MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

Slunečnice mohou být tou nejkrásnější připomínkou léta

Redakce
27. 12. 2020

Konec roku je doba, kdy nás zima svírá nejtěsněji. Sotva se rozední, už abychom zase rozsvěceli, a pokud se slunce přece jen nakrátko prodere skrze pošmournou stěnu inverze, je slabé a neduživé. Málokterá květina symbolizuje sílu slunečních paprsků a radost, které umí poskytnout lépe než slunečnice. Rozsviťme si teď na chvilku, alespoň obrazně, tu zimní mizérii povídáním o rostlině, která dokáže potěšit tělo i ducha.

Za pravlast slunečnice je považována oblast dnešního Peru a Mexika. Není divu, že právě v těchto regionech spojovaly tamní kultury svoji existenci se sluncem mnohem těsněji, než tomu bylo jinde. Inkové slunečnici rovnou uctívali jako božskou rostlinu obdařenou kouzelnou mocí, Mayové ji pak využívali k výrobě afrodiziak, ale kupříkladu i pevných vláken.

První zmínky o domestikaci a hospodářském využití vysoké jednoleté rostliny z rodu Helianthus s nezvykle bohatým květenstvím pochází z amerického státu Tennessee, a to před téměř dvěma a půl tisíce lety. K nám do Evropy se slunečnice dostala až koncem 16. století spolu s dalšími zaoceánskými objevy.

Slunečnice jsou krásné i užitečné

Slunečnic se dnes vyskytuje na sto botanických druhů, od okrasných až po čistě užitkové. Všem je společný kůlový stonek, mohutný kořenový systém a výrazné květenství. Lidé se domnívají, že zlatý terč slunečnice tvoří jediný obrovský květ. Ale pravda je taková, že to, co u slunečnice nazýváme květem, je ve skutečnosti soubor mnoha jednotlivých květenství. Platí, že co semínko, to jeden plod.

A právě plody slunečnice jsou tím, co jí zajistilo jedno z předních míst v pomyslném žebříčku šampionů užitkových rostlin. Slunečnice je po řepce naší vůbec nejvýznamnější olejnatou plodinou. Semena slunečnic pěstovaných pro hospodářské účely obsahují až 65 % oleje, 30 % bílkovin, řadu cenných minerálních látek, vlákninu i vitamíny.

Okrasné slunečnice potěší dospělé i děti

Pěstování slunečnic není nikterak náročné, a to ani pokud jde o dekorativní druhy. Slunečnice jsou ideální rostlinou pro začátečníky nebo malé děti, jenom pozor na alergie. Naštěstí už dnes existuje celá řada hybridních variant, které jsou bez pylu a pro alergiky tudíž naprosto bezpečné, namátkou Jade F1, Sunburst F1 nebo Dwarf Gailardia F1.

Pestrost a bohatství vyšlechtěných slunečnic je obrovské. Můžete si pořídit semínka bezmála čtyřmetrového „stožáru“ s půlmetrovým květenstvím, ale i čtyřiceticentimetrové slunečnice Pacino mix nebo jen o málo vyšší kultivar Teddy Bear. Dominantní barvou slunečnic je stále zářivě žlutá, ale najdou se i odstíny do bronzova až hněda či naopak téměř bílé.

Potěcha pro oko i potrava pro ptáky

Žlutá barva slunečnic, otáčejících během dne své mohutné hlavy za Héliovým kočárem, je symbolem štěstí a optimismu. Vincent van Gogh, jehož obrazy slunečnic patří k těm nejkrásnějším, považoval vystižení toho správného odstínu za velikou výzvu: „Ne každý v sobě najde takový žár, aby roztavil tohle zlato, tóny těchto květin,“ říkal.

Pravda, teď v zimě si můžeme nechat o zářivé žluti slunečnic jen zdát. Ale přeci jen lze udělat ještě něco. Je to mnohem přízemnější, než se na zahradě kochat sametovými paprsky nádherných rostlin, ale se slunečnicemi to úzce souvisí. Jejich semínka v krmítkách každoročně pomůžou tisícům ptáků, kteří by jinak v zimě strádali. A možná, že z některého toho semínka, které vrabcům vypadne ze zobáčku, vám na jaře vyroste krásná slunečnice.