MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 30. září 2023, svátek má Jeroným, pranostika na dnešní den: Na svatého Jeronýma stěhuje se k nám už zima.

Věnujte pozornost výběru materiálu terasy, vyplatí se to!

Redakce
5. 6. 2020
Foto: WPC - WoodPlastic, www.woodplastic.cz

Pokud vybíráte materiál pro vybudování zahradní terasy, měli byste zohlednit jak svoje estetické preference, tak především náklady na pořízení terasy a na její údržbu. Každý materiál má z tohoto pohledu své přednosti, ale i nedostatky. Důležité je také to, aby terasa korespondovala s bezprostředním okolím, především tedy s domem a zahradou.

Kámen, beton, keramika

Zřejmě nejtradičnějším materiálem pro stavbu terasy je kámen. Pomineme-li mramorové desky, které jsou sice luxusní, ale zároveň náchylnější k poškození, jeví se jako ideální volba břidlice nebo žula. Také terasa z pískovce působí nadčasově, i v tomto případě však platí rčení připisované Bohumilu Hrabalovi o tom, že některé skvrny nelze odstranit bez porušení podstaty látky, v tomto případě materiálu terasy. Málo reflektovaným problémem některých variant kamenných teras je pak i to, že při vysokých teplotách doslova žhnou a při nízkých na nich může hrozit uklouznutí.

Doba, kdy k nejlevnější a zároveň jaksi i nejtuctovější variantě materiálu pro vybudování terasy patřil beton, je pryč. Je to tak. Nic není vzdálenější současnosti, než představa uniformních a většinou už tak nějak předem otlučených šedých desek. Dnes lze na terasy pořídit i velkoformátovou betonovou dlažbu s nejrůznějšími úpravami povrchu, a především s vynikajícími vlastnostmi, jak co se týká odolnosti, tak bezpečnosti a v neposlední řadě i péče. Pro ty z nás, kteří upřednostňují snadnou údržbu, jednoduché čisté linie s funkční estetikou bez kompromisů, může být moderní betonová terasa zajímavou volbou.

Španělská keramická dlažba; zdroj: Los Kachlos, www.loskachlos.cz

Ještě více možností nabízí – především pro kreativnější jedince – keramická dlažba. Vedle kvalitního zpracování a odolnosti jde zejména o možnost kombinovat nejrůznější povrchové úpravy, barvy, vzory a formáty. Kvalitní keramické dlažby jsou mrazuvzdorné, protiskluzové, minimálně nasákavé a velice dobře se udržují. Aktuálním trendem jsou dlažby imitující přírodní materiály, což nemusí být jenom dřevo, ale i kámen nebo břidlice. Možnosti kombinace vzorů a barev jsou v případě keramiky v podstatě neomezené, nevýhodou tmavších variant odstínů však může být to, že se na sluníčku více rozpalují.

Dřevo a dřevoplast

Terasy ze dřeva mají mnoho předností. První výhodou je snadná dostupnost a nižší pořizovací cena prken, především z měkčích dřevin zdejší provenience, jako jsou smrk nebo borovice. K dalším kladům patří to, že dřevo je jak na dotyk, tak na pohled velice příjemný materiál, který se snadno opracovává. Problémem měkkých dřev však je, že nemají příliš dlouhou životnost, ale stále více zájemců tuto skutečnost řeší tak, že si pro stavbu terasy vybere některý z odolnějších exotických druhů. A dokonce i mezi zdomácnělými dřevinami lze najít velice tvrdé dřevo vhodné pro vybudování zahradní terasy, příkladem za všechny může být akát. I u těch je však třeba počítat s časově i finančně nákladnější péčí.

Moderní terasa Terafest® z dřevěného kompozitu; zdroj: WPC – WoodPlastic, www.woodplastic.cz

Rozhodneme-li se pro vybudování terasy, musíme počítat nejenom s náklady na materiál, ale i na její montáž a údržbu. Pořizovací cena dřevoplastových teras je v porovnání s těmi dřevěnými vyšší, nicméně náročností montáže se příliš neliší. To, co v očích mnohých zájemců hovoří pro dřevoplastovou terasu, je minimální potřeba údržby, a tedy i následných finančních a časových nákladů, a zároveň atraktivní design. Prkna z dřevoplastu jsou dnes k dostání v nejrůznějších rozměrech, profilech, reliéfech i barvách. Pouze je třeba si dát pozor na výrobky, které jsou podezřele laciné. Nejenom, že jejich kvalita bude nízká a životnost malá, hloupé je, že ony i lacině vypadají. Tady proto více než kde jinde platí – proveřte si výrobce. Toho kvalitního poznáte podle pozitivních referencí a taky úrovně zákaznických služeb.