MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Toužíte po univerzální rostlině, která vás potěší i v zimě? Sáhněte po vřesu

Redakce
31. 10. 2020

Tak schválně: je to běžná, rychle se regenerující dřevina, v dalším růstu jí obvykle nezabrání ani požár či okus od zvěře, její název by šlo s trochou básnické licence do češtiny přeložit jako „obyčejné koště“ a většina z nás ji má ráda. Ano, je to Calluna vulgaris, lidově také erika, jindavec či suchotinka, oficiálně však vřes obecný.

Vřes je odolný keř, který dokáže, především v podzimních dnech, působivě ozdobit nejednu zahradu, balkón, ale také interiér. Nízké rostliny rozkvétají jako jedny z vůbec posledních, většinou do růžova až růžovofialova, ale narazit můžeme i na bílou variantu. Vzhledem k tomu, že květ zůstává na rostlině i poté, co uschne, snítky vřesu se často využívají k dekoračním účelům.

Ostrůvek opravdové krásy

Pomineme-li pochmurnou, téměř holou a větrem ošlehanou krajinu kolem Dartmooru, po níž se kolem temných ok Grimpenských slatí proháněl děsivý pes baskervillský, můžeme se dnes s vřesem nejčastěji setkat na krásně upravených záhoncích, ale i v truhlíkách a květináčích. Velmi oblíbená je i coby vkusný doplněk hřbitovních aranží, především v době Dušiček.

Kultivary vřesu jsou dnes k dostání v nespočtu barevných, ale i tvarových variant. Pokud je vhodně zkombinujeme, máme na zahradě i v době, kdy nekvete téměř nic jiného, postaráno o ostrůvek opravdové krásy. Ale pozor. Vřesy milují kyselou půdu, takže ještě před tím, než je vysadíte, připravte jim vhodné podmínky k růstu, včetně spíše členitého povrchu a nepravidelného tvaru stanoviště.

 

Pozor na vápno

Ideální je namíchat si odpovídající propustnou směs z rašeliny, písku a půdní hrabanky a vybrat správné místo. Vřes je nenáročný, miluje slunce i polostín, ale jedna věc ho zcela spolehlivě zlikviduje – vápno. Nikdy proto v jeho blízkosti nesázejte vápnomilné rostliny, zejména skalničky, jako jsou lomikámen nebo dryádka, ale ani čemeřici, pomněnkovec či květiny z rodu plaménků.

Vřes je sice odolný, ale přesazování příliš v lásce nemá. Proto je tak důležité připravit mu co nejvhodnější podmínky a samotné přesazení provést rychle a opatrně. Vhodnými rostlinami, které mají podobné nároky jako vřes a jimiž můžeme jeho stanoviště obohatit, jsou například azalky, rododendrony, divizny, suchomilné traviny, ale i keříky z rodu brusnic a samozřejmě jehličnany.

Vřes je ideální jako dekorace

Velkou předností vřesu je, že vám udělá parádu hned několikrát. Nejdříve vás bude těšit na zahradě, a to po hodně dlouhou dobu. Kdykoli si přitom můžete pár snítek odstřihnout a vsadit do vázy s vodou. Krásně rozkvetlé větvičky tam zůstanou i několik měsíců, a pokud je to na podzim, či dokonce v zimě, potěší to dvojnásob.

Vřes je vděčná nenápadná dřevina s krásnými kvítky a osobitou vůní. Dekorace z ní působí decentně a hodí se do každého prostředí. Snad i proto se hojně využívá také jako citlivý doplněk nejrůznějších dekorací na místech posledního odpočinku. Stejně tak ji ale můžete použít v suché vazbě na terasu domu či přímo do interiéru, kde vám vydrží po dlouhá léta stále stejně atraktivní.