MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

Při odklízení sněhu si počínejte s rozmyslem

Redakce
5. 1. 2021

Sněží. Prvních pár dnů si to užíváme, ale postupem času bere romantika za své. Nepříjemnosti začínají převažovat a jediný, kdo se z té v záplavy vloček dokáže stále ještě bezmezně radovat, jsou děti. Na nás je se s tím přívalem nějak popasovat, především pak na chodníku před domem, kde lze na zmrzlém sněhu snadno přijít k úhoně.

Základním náčiním pro odklízení sněhu z chodníku jsou hrablo a lopata, případně ještě chodníkové koště s tuhými vlákny. Hrabla se liší především materiálem, z něhož jsou vyrobena, a šířkou záběru či jinak řečeno pracovní částí shrnovače. Klasickým materiálem násady, resp. hole, je dřevo, ale běžně lze pořídit i hrabla s kovovou poplastovanou násadou, která je tuhá, odolná a lehká. Taková hůl může být zakončená ergonomicky tvarovanou rukojetí, díky čemuž se s hrablem o poznání lépe pracuje.

Hlavní předností shrnovače s pracovní částí z tuhého plastu je jeho cena. Je-li však z plastu i hrana shrnovače, používejte hrablo raději jen na úplné rovině a na menší vrstvu nadýchaného sněhu. Pokud totiž s takovou hranou narazíte na kámen nebo na zmrazky, dříve či později ji roztřepíte nebo rozlámete. Kovová pracovní část hrabla a především její hrana, jsou mnohem odolnější. Většinou bývají vyrobeny z lehkého hliníku navrženého tak, aby se na shrnovač nelepil sníh.

Nářadí vybírejte podle místa, kde budete odklízet sníh

Jak už bylo naznačeno, při výběru správného náčiní k odklízení sněhu je důležité zohlednit i to, kde se chystáme sníh uklízet. Bude to na rovné příjezdové cestě? V tom případě můžeme zvolit hrablo o šířce záběru klidně i třičtvrtě metru. Anebo budeme odklízet z úzkého chodníčku plného zákrut, a navíc vyskládaného z různě vysokých kamenů? To se pak nabízí použít celokovové hrablo s užší pracovní částí do půl metru nebo rovnou lopatu.

Může jít o klasickou hliníkovou či – pokud se na to cítíte – o dost těžší, ale zároveň bytelnou ocelovou lopatu. V případě, že potřebujete být připraveni vždy a všude, například kvůli vyprošťování zapadlého auta na cestách, je skvělým řešením skládací rýč vojenského typu. Tzv. polní lopatka je neocenitelný pomocník. Můžete s ní kopat, sekat i řezat, a pokud navíc investujete do multifunkčního výrobku s kvalitní kalenou čepelí, můžete si být jisti, že vám vydrží léta letoucí i při sebeděsivějším zacházení.

Předem si promyslete, kam budete sníh odklízet

Dalším řešením, které se nabízí pro odklízení sněhu, jsou nejrůznější sněhové frézy. Ty vybíráme především s ohledem na rozlohu plochy, kterou se chystáme zbavit sněhu. Pokud budeme pobíhat jen v bezprostřední blízkosti domu, stačí nám většinou menší fréza na elektrický pohon, na větší plochu nebo náročnější terén si raději pořídíme vícestupňovou frézu s benzínovým motorem. No a pokud už vám nestačí ani ta, zbývá snad už jen traktor s radlicí.

S odklízením sněhu souvisí i jeden detail, na který všichni tak trochu rádi zapomínáme, a to kam s ním? Ještě před zahájením akce není od věci promyslet si, kam budeme sníh odhazovat, respektive hromadit. Uznejte, že situace, kdy se po nočním sněžení vyrojí jeden soused vedle druhého před dům a každý tlačí plná hrabla mokrého sněhu z chodníku přímo pod kola projíždějících aut na silnici, není úplně v pořádku.

Oblečte se vždy tak, abyste při práci nenastydli

Pokud už máte docvičeno a stále ještě mrzne, posypte ještě raději před odchodem chodník, aby neklouzal. K posypu se nejlépe hodí písek, někdo používá i popel nebo piliny. Posypová sůl je také jistota, ale ne za každých okolností. Jejím problémem je jednak to, že při teplotách pod -10 °C přestává být účinná a pak samozřejmě fakt, že s první oblevou zaneřádí bezprostřední okolí, včetně bot, kalhot či tlapek procházejících. Ještě horší však je, že se vsákne do půdy a kontaminuje vodu, resp. rostliny.

Závěrem pár důležitých připomínek. Ať už se oháníte lopatou nebo se zakusujete do závěje s pomocí frézy, nezapomeňte na ochranu svého zdraví a bezpečnost kolemjdoucích. Další upozornění se týká správného oblečení. Kdo už někdy za ranního kuropění supěl nějakou tu hodinku s lopatou v rukách a po kolena ve sněhu, ví, jak rychle se při tom člověk zapotí a jak snadno nastydne. Záleží samozřejmě na intenzitě, s jakou pracujete a na okolní teplotě, ale rozhodně nic nepokazíte, když si po prvotním rozehřátí svoji péřovku odložíte a zase si ji navlečete hned, jak s prací přestanete.