Terasa a balkón - další krásný prostor k hrám (Zpět na výpis článků)

Balkón nemusí sloužit jen k věšení prádla nebo jako prostor pro pestrobarevné muškáty. Terasa nemusí být jen místem ke grilování a příjemným chvilkám u sklenky vína pro dospělé. Vše se může proměnit i v kouzelné dětské hřiště.


Terasa či balkón je vlastně rozšířeným prostorem bytu, které děti milují, pokud je jim vstup povolen a místo alespoň trochu uzpůsobeno jejich hrám. Vy se přitom rozhodně nemusíte vzdát svých truhlíků s květinami nebo zapomenout na večerní romantická posezení. Děti jsou z venkovních prostor nadšené, jsou na vzduchu, lépe se zabaví než v pokojíčku a v případě zahrady mají i větší prostor k pohybu - tedy ke zdravé únavě a vyhládnutí. Je však důležité podívat se na tato místa optikou dítěte a vyvarovat se především bezpečnostních rizik.

Zábradlí, schody, květiny

Ať už vlastníte balkon nebo terasu a je zde zábradlí či plot, dbejte na bezpečnost vašich dětí. Ujistěte se, že mezery mezi jednotlivými díly jsou tak malé, že se mezi ně nevejde dětská hlava, dítě se nesmí vejít ani do mezery mezi podlahou a zábradlím. Nevisí na zábradlí těžký květináč, který by dítě mohlo na sebe svrhnout? Jaké květiny pěstujete? Pokud by dítě v nestřežené chvilce kousek lístku, květu či plodu ochutnalo, nehrozí mu otrava? Nemají listy květin nebo keřů trny? Nemůže si váš vynalézavý potomek přisunout k zábradlí židli apod. a přelézt? Je váš zahradní nábytek pro dítě bezpečný? Je dostatečně stabilní, nemůže se například šikovnou malou ručkou omylem složit a dítě zranit? Máte na zahradě schody? Pak naučte vaše ratolesti co nejdříve bezpečně se po nich pohybovat nebo dočasně zamezte přístupu k nim. Sedněte si a zmapujte prostor z výšky očí vašich dětí - jaká lákadla jsou jim připravena a mohou je případně ohrozit. Nenechávejte děti nikdy bez dozoru, i sebeopatrnější rodič může přehlédnout potencionální nebezpečí.

Voda

Pokud má vaše dítě možnost koupat se v létě ve vlastním bazénku, bude nadšené  -  voda nabízí nespočet možností k „vyblbnutí“. Jak je ale voda hluboká? Dosáhne dítě bez problémů nebo je vždy třeba přítomnosti dospělého v bazénu, aby dítě držel či hlídal, jak plave v kruhu či s rukávky? Je voda zdravotně v pořádku - tedy čistá a vyhovují vám způsoby dezinfekce? Pro alergiky je například vhodné zvážit kromě klasické bazénové chemie i různé alternativy v podobě mořské soli, ionizátorů apod. Zvolte i optimální teplotu vody - do příliš studené se děti tolik nepohrnou, v přehřátě vodě budou téměř usínat. Nezapomínejte ani na sebe a pokud teprve plánujete nový bazén, zhodnoťte možnosti protiproudu (pokud jste rodiče sportovci), masážních trysek atd. Jak je bazén zakrytý? Nehrozí pád dítěte do vody? Z jakého materiálu je terasa v okolí bazénu? Děti u vody pobíhají, skáčou do vody a lehce tak mohou uklouznout. Na trhu existují už i protiskluzové terasové materiály, které toto riziko minimalizují.

Jaký zvolit terasový materiál

Pokud můžete materiál na terase ovlivnit, pak zvažujte alespoň tato kritéria:

- design a pocit

Jaký pocit chcete mít vy a vaše děti na terase nebo balkónu? Líbí se vám světlé či tmavé barvy, upřednostňujete spíše moderní nebo klasický vzhled? Jak vám bude terasa ladit k fasádě domu, oknům? Jaký zahradní nábytek na terasu plánujete, nebo už vlastníte? Obklopujete se rádi dřevem a tento materiál by se vám líbil i v exteriéru?  Zvládnete si terasu navrhnout sami, nebo se raději obrátíte na odborníky z terasového centra (napr. www.terasovecentrum.cz)? Pokud váháte mezi několika materiály či odstíny, vyžádejte si vzorky, doneste je domů, položte na místo plánované terasy a zhodnoťte přímo na místě. Skvělé je i mít možnost po terasovém materiálu se projít bosky a poznat tak pocit, který vás do budoucna čeká. Dlažba bude praktická, co se údržby týče, naleznete určitě i cenově velmi rozumná řešení, ale když se po ní projdete bosou nohou nebo se zde posadí vaše dítě, nebude pocit příliš studený?

