MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Půst, to je očista těla a úklid v duši

Redakce
16. 2. 2021

Tradice půstu sahá k nejstarším náboženským a filozofickým naukám. K hlavním důvodům dočasné zdrženlivosti v jídle patří především snaha o zbystření ducha a očistu těla. Ostatně, jak jinak si uvědomit, že máme něčeho až příliš, či že jsme něčím dokonce zahlceni, než tak, že svoji situaci jednou za čas konfrontujeme s nedostatkem? Ne nadarmo následuje křesťanský půst právě po období intenzivního masopustního hýření.

Procesu přijímání potravy (ale i její přípravy) byla odjakživa přisuzována role významného rituálu. Něčeho, co má důležitý společenský rozměr a zároveň se to zcela zásadně týká každého z nás osobně – jídlo je jedna z našich základních potřeb. Z toho pak vyplývá zjištění, že tím co, kdy a jak konzumujeme, můžeme zásadně ovlivnit řadu klíčových věcí ve svém životě. Zdravím počínaje přes naše každodenní duševní rozpoložení až po intelektuální schopnosti.

Zdroj: Shutterstock

Na půst je třeba se dobře připravit

Půst je obvykle spojován s jarním obdobím, s očistou těla, se zotavením a obrodou sil. Stejně jako je čistě individuální to, co běžně jíme, je také na každém z nás způsob, jakým bychom se měli postit a jak dlouho. Půst není politická hladovka, neměl by nám uškodit. Takže ještě dříve, než se rozhodneme s touto kůrou začít, musíme si obstarat co nejvíce informací, ujasnit si, proč hodláme půst absolvovat a na jak dlouho, a následně si podle toho uzpůsobit denní režim a pořídit vhodné potraviny.

Co by na seznamu mělo chybět: alkohol, káva, zákusky, sůl, tučná jídla. A co by naopak chybět nemělo? Vedle pramenité vody rozhodně co nejkvalitnější čaje, které odlehčí trávicímu i zažívacímu ústrojí a napomůžou očistě celého organismu. Kvalitní neznamená drahé, nejlepší je, pokud máme vlastní směsi ze své zahrádky: sušená verbena, rozmarýn, meduňka, pampeliška, divizna, kopřiva, lípa, šípek, černý bez, heřmánek, bříza, jitrocel, fenykl, pelyněk, šalvěj…

Zdroj: Shutterstock

Namísto sportu si vyjděte do přírody

Ještě před zahájením půstu odlehčíme svůj jídelníček, aby to pro naše tělo nebyl takový šok. Výživoví poradci doporučují výrazně omezit příjem sacharidů a doplnit potravu bohatší na živiny. Čím vlastně půst působí tak blahodárně na naše tělo? Při omezeném příjmu potravy klesá hladina inzulinu v krvi a tělo zároveň začne spalovat uloženou energii, především glukózu v játrech. Následuje zrychlení metabolismu a odbourávání tuku z tělesných zásob a jeho přeměna v energii.

Tělu trvá v průměru tři dny, než se pročistí, ale i jednodenní půst má svůj význam. Spolu s půstem je dobré uklidit si i ve svém nitru – zklidnit se, namísto intenzivního sportování, které není při omezeném příjmu potravy pro tělo vhodné, je lepší chodit do přírody, správně dýchat a užívat si čerstvého vzduchu. Výsledkem je celkové pročištění organismu, úleva, příliv činorodosti, kvalitnější spánek, bystřejší mysl a radostnější nahlížení na sebe a na svět kolem nás.

Zdroj: Pixabay