Terasy z WPC se prosazují díky materiálu, který nevyžaduje údržbu (Zpět na výpis článků)

Produkty z materiálu WPC se dnes nejčastěji uplatňují v exteriéru v podobě teras, plotů a obkladů stěn budov. V porovnání s výrobky ze dřeva nabízí WPC neporovnatelně větší odolnost a násobně delší životnost při výrazně nižší náročnosti na údržbu. Kompozitní materiály však byly vyvinuty nejenom coby alternativa klasického dřeva, ale i odolných exotických dřevin.

Hlavním cílem vývoje WPC (Wood-plastic Composite) bylo eliminovat nežádoucí vlastnosti dřeva. Především malou odolnost vůči houbám, hmyzu, otěru, ale i bazénové chemii, zátěži, mastnotě, prachu, sněhu či slunečnímu záření. A zároveň šlo – a to v neposlední řadě – i o to, zdůraznit přirozenou vizuální dokonalost dřevěného povrchu.

 

Kompozit z ČR patří k nejkvalitnějším

 

Impuls k vývoji kompozitu na bázi dřeva a polymeru přišel počátkem 90. let minulého století z USA. Za průkopníka vývoje WPC, je považována americká firma Strandex. V Evropě patří k nejvýznamnějším producentům kvalitního dřevěného kompozitu česká společnost WPC – WoodPlastic. Ta vlastní licenci Strandex na unikátní postup výroby, který ve spolupráci s výzkumnými centry dále vylepšuje.

 

Výroba prken WPC – WoodPlastic probíhá na bázi extruze za pomoci laserově kontrolované technologie, která zaručuje maximální přesnost veškeré produkce. Složení směsi je patentově chráněno, přibližně lze uvést, že kompozit obsahuje 60 % dřevní moučky a 40 % polymeru, plus nezbytné množství pojiva, lepidla, UV stabilizátorů a barviv.

 

Firma při výrobě využívá dřevo z evropských lesů, ale jedná se výhradně o dřevo od dodavatelů s certifikací PEFC. To znamená, že lesy, z nichž pochází, jsou obhospodařovány tak, aby byla zajištěna jejich trvalá udržitelnost. Produkované terasy, ploty a obklady obsahují zdravotně zcela nezávadný vysokohustotní polyetylen HDPE a jsou 100% recyklovatelné.

 

WPC odolává všem rozmarům počasí

 

Pro dlouhou životnost terasy bez ztráty jejích vlastností je nejdůležitější to, z čeho a jak se vyrábějí prkna. Rozdíly v kvalitě teras z kompozitu, které si dnes na trhu můžeme pořídit, mohou být a často také jsou u různých výrobců, a především pak dovozců propastné. Laciná prkna, mnohdy dovážená ve velkých objemech z Asie, totiž mohou postrádat právě ty požadované parametry, kvůli nimž bylo WPC vyvinuto.

 

Jedná se především o odolnost a dlouhou životnost. Výrobky WoodPlastic® odolávají veškerým rozmarům počasí – dešti, sněhu, mrazu i UV záření. Minimálně nasákavý materiál je rezistentní vůči bazénové chemii i slané vodě. Prkna jsou stálobarevná, nemění svůj tvar ani nešednou. Terasu přitom není třeba natírat, olejovat ani impregnovat. Zcela postačí ji občas opláchnout proudem vody.

 

Na kvalitních produktech se netvoří třísky ani štěpy. Prkna WoodPlastic® mají plný profil, takže se na rozdíl od některých, především těch dutých, nekroutí ani nepraskají a snadněji a rychle se montují bez nutnosti kotvení k pevnému podloží. Terasy mají speciální protiskluzový povrch a jejich skryté kotvení zajišťuje hladký kompaktní povrch bez nebezpečí poranění.

 

Plně funkční a zároveň atraktivní materiál

 

Všech uvedených vlastností finálních výrobků bylo dosaženo jak přísným dodržováním postupů v rámci dané technologie výroby, tak i díky vlastnímu výzkumu. Ještě předtím, než firma WPC – WoodPlastic spustila první výrobní linku svého závodu, započala spolupráci s vědeckými ústavy a výzkumnými pracovišti v tuzemsku i zahraničí. Důvodem byla především snaha ověřit a případně i doladit kvalitu receptury směsí.

 

Jakkoli WPC u zájemců boduje především svými funkčními vlastnostmi, zvyšují se i nároky na estetickou hodnotu výrobků. WPC – WoodPlastic proto při navrhování nového produktu spolupracuje s designéry, kteří se zaměřují na atraktivitu sortimentu firmy. Díky tomu působí povrchy teras, plotů a obkladů reprezentativně, jsou příjemné na dotyk a prkna jsou k dispozici v širokém spektru přirozených barevných odstínů.

 

Hlavním plusem teras z prvotřídního kompozitu však zůstává jejich dlouhá životnost při zachování všech klíčových vlastností materiálu a minimální finanční i časová náročnost na údržbu.

Řekli o nás

Vážení, dovolte mi tímto poděkovat za váš klientský přístup ve věci dodání, montáže a následných konzultací týkajících se naší nové terasy. Uvítal jsem vaší flexibilitu a vstřícnost při realizaci, kdy jste reagoval na mé požadavky ohledně dodání víceprvků a průběžných změn, stejně tak i plnění všech sjednaných termínů. Z nové terasy se s rod... Číst dále
Chtěli bychom velice poděkovat firmě ART BAZÉNY za skvělé jednání, rady a doporučení při výběru naší terasy. V dnešní době, kdy je trh nasycen obrovským množstvím nabídek materiálů by bylo pro nás téměř nemožné vybrat ten pravý pro naši terasu. Číst dále

Všechny reference