- bezpečnost

Pokud umožníte vašim dětem hrát si na terase a ony za to budou opravdu vděčné, pak zvolte materiál, který pro ně bude bezpečný.  Při hrách se často stane, že dítě upadne - není zvolený materiál příliš tvrdý? Dřevo je krásné na pohled i na pocit, počítáte však s rizikem třísek? Jestliže navazuje terasa na bazén, volte protiskluzové povrchy a vyzkoušejte si jejich vlastnosti nejprve na zapůjčeném vzorku. Jakého složení je materiál, na kterém budou vaše děti sedět nebo ležet? Je ekologický a zdravotně nezávadný? Stále vyhledávanější jsou v poslední době tzv. kompozitní materiály, které kombinují pozitivní vlastnosti dvou složek - dřeva a plastů. Můžete si tak pořídit krásnou terasu k nerozeznání od dřevěné, kterou však není nutné natírat, nezešedne, nehrozí hniloba, je bez třísek, protiskluzová a její složení i výroba je 100% ekologická. Pozor však na nekvalitní napodobeniny tohoto atraktivního materiálu - upřednostňujte plná prkna (dutá jsou náchylnější k popraskání, terasu nelze pokládat do roviny), kvalitní a ekologické složení (bohužel nejen z Číny se vozí i prkna z PVC) a záruky (např. český výrobce Woodplastic® garantuje 25 let proti hnilobě, dřevokazným houbám a hmyzu).

- trvanlivost

Pravděpodobně neplánujete obměňovat terasu nebo balkón každé dvě-tři sezóny.  Ptejte se tedy na trvanlivost materiálu, jeho záruky, studujte pečlivě montážní návody, certifikáty o kvalitě výrobku. Ideální je nechat si terasu realizovat od firmy, která vám může předvést i terasy po několika sezónách užívání a nabídne reference od svých zákazníků.- údržbaVelmi chvályhodným trendem poslední doby je poptávka po materiálech, které nevyžadují náročnou údržbu. Na své terase tak můžete opravdu odpočívat a s dětmi si hrát místo pravidelného a náročného drhnutí a impregnování. Moderní materiály lze často čistit jen proudem vody a není nutné je nijak natírat a přitom si zachovají svůj vzhled i vlastnosti.

- cena

Limitujícím kritériem je samozřejmě cena, kterou si můžete dovolit k pořízení nové terasy nebo k její rekonstrukci. Zvažte však, zda za nízkou cenu nekoupíte i nízkou kvalitu, tedy kratší životnost materiálu. Bohužel se na trhu vyskytují i podvodné firmy, které nabízejí imitace originálních materiálů. Rozdíly většinou nepoznáte na první pohled. Vyžadujte tedy doklady o původu, složení materiálu, záruky životnosti, reference od zákazníků.

Úspěšnou ruku při výběru terasy a především klidné a radostné chvíle na Vaší terase!

(pro časopis Děti a my - Mgr. Ivona Pobežalová)

Řekli o nás

Vážení, dovolte mi tímto poděkovat za váš klientský přístup ve věci dodání, montáže a následných konzultací týkajících se naší nové terasy. Uvítal jsem vaší flexibilitu a vstřícnost při realizaci, kdy jste reagoval na mé požadavky ohledně dodání víceprvků a průběžných změn, stejně tak i plnění všech sjednaných termínů. Z nové terasy se s rod... Číst dále
Chtěli bychom velice poděkovat firmě ART BAZÉNY za skvělé jednání, rady a doporučení při výběru naší terasy. V dnešní době, kdy je trh nasycen obrovským množstvím nabídek materiálů by bylo pro nás téměř nemožné vybrat ten pravý pro naši terasu. Číst dále

Všechny reference