MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Prodlužte si podzim na terase s venkovním topením

Redakce
31. 8. 2020

Zvuky léta na zahradě pozvolna utichají. Soumrak přichází o poznání dříve, a přestože během dne to sluníčko ještě umí rozpálit, k večeru už venku rádi sáhneme po dece či svetru. Anebo zamíříme do vyhřátého příbytku, což je škoda, protože jen máloco se na sklonku dne vyrovná odpočinku na čerstvém vzduchu. Pod oblohou plnou hvězd, ve společnosti rodiny či přátel… a v teplíčku.

Pokud pomineme klasický táborák, na zahradě nás nejlépe zahřejí topidla s otevřeným ohněm (tzv. pyramidy), dále plynová topidla a také elektrické infrazářiče určené pro venkovní použití. Důvod je zřejmý: tahle zařízení jsou přímo k tomuto účelu vyvinutá, a tudíž i plně funkční a také – a to v neposlední řadě – bezpečná.

Hlavními kritérii při výběru je typ topidla, jeho výhřevnost, rozměry, respektive jeho vzhled a pochopitelně i cena. Rozhodující je, kam potřebujeme topidlo instalovat. Zda jde o zastřešenou terasu, jestli je ohraničená stěnami a jak blízko se nacházejí. Důležité také je, zda máme na daném místě k dispozici elektrickou přípojku.

Plynová topidla jsou vždy k dispozici

Přenosné zahradní ohniště je sice velice efektní, ale pro mnohé z nás nemusí být vždy zcela praktické. Ohniště bývá většinou kovové, jeho předností je jednoduchý design a nízká cena. Pokud milujete pohled do otevřeného ohně, mohlo by být teplo sálající z paprsků mihotajících se uvnitř elegantní pyramidy vaší volbou. A to i navzdory nutnosti občasné obsluhy zařízení, na opatrný výběr jeho umístění a pochopitelně i zabezpečení okolí.

Velice oblíbená jsou plynová topidla. Důvodem je široká nabídka, a to jak z hlediska výkonu, velikosti jednotlivých zařízení tak i skutečnost, že je můžete umístit tam, kde není k dispozici elektřina. S plynovými topidly se můžeme nejčastěji setkat na předzahrádkách restaurací v centrech měst. Konstrukčně jsou obvykle řešené tak, že jejich součástí je propanbutanová lahev, kterou lze podle potřeby měnit.

Dosah tepla z venkovních plynových topidel se odvozuje z jejich konstrukce a velikosti, nejvíc to však bývá do tří metrů. Jejich bezpečnost je řešená pojistkou, která v případě převržení topidla odpojí přívod plynu. Co se týče velikosti, k dispozici jsou velká plynová topidla připomínající lampu s desetikilovou plynovou lahví. V případě omezeného prostoru, rozpočtu či menších nároků lze pořídit menší a úspornější stolní variantu.

Elektrické infrazářiče jsou levné a lépe vás zahřejí

Jeden z největších rozdílů mezi venkovními topidly na plyn a těmi elektrickými není – jak by se mohlo zdát – v tom, jaký využívají zdroj energie, ale v tom, jak ji využívají. Zatímco plynová topidla ohřívají vzduch ve svém bezprostředním okolí, elektrické infrazářiče teplo usměrní na požadovaný objekt, a pokud je v dosahu, cíleně jej zahřívají.

Nevýhodou elektrických topidel oproti těm plynovým je nutnost elektrické přípojky, výhodou pak mnohem levnější provoz, velká účinnost a rychlé uvedení do provozu. Pro ty z nás, kteří ocení i design zařízení jsou právě elektrické infrazářiče k mání v nejrůznějších provedeních od halogenových stojacích „lamp“, přes nástěnné zářiče až po originální topení, které je součástí nohy stolku.

Ať už se však rozhodnete pro jakoukoli verzi, mějte na paměti, že především je třeba dbát veškerých bezpečnostních pokynů. Jejich součástí jsou instrukce, jak daleko musí být topidlo od stěny, ale například i jak vysoký musí být strop nad topidlem. Také nezapomeňte na ochranu venkovního topidla před povětrnostními vlivy v měsících, kdy už vás ani to sebevýkonnější zařízení nevyláká z tepla obývacího pokoje.