tunelů či vodních příkopů. A co takhle písečné bábovičky ozdobené sedmikráskami? Jestliže máte zahradu, byl by hřích nepořídit na ni svým potomkům pískoviště. Můžete si ho jednoduše koupit, ale pokud jste alespoň trochu zruční, zkuste si ho vyrobit. O to větší radost z něj budete mít.

Vytvořit pískoviště není složité. Co všechno budeme k jeho výstavbě potřebovat?

Nejprve si rozmyslete, jaké rozměry by mělo pískoviště mít, a vytvořte si jednoduchý nákres. Poté vyberte, kam pískoviště umístíte. Chcete, aby bylo na sluníčku, nebo upřednostňujete, aby si děti mohly hrát ve stínu a taky za deště? Výběru vhodného stanoviště věnujte první a velkou pozornost.

Následně se můžete pustit do samotné výstavby. Přichystané trámy nařežte na zvolené rozměry a ohoblujte dohladka. Do opracovaných trámů zakreslete a následně vyřízněte tzv. zámky, díky kterým do sebe fošny hezky zapadnou. Vytvoříte tak rám pískoviště, který stačí už jen připevnit lepidlem na dřevo, vruty či šrouby. Přitlučte fošny na sedátka a ohoblujete jejich hrany. Zároveň si dejte dobrý pozor, aby šroubky nikde nevyčuhovaly, děti by se o ně při hře mohly poranit.

Na dno umístěte podklad pod pískoviště, kupříkladu netkanou textilii, který zabrání prorůstání trávy do písku. Dřevěné trámy poté natřete zdravotně nezávadnou barvou či lakem, který ochrání dřevo před vlhkostí, škůdci i slunečními paprsky. Po zaschnutí barvy už zbývá jen přivézt a nasypal písek a dobrodružstvím na vašem novém pískovišti může začít. A poslední rada na závěr. Když si zrovna nehrajete, je dobré pískoviště zakrýt, například sítí, mohlo by se totiž (k vaší nelibosti) zalíbit také sousedovým kočkám.