MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Rotační sekačky na zahradu vybírejte s rozmyslem

Redakce
19. 5. 2020

Počátkem jara se tráva na zahradě probouzí jen zvolna, ale po pár týdnech z ničeho nic vyrazí jako splašená. A než se nadějete, z vašeho krásného svěžího pažitu je džungle, kterou je třeba co nejdříve zkrotit. K tomu nám dnes slouží nejčastěji rotační sekačky. Kritérií výběru toho správného stroje je hned několik. Mezi ty nejdůležitější patří rozloha a členitost zahrady, druh trávníku a četnost sečení. A pak jde samozřejmě i o typ pohonu sekačky a o její cenu.

Na menší plochy do zhruba 800 m² se doporučuje pořídit si spíše subtilnější elektrickou rotační sekačku s nožem o záběru do 45 cm. Výhodou elektrických sekaček je nižší hmotnost, a tím i snazší manipulace, menší úroveň hluku a jednodušší údržba. Elektrické sekačky bývají také zpravidla o něco levnější než ty benzínové. K dalším a ne zanedbatelným přednostem elektrických sekaček patří i nižší provozní náklady a snazší údržba.

Elektrické sekačky s kabelem jen na snadnou práci

Jejich hlavní potíž tkví v tom, že je lze používat pouze v bezprostředním dosahu zdroje elektrické energie, přičemž obsluhu komplikuje kabel, který za sebou vláčíte a musíte na něj brát neustále zřetel. Komplikaci může představovat i členitější zahrada se záhonky, keříky a stromy, a to právě kvůli nutnosti být stále připojen k přívodnímu kabelu. Elektrické sekačky také mívají nižší výkon, než mají srovnatelně velké stroje poháněné spalovacím motorem, a jejich nenáročnost a nižší pořizovací cena může na druhé straně znamenat, že u nich absentují nejrůznější technologické vychytávky.

Vrčení benzínových sekaček dnes patří k folkloru tuzemských zahrad a zahrádek. Nabídka strojů je tak pestrá, že si nelze nevybrat. K výhodám benzínových sekaček patří robustnější konstrukce a vyšší výkon, které ve spojení s volností pohybu umožňují péči o mnohem větší plochy, než je tomu u elektrických sekaček s kabelem. Benzínové sekačky bývají rovněž vybavené větším množstvím technických vylepšení. Pro někoho může být problém zpravidla vyšší úroveň hluku a vyšší hmotnost. Také údržba je náročnější a pořizovací cena se většinou pohybuje o něco výše než u elektrických strojů.

Čím větší záběr sekačky, tím větší výkon motoru

Jak už jsme konstatovali, výběr sekačky se odvíjí od velikosti pozemku, který s ní budeme obhospodařovat. Základní chybou při výběru je zvolit sekačku se širokým záběrem, ale s malým výkonem motoru. Spolehlivý výkon pro menší benzínové rotační sekačky se záběrem do 43 cm je kolem 4 koní, pro ty větší se záběrem nad 50 cm na plochy o rozloze kolem 1 500 m² a více pak klidně i 6 koňských sil. Samozřejmě platí, že čím větší sekačka, tím více váží, výjimkou nejsou ani stroje o hmotnosti přes 37 kg, proto je u naprosté většiny benzinových sekaček dnes už jen málo smysluplné pídit se po variantách bez pojezdu.

Samostatným tématem je v případě výběru sekačky otázka odpovídajícího nastavení šasi, tedy přesněji výšky sečení. Záleží totiž hlavně na tom, v jakých intervalech máte v plánu trávu na své zahradě sekat. Pokud to bude i vícekrát týdně, rozhodně se vyplatí poohlédnout se po stroji, který umožňuje nastavit výšku nože až na pouhých 20 mm nad zemí. Pro běžné sečení úplně postačí možnost nastavit rozsah výšky v několika polohách mezi 25 až 80 mm, to pro případ, že byste se k sečení dostali méně často a bylo by třeba postarat se o trávník s vyšším a hustším porostem.

Tři funkce výhozu trávy: do koše, boční a mulčovací

S nastavitelnou výškou sečení úzce souvisí funkce výhozu posečené trávy. Naprostým standardem všech rotačních sekaček je sběr posečené trávy do koše. Sběrné koše mohou být plastové nebo látkové. Plastové se lépe čistí, látkové mohou lépe podporovat proudění vzduchu, což podle některých názorů přispívá k lepšímu plnění koše při práci stroje. V současné době nejsou výjimkou koše kombinované. Objem běžného sběrného koše benzínové sekačky se pohybuje kolem 60-70 l.

Boční výhoz je vhodný zejména v případě sečení vyšší trávy, za sekačkou pak zůstává typická řádka, kterou je třeba následně shrabat. Další funkcí je mulčování, které je vhodné využívat při častějším sečení anebo při sečení v době, kdy už tráva tolik neroste. Princip mulčování tkví v tom, že se ze sekačky odstraní sběrný koš a výletový otvor se zakryje záslepkou. Najemno posečená tráva pak zůstává rozptýlena přímo na trávníku a přispívá k jeho hnojení.