MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Vypěstujte si medvědí česnek. Na chuť i pro očistu těla

Redakce
5. 3. 2021
Zdroj: Pixabay

Medvědí česnek patří pro svoji jemnou chuť a léčivé účinky k vyhledávaným rostlinám. Zjara ho najdeme na vlhkých stinných místech, ale díky jeho nenáročnosti ho snadno můžeme pěstovat i doma na zahrádce. Listy této vytrvalé byliny se využívají při léčení infekcí, jsou účinné proti plísním a mykózám, snižují krevní tlak. Velice vyhledávané jsou v kosmetice, ale především v gastronomii.

Medvědí nebo jinak též lesní česnek je vytrvalá léčivá bylina. Roste běžně v přírodě, nejčastěji na stinných místech ve vlhkých listnatých lesích a na březích potoků, kde preferuje vlhkou, písčitohlinitou půdu. Díky své nenáročnosti ho lze bez problémů pěstovat v truhlíku nebo na zahradě, nejlépe pěkně v koutku mezi stromy.

První lístky medvědího česneku se objevují už koncem března, v dubnu je pak rostlina v plné síle a během máje v plném květu. To už ale listy kvetoucího medvědího česneku postrádají celou řadu důležitých živin, takže by se měly sbírat spíše dříve. Jak rychle začne medvědí česnek rašit, tak rychle odkvétá a žloutne. A to je okamžik, kdy přestává nabízet většinu toho, kvůli čemu je tak oblíbený.

Pozor na sběr v přírodních rezervacích

Zdroj: Pixabay

Česnek medvědí (Allium ursinum) je jednoděložná rostlina z rodu amarylkovitých, která se sice vyskytuje na celém území České republiky, ale dosti nerovnoměrně. Největší zastoupení má na Moravě (česnek medvědí ukrajinský), naopak v jihozápadních Čechách ji najdeme spíše sporadicky (česnek medvědí pravý). Hojně se s ním můžeme setkat v některých přírodních rezervacích.

Česnek medvědí není chráněná rostlina, ale v přírodních rezervacích a chráněných oblastech by se rozhodně trhat neměl – v tomto případě hrozí pokuta (viz zákon č. 114/1992 Sb.). Pokud byste si chtěli přinést domů pár listů z běžného stanoviště, nic vám v tom nebrání. Rozumná je přiměřenost a ideální je neodnášet celé rostliny i s cibulkami, ale pouze pár listů.

Lidem chutná, včely ho milují

Pokud se rozhodneme pěstovat tuto rostlinu doma, nejvhodnější dobou k výsadbě je podzim. Česnek medvědí se snadno množí, a to jak sazeničkami, tak cibulkami nebo za pomoci semen, která jsou dnes běžně k dostání v každém dobrém zahradnictví. Semena vyséváme hustě zhruba jeden centimetr hluboko, buď přímo na vybrané místo na zahrádce nebo do truhlíku na balkoně.

Zdroj: Pixabay

Málo se ví, že medvědí česnek je skvělým zdrojem pylu a nektaru. Zajímavé také je, že tam, kde tato rostlina kvete ve velkém množství, má pak včelí med nezaměnitelnou česnekovou vůni. Pro včely je přítomnost kvetoucího medvědího česneku požehnáním, protože patří k časně kvetoucím rostlinám, a včely se tak mohou pustit do sběru poměrně záhy.

Ideální prostředek pro očistu organismu

Medvědí česnek obsahuje celou řadu důležitých prvků. Z léčebného hlediska jsou to vedle výrazného zastoupení vitamínu C především aminokyseliny a esenciální oleje. Ty mají antioxidační, antivirové a antibakteriální účinky, rostlina je tak ideálním pomocníkem každého, kdo zjara usiluje o posílení imunity a detoxikaci svého organismu.

V kuchyni se pak uplatňuje podobně jako klasická cibulová nať nebo pažitka, ale listy můžeme připravit i jako pikantní variantu špenátu. Skvělé a snadné na přípravu je pesto z medvědího česneku, můžeme ho přidávat do omáček, těstovin, pomazánek – chutných receptů je celá řada. Konzumovat lze vedle listů i samotné cibulky, a to jak s pečivem, tak přímo v hotovém jídle.

Zdroj: Pixabay