Terasy WoodPlastic - dobrá volba pro naše lesy (Zpět na výpis článků)

Chcete mít dobrý pocit z nákupu terasy? Vhodným výběrem materiálu pro vaši terasu můžete i vy přispět k ochraně přírody a zabránit tak např. ničení lesů. Na co všechno je dobré myslet při výběru terasy, pokud chcete učinit ekologicky zodpovědné rozhodnutí?

Dřevo – opravdu jde o ekologické řešení?

Možná vás překvapí, která z těchto alternativ může být pro přírodu šetrnější volbou.
Lidé odpradávna oceňují dřevo jako krásný přírodní materiál, který přináší kousek přírody i do jejich domova. Při výběru terasy vás také může zlákat nižší cena dřeva. Musíte však počítat s pravidelnou údržbou, kratší životností a zhoršením vzhledu již po několika letech. Mnoho lidí proto dává při výběru dřeva přednost dražším exotickým dřevinám, jako je bangkirai, ipe, massaranduba, či merbau, pro jejich vlastnosti i vzhled.

Z ekologického hlediska si však musíme uvědomit, že ačkoliv dřevo patří mezi obnovitelné zdroje, jeho celosvětové zásoby rychle ubývají.  Tento argument nabývá na významu zejména u zmíněných exotických dřevin. Těžba dřeva je celosvětový problém, ovšem nejvíce se vždy diskutuje právě o deštných pralesích. Přečtěte si např. tuto aktuální zprávu.

Jak ubližuje využívání exotických dřevin deštným pralesům

Kácení deštných pralesů může mít i více důvodů – kromě vytěženého dřeva může být důvodem např. pěstování dobytka nebo těžba nerostných surovin. Následky jsou však podobné – ubývání živočišných i rostlinných druhů, snižující se biodiverzita, narušení přirozeného ekologického cyklu, extrémy v klimatických podmínkách, eroze a samozřejmě i přímé ohrožení tamního obyvatelstva a jejich kultury.

Volbou exotické dřeviny tak sice získáte terasu s krásným vzhledem, avšak zároveň podporujete tyto neblahé vlivy na tropické deštné pralesy.  Exotické dřeviny navíc spadají do vyšší cenové kategorie a není zde již velký cenový rozdíl mezi tímto materiálem a moderními materiály na bázi dřeva a plastu.

Terasa z WPC – překvapivě eco-friendly volba

Chcete-li tedy přírodě pomáhat, nepřispívat ke kácení deštných lesů a naopak napomáhat trvalé udržitelnosti lesů, zaměřte se na již zmíněný materiál WPC (wood-plastic composite). Vodítkem při rozhodování o koupi by měly být zejména použité suroviny a jejich zdroj.
Optimální jsou produkty, jejichž vstupní surovinou je dřevo s certifikátem PEFC, jako např. u českého výrobce WPC – WOODPLASTIC a.s. Certifikace PEFC totiž podporuje ochranu a rozvoj našich lesů a jejich trvalou udržitelnost. Napomáhá zachování jejich biodiverzity a produkčních schopností a podporuje i jejich ochranu proti škůdcům.  V neposlední řadě tím přispívá i k přirozenému rekreačnímu využívání lesa člověkem.

WoodPlastic® produkty obsahují 60 % dřevěných pilin z evropských lesů certifikovaných PEFC. Můžete si tak být jisti, že volbou toho produktu nepřispíváte k mizení deštných pralesů, které jsou často označovány jako plíce světa.  Produkty WoodPlastic® jsou ekologicky šetrné i z dalších hledisek – např. tím, že při výrobě nejsou  využívány žádné toxické látky, produkty obsahují zdravotně zcela nezávadné HDPE (nikoliv PVC) a jsou mj. i 100 % recyklovatelné.

 

Materiál ve všech ohledech materiál předstihuje dřevo. Vzhledově se od dřeva v podstatě neliší, avšak na rozdíl od něj je odolný vůči běžným rozmarům počasí, chlorované i slané vodě, dlouhodobě si zachovává stejný tvar i barvu, neláme se, netvoří třísky a nevyžaduje žádnou další údržbu ve smyslu natírání či moření. Nevýhodou je pouze vyšší cena než u dřeva, což vám však bohatě vynahradí fakt, že již nemusíte nakupovat žádnou impregnaci, oleje či jiné přípravky.

Zde leták ke stažení:

Řekli o nás

Vážení, dovolte mi tímto poděkovat za váš klientský přístup ve věci dodání, montáže a následných konzultací týkajících se naší nové terasy. Uvítal jsem vaší flexibilitu a vstřícnost při realizaci, kdy jste reagoval na mé požadavky ohledně dodání víceprvků a průběžných změn, stejně tak i plnění všech sjednaných termínů. Z nové terasy se s rod... Číst dále
Chtěli bychom velice poděkovat firmě ART BAZÉNY za skvělé jednání, rady a doporučení při výběru naší terasy. V dnešní době, kdy je trh nasycen obrovským množstvím nabídek materiálů by bylo pro nás téměř nemožné vybrat ten pravý pro naši terasu. Číst dále

Všechny reference