MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Správné osvětlení dá vyniknout kouzlu vaší terasy

Redakce
19. 5. 2020

Vhodné osvětlení terasy přispívá k té správné atmosféře, ale i k bezpečnému pohybu na ní. Pokud chceme na trase nejen odpočívat, ale i pracovat – ať už s knihou, s počítačem nebo třeba u grilu, je třeba tomu přizpůsobit i osvětlení. Výhodou je, že způsoby osvětlení lze i kombinovat.

Jsou chvíle, kdy se nic nevyrovná posezení na setmělé terase. V klidu si hovět, urovnávat si myšlenky, usrkávat přitom Bělošpičák a počítat padající hvězdy… A pak jsou také momenty, kdy nám tu nejpříjemnější atmosféru může pomoci navodit správné osvětlení. K čemu vlastně potřebujeme na terase světla? Jednak asi kvůli té atmosféře. Ale zřejmě nejdůležitější je mít je tam prostě proto, abychom se po ní mohli bezpečně pohybovat. A pak také z toho důvodu, že nám pomohou osvětlit pracovní a další plochy – stůl, gril, křeslo při četbě.

Kvalitní osvětlení je základ

Už když uvažujeme o vybudování venkovní terasy, měli bychom věnovat pozornost tomu, jak bude osvětlená. Je vždy lepší si s předstihem rozvrhnout trasu rozvodů a místa napojení světelného okruhu a je prozíravé mít už dopředu vytipovaná umístění jednotlivých svítidel a vypínačů. Pochopitelně, že stálé osvětlení terasy lze vyřešit i dlouho poté, co si užíváme její pohodlí, ale není to tak komfortní a mohou s tím být spojena různá úskalí, včetně dodatečných finančních nákladů.

Nejdříve si tedy vneseme světlo do toho, jak budeme chtít terasu osvětlit. Přitom je třeba zvážit především intenzitu osvětlení a jeho nasměrování. Existují systémy nabízející možnost regulace osvětlení. Pokud se pro některý rozhodneme, je důležité vědět, že pro zvolený komplet musíme nakonfigurovat celou osvětlovací soustavu; všechny její části musí být kompatibilní. Můžeme si ale také pořídit svítidla – většinou stojací nebo stolní – s vlastní, resp. manuální, regulací plynulého stmívání.

Osvětlení lze kombinovat

K umístění svítidel na terase lze využít stěny, nosné sloupy, trámy pergol, podlahu i zastřešení. Nainstalovat lze i zemní světla ve sloupcích, ohraničujících zvolený prostor. Z hlediska bezpečnosti je zásadní vybírat do exteriéru pouze taková svítidla, která jsou jako venkovní deklarovaná výrobcem. Osvětlení lze přitom různě kombinovat a vzájemně doplňovat podle jednotlivých zón terasy a podle zabarvení světla, resp. jeho teploty – ta s nízkou teplotou chromatičnosti v odpočinkové části doplnit o jasnější bodové reflektory v části pracovní apod. 

Stranou zájmu bychom však neměli nechat ani světelné doplňky a nejrůznější vychytávky v podobě barevných světelných LED pásků či řetězů, jimiž lze orámovat vybrané části nábytku nebo je skrýt přímo do prostoru prosklené komody či vitríny. Pro vyvolání té správné atmosféry se nabízejí i LED svíčky a koneckonců – i klasické svíčky, umístěné v originálních stojanech nebo v barevných nádobách, dokážou udělat zázrak.