Výběr kvalitní izolace terasy

Nefunkční izolace na balkoněZajištění kvalitní hydroizolace by mělo být prvním krokem při stavbě nové, či rekonstrukci staré terasy. Mnozí význam izolace podceňují a snaží se na ní co nejvíce ušetřit, ale neuvědomují si, že její kvalita má podstatný vliv na životnost celé stavby a může se lehce stát, že kvůli zanedbané nebo úplně chybějící izolaci dojde k znehodnocení veškeré práce i materiálu.

Terasy jsou po celý rok vystaveny proměnlivým klimatickým vlivům. Ohrožuje je slunce, déšť, mráz a led. Materiály tedy musí být odolné proti dlouhodobému působení vody a vysokým teplotním rozdílům (a následným objemovým změnám). Odborníci tak považují hydroizolaci balkónů a teras za výzvu: důležitá je tu kvalita práce a metriálů, i estetické požadavky.

Jaké druhy izolace máme vlastně na výběr? V minulosti se standardně používaly asfaltové pásy. Jde o vytvoření hydroizolační asfaltové vrstvy, která je následně zakryta betonovým potěrem a dlažbou. Pokud ale zjistíme, že stavební práce nebyly kvalitně provedeny a do skladby terasy zatéká voda, nezbývá nám nic jiného, než ji celou vybourat a začít znovu. „Stejně tak dlažba na povrchu velmi obtížně odolává klimatickým podmínkám a její životnost často nebývá shodná s představou uživatele. Proto tuto skladbu souvrství nedoporučujeme,“ říká Filip Šebek ze stavební firmy Mores.

Na terasy se často používá i stěrková izolace, odborníci ale podotýkají, že tato hydroizolace je jen doplňková a musíme ji použít v kombinaci s nějakou další. Její kvalita není tak vysoká, aby odolala mrazu nebo vysokému žáru slunce a každá větší výchylka v počasí výrazně snižuje její životnost.

Posledním a momentálně jasně převažujícím typem je fóliová svařovaná izolace z mPVC. Na nosnou konstrukci terasy je položena mPVC fólie, na kterou už není nutné dávat betonový potěr, pouze dlažbu na podložkách nebo terasová prkna jako ochranu před slunečním zářením. Použít se dá i varianta zámkové dlažby v kamenné drti. „Výhodou je snadné a rychlé provedení, vysoká životnost - v ochranné vrstvě desítky let - a možnost snadné opravy. Skladba nad izolací se bez bourání jednoduše demontuje a po opravě se vrátí zpět. Fóliová izolace je tak nejmodernější a nejvýhodnější variantou,“ podotýká Filip Šebek.

V současné době se také provádějí testy, díky kterým můžete jednoduše zkontrolovat nepropustnost izolace – princip zkoušky spočívá v natlakování barevného kouře pod izolační vrstvu. Jakákoliv netěsnost se projeví únikem kouře a vy můžete izolaci jednoduše opravit. Tato metoda je samozřejmě zcela zdravotně a ekologicky nezávadná, navíc nám ušetří spoustu času a starostí s pozdějšími opravami.

Pokud plánujete stavbu terasy, izolace je ta poslední část, na které by se vyplatilo šetřit. Vždy se poraďte s odborníky a zvolte variantu, která vám zaručí, že si terasu budete v příštích letech a užívat a nebudou vám kvůli ní přibývat vrásky


Řekli o nás

Vážení, dovolte mi tímto poděkovat za váš klientský přístup ve věci dodání, montáže a následných konzultací týkajících se naší nové terasy. Uvítal jsem vaší flexibilitu a vstřícnost při realizaci, kdy jste reagoval na mé požadavky ohledně dodání víceprvků a průběžných změn, stejně tak i plnění všech sjednaných termínů. Z nové terasy se s rod... Číst dále
Chtěli bychom velice poděkovat firmě ART BAZÉNY za skvělé jednání, rady a doporučení při výběru naší terasy. V dnešní době, kdy je trh nasycen obrovským množstvím nabídek materiálů by bylo pro nás téměř nemožné vybrat ten pravý pro naši terasu. Číst dále

Všechny reference