MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 31. července 2021, svátek má Ignác, pranostika na dnešní den: Od svatýho Ignáca léto se obracá.

Správné uskladnění nářadí šetří čas i peníze

Redakce
1. 6. 2020

Kolem domu a na zahradě je vždy co dělat. Každé roční období si žádá své, a není nad to, mít to správné nářadí vždy po ruce. Avšak po nějaké době se počet všech těch udělátek rozroste do takové šíře, že už se v nich začínáme ztrácet, případně o ně stále častěji zakopáváme. A to už vůbec nehovoříme o materiálu, který nám zbyl po nejrůznějších kutilských záchvatech. Ať už jde o prkna, zbytky cihel, dlaždice, pytle s cementovou směsí či plechovky s barvou. Kam s tím?

Ideální je udělat si pořádek v místnosti, s níž jsme pro pracovní účely už předem počítali. Může to být dílna, garáž, kotelna, alkovna, sklep, kůlna, ale i zahradní domek. Jednotlivé sektory v místnosti je vhodné si rozvrhnout tak, abychom mohli využít co nejvíce z nabízeného prostoru, a zároveň tak, abychom zde mohli věci uskladnit podle toho, jak často je budeme potřebovat. Běžné nářadí je dobré mít vždy po ruce, sezónní zařízení by mělo být umístěno podle aktuální potřeby.

Čisté, v bezpečí a vždy na dosah

Pokud se v místnosti rozhodneme skladovat i zahradní techniku, prostor pro ni by měl být snadno dostupný. Zároveň je vhodné, aby byl stabilní, čistý, suchý a alespoň částečně temperovaný. Především v případě strojů s benzinovým motorem, jako jsou sekačky, křovinořezy, motorové pily, vertikutátory. Ale také pro elektrická zařízení je více než žádoucí zajistit odpovídající podmínky ke skladování.

Nářadí, stroje a zařízení jsme si pořizovali proto, aby nám dobře sloužily. Pro jejich uskladnění tak musíme vytvořit takové místo, na kterém budou vždy po ruce, a to v takovém prostředí, které nezhorší jejich provozuschopnost. To v první řadě znamená dodržovat doporučení výrobce a hned na druhém místě je nezbytné nářadí vždy po použití důkladně vyčistit. Není nic horšího než tlející zbytky trávy v sekačce, zbytky sádry ve fance, umatlaný štětec či zednická lžíce obalená zatvrdlou stěrkovou hmotou.

Pořádek se vyplatí

Pořádek se vám jednoznačně vyplatí. Prodlouží životnost vašich strojů, nářadí a zařízení, budete si moci být jistí jejich bezpečností a zároveň vám ušetří čas, který namísto hledání, přeskládávání a případně i naléhavých oprav využijete k samotné práci. Bude-li veškeré vaše nářadí mít vždy své stálé a neměnné místo, budete za každých okolností vědět, kde co máte, včas si budete moci vše potřebné doladit, opravit nebo doplnit.

Většina dnes nabízeného nářadí je už od výrobce uzpůsobená ke snadnému skladování. Zpravidla bývají vybavené nejrůznějšími otvory či kryty s oky pro zavěšení, některé firmy dokonce ke svým produktům dodávají i závěsné nebo celé úložné systémy. Existují celé policové struktury, které je možné nejrůznějším systémem kombinovat a sestavovat podle potřeby či podle prostoru, který máte k dispozici.

Pozor na prach

Pokud nemáte pracovní stůl, resp. pro něj nemáte prostor, můžete zvolit nejrůznější typy mobilních kontejnerů, krabic s víkem či dílenských skříní. Pro dobrý přehled a snadnou dostupnost nářadí můžete využít i barevně odlišené závěsné panely, na jejichž háčky, které lze na panelu volně přeskládávat, se snadno umístí i nářadí, které nedisponuje už zmíněnými otvory a oky. Nejčastějším úložným řešením však i nadále zůstávají kovové či dřevěné montované regály.

Z uvedeného vyplývá, že nářadí, stroje a veškeré zařízení lze do vybrané místnosti uspořádat na zem, lze je zavěsit na stěny, pod strop nebo umístit do příslušných prostor typu regál, skříň, box, dóza, bedna… Přitom je třeba zohlednit i jejich choulostivost – elektrické nástroje je pro jejich citlivost na prach vhodné uchovávat v uzavíratelných krabicích či originálních kufrech.

Co s provozními kapalinami

Samostatnou kapitolou je uskladnění zahradní techniky poháněné benzínovým motorem, především s ohledem na její správnou polohu. Sekačky nezavěšujeme ani jinak nenakláníme, veškeré stroje a zařízení, z nichž by mohly unikat provozní kapaliny, umísťujeme tak, abychom měli jistotu, že nemůže dojít ke znečištění prostředí a poškození ostatních věcí v bezprostředním okolí.

Á propos, provozní kapaliny a pohonné hmoty. Množství, které je možno ukládat doma v garáži, je specifikováno technickou normou ČSN 73 0804 v příloze I., článek I.3.13. V něm se praví, že kapalné pohonné hmoty se mohou ukládat pouze v nerozbitných přenosných obalech v množství nejvýše 40 litrů na jedno stání osobního vozidla, resp. 20 litrů olejů. Samozřejmostí je pak i odpovídající hasicí přístroj.