Rozdíl v kvalitě teras z WPC může být propastný (Zpět na výpis článků)

Zvažujete novou terasu z WPC? Špičkový kompozit dřeva a polymeru je díky svým praktickým vlastnostem a atraktivnímu designu ideálním materiálem. Vedle samotného návrhu terasy je ze všeho nejdůležitější ohlídat kvalitu prken či přesněji, nepodcenit volbu výrobce.

Dnes už si i v tuzemsku můžete vybrat z velkého množství produktů, ale ne všechny mají avizovanou kvalitu. Pro dlouhou životnost teras z WPC je nejdůležitější složení materiálu a technologie výroby. Rozdíly v kvalitě teras z kompozitu dřeva a polymeru, mohou být u různých výrobců naprosto zásadní.

 

Existují názory, že tím hlavním kritériem výběru je, zda se jedná o prkna s plným profilem, anebo o dutá. Podle této notně zjednodušené optiky se to má tak, že plná prkna jsou poctivá, neošizená, a tudíž ta správná, kdežto na těch dutých se šetřilo, což se musí negativně projevit na jejich životnosti i vlastnostech.

 

Není výroba jako výroba

 

Kompozitní materiály vyráběné ze dřeva a polymeru byly vyvinuty a poprvé uvedeny na trh ve Spojených státech na počátku devadesátých let 20. století.  Mezi nejvýznamnější průkopníky v oboru patří americká firma Strandex, která vlastní řadu patentů jak na složení materiálu, tak na technologii výroby.

 

Dvěma hlavními složkami WPC je dřevěná drť a polymer, ideálně vysokohustotní polyetylen HDPE. Jejich vzájemný poměr se může u jednotlivých výrobců lišit, zjednodušeně ale platí, že čím více plastu na úkor dřeva prkno obsahuje, tím uměleji a méně přirozeně působí. Dřevo a polymer pak ještě doplňují ekologická pojiva, aditiva a barvy.

 

Výroba prken probíhá metodou extruze za zvýšených teplot a výsledné podoby se docílí protlačením směsi tryskou, která má požadovaný tvar. Následuje chlazení a finální úpravy povrchu. V případě špičkových výrobců je pro docílení maximální přesnosti celý proces výroby kontrolován laserem.

 

WPC s plným profilem

 

Prkna mohou mít plný profil, anebo jsou dutá, to znamená, že obsahují otvory, nejčastěji obdélníkového nebo kruhového tvaru. Výhodou prken s plným profilem je, že jsou masivní, tuhá a mají velkou nosnost. Jsou ideální všude tam, kde předpokládáme větší zátěž, ale i kolem bazénů či vířivek.

 

Předností prken plných profilů je i snazší a rychlejší montáž. Nemusí se totiž kotvit k podloží, a dokonce je ani není bezpodmínečně nutné spádovat. V případě mechanického poškození, například od oharku, lze prkna s plným profilem jednoduše zbrousit, protože materiál je plně probarvený. Jejich nevýhodou je vyšší cena a větší váha.

 

WPC s dutým profilem

 

Dutá prkna jsou oproti těm plným cenově dostupnější a lehčí, takže se s nimi snáze manipuluje. To je výhodné například při instalaci teras na střechách, balkonech či lodžiích. Podle některých názorů také lépe odvádějí teplo a tolik se v žáru nepřehřívají, v tomto případě však hraje roli i zvolený barevný odstín prken.

 

Na druhou stranu může v otvorech špatně vyspádovaných dutých prken zůstávat voda, a je pouze otázkou času, než se začnou drolit, lámat a ohýbat. Dutá prkna jsou náchylnější k poškození a také jejich montáž je náročnější, protože se musí kotvit k podloží. Pokud jsou však prkna s dutým profilem kvalitní a profesionálně nainstalovaná, budou vám sloužit naprosto bez problémů.

 

Zásadní je přístup výrobce

 

Při výběru terasy z WPC je tedy nejdůležitější zjistit si pokud možno co nejvíce informací o výrobci prken. Jedná se o dovozce, který nabízí podezřele levné výrobky? Avizuje mimořádně dlouhou životnost terasy, ale na prkna nabízí záruku pouhých pár let? Zajímejte se o reference, ale i o zázemí té které společnosti.

 

Někteří zavedení výrobci disponují sítí terasových center a zkušených certifikovaných partnerů, kteří dokážou terasu nejenom profesionálně nainstalovat, ale ještě předtím vám zdarma vypracují její návrh, pomohou vám s výběrem povrchů a barev a poskytnou veškerý potřebný servis včetně poradenství.

Řekli o nás

Vážení, dovolte mi tímto poděkovat za váš klientský přístup ve věci dodání, montáže a následných konzultací týkajících se naší nové terasy. Uvítal jsem vaší flexibilitu a vstřícnost při realizaci, kdy jste reagoval na mé požadavky ohledně dodání víceprvků a průběžných změn, stejně tak i plnění všech sjednaných termínů. Z nové terasy se s rod... Číst dále
Chtěli bychom velice poděkovat firmě ART BAZÉNY za skvělé jednání, rady a doporučení při výběru naší terasy. V dnešní době, kdy je trh nasycen obrovským množstvím nabídek materiálů by bylo pro nás téměř nemožné vybrat ten pravý pro naši terasu. Číst dále

Všechny reference