Terasa z dřevěného kompozitu odolá slunci, dešti, sněhu i mrazu (Zpět na výpis článků)

Určitě se shodneme na tom, že dobrá zahradní terasa by měla být praktická a zároveň i příjemná. Měla by naplňovat potřeby svých uživatelů, a přitom korespondovat s domem a jeho okolím. Někdo vyžaduje reprezentativní prostor osazený nejrůznějšími vychytávkami, jiný si cení nenáročnosti, další pak možnosti kdykoli odpočívat v bezpečí soukromí, a zároveň venku na čerstvém vzduchu.

Ještě v nedávné době patřily mezi nejčastější materiály pro stavbu terasy dřevo, přírodní kámen, beton či keramická dlažba. Během posledních několika let však stále více z nás upřednostňuje prkna z kompozitu dřeva a polymeru. Hlavním důvodem je to, že materiál označovaný jako WPC (Wood-Plastic Composite) byl vyvinutý tak, aby dokázal dlouhodobě obstát v náročných venkovních podmínkách bez větší změny vzhledu a vlastností.

WPC z Bukovan patří k nejkvalitnějším

A odkud se vlastně tento nový materiál vzal? Průkopníkem vývoje WPC je americká firma Strandex. V Evropě patří už několik let k nejvýznamnějším producentům plnoprofilových prken z dřevěného kompozitu česká společnost WPC – WoodPlastic. Ta vlastní licenci Strandex na unikátní laserově řízenou technologii výroby, kterou sama ve spolupráci s odbornými laboratořemi dále vylepšuje.

Výroba prken WoodPlastic® probíhá ve středočeských Bukovanech na bázi extruze za pomoci laserově kontrolované technologie. Ta zaručuje maximální přesnost veškeré produkce. Složení směsi je patentově chráněno, ale přibližně lze uvést, že kompozit obsahuje 60 % plně recyklovatelné dřevní moučky a 40 % zdravotně nezávadného polymeru HDPE.

Bezpečnost především

Výsledkem jsou prkna navržená tak, aby jejich povrch co nejvěrněji imitoval dřevo, a aby přitom tato prkna vydržela podmínky, jaké běžné dřevo z našich lesů zvládnout nemůže. Terasy z kvalitního WPC dlouhodobě odolávají veškerým rozmarům počasí – dešti, sněhu, mrazu i UV záření. Minimálně nasákavý materiál je rezistentní vůči bazénové chemii i slané vodě. Prkna nemění svůj tvar a poté, co jejich barva nepatrně vyzraje na slunci, jsou stálobarevná.

Důležitá je i bezpečnost – WPC od zavedeného výrobce se nedrolí, na prknech se netvoří třísky ani štěpy. Vzhledem k tomu, že výrobky z Bukovan mají plný profil, nehrozí u nich, na rozdíl od některých levnějších dutých prken, kroucení ani praskání a také se snadněji a rychle montují bez nutnosti kotvení k pevnému podloží. Terasy mají speciální protiskluzový povrch a jejich skryté kotvení zajišťuje hladký kompaktní povrch bez nebezpečí poranění.

Atraktivní a příjemné na dotyk

S WPC prkny se pracuje stejně jako se dřevem. Ba ještě snadněji, protože například boční lišty z kompozitu, používané například kolem bazénů nebo u schodů, lze ohýbat, čímž docílíme jejich ideálního vzhledu a dokonalé funkčnosti. Právě vedle nezpochybnitelné praktičnosti teras z WPC je i jejich vzhled důležitým aspektem, proč spousta z nás upřednostní kompozit před ostatními materiály.

Každá solidní firma, která na své podnikání nehledí prizmatem krátkodobého výdělku, investuje při navrhování nového výrobku jak do jeho funkčních vlastností, tak do estetické hodnoty. Povrchy teras WoodPlastic® jsou díky spolupráci firmy s návrháři a designéry atraktivní a příjemné na dotyk a prkna jsou k dispozici v širokém spektru přirozeně působících barevných odstínů a v případě zájmu i v atypických tvarech. Pokud se vám tedy bude někdy na fotkách dokonalých teras zdát, že to fotograf přepískl s photoshopem, věřte, že ty terasy takhle opravdu vypadají. Dnes, zítra i za dvacet let.

Dokonalý vzhled není všechno

Atraktivní vzhled terasy je samozřejmě důležitý, ale hlavní důvod zájmu o terasy z WPC tkví v tom, že vyžadují minimální péči. Vzhledem k tomu, že prkna WoodPlastic® jsou plnobarevná, znamená to, že dojde-li například k nehodě v podobě jejich popálení žhavým oharkem, lze je bez nebezpečí změny barevnosti zbrousit. Údržba teras z WPC pak spočívá v občasném opláchnutí vodou, ideálně pod tlakem, mastné fleky umyjeme saponátem. Dvakrát do roka je vhodné odstranit ze spár prach a nečistoty a terasu omést. A to je všechno.

Výhodou firmy WPC – WoodPlastic je, že vedle výrobního závodu disponuje také celorepublikovou sítí terasových center a zkušených certifikovaných partnerů. Takže v případě zájmu či jakýchkoli pochybností lze tato centra navštívit a přesvědčit se o výrobcích na vlastní oči. Partneři firmy vám na rozdíl od většiny dovozců terasu nejenom profesionálně nainstalují, ale ještě předtím vypracují její návrh, pomohou s výběrem povrchů a barev a kdykoli vám budou k dispozici i cennými radami.

Řekli o nás

Vážení, dovolte mi tímto poděkovat za váš klientský přístup ve věci dodání, montáže a následných konzultací týkajících se naší nové terasy. Uvítal jsem vaší flexibilitu a vstřícnost při realizaci, kdy jste reagoval na mé požadavky ohledně dodání víceprvků a průběžných změn, stejně tak i plnění všech sjednaných termínů. Z nové terasy se s rod... Číst dále
Chtěli bychom velice poděkovat firmě ART BAZÉNY za skvělé jednání, rady a doporučení při výběru naší terasy. V dnešní době, kdy je trh nasycen obrovským množstvím nabídek materiálů by bylo pro nás téměř nemožné vybrat ten pravý pro naši terasu. Číst dále

Všechny reference