MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Předpěstujte si letničky, teď je na to ten správný čas

Redakce
22. 3. 2021
Foto: Shutterstock

Ačkoliv kalendář už avizuje jaro, hřejivé sluneční paprsky nás na zahradě vítají zatím jen zřídka. S výsadbou letniček do záhonů je třeba ještě počkat. Ale už nyní si můžeme například aksamitníky nebo tolik oblíbené astry předpěstovat pěkně v teple našich domovů. Jak na to?

Semínka aster nemají ráda zimu

Astry patří mezi letničky, které není vhodné sít přímo do záhonu. V průběhu března je dobré si je předpěstovat v květináčích nebo truhlících, které umístíte na okenní parapet. Pokud máte skleník či pařeniště, můžete vysévat přímo tam. Důležitá je volba teploty; pokud ji nastavíte na 10-15 °C, bude to rostlinkám trvat zhruba 2 měsíce, než se probudí. Při teplotě 18 °C vyklíčí už za 7 až 10 dní.

Semena aster vysévejte na povrch substrátu nebo je jenom mírně překryjte hlínou. Sazeničky pak přesazujte, jakmile mají alespoň dva lístky. Až přijde ta správná chvíle, přesuňte je do záhonu stejně hluboko nebo o něco hlouběji, než byly umístěné předtím. Pokud byste přece jen chtěli astry vysít přímo do půdy na zahradě, musíte si počkat alespoň do poloviny května. Tedy do období po „ledových mužích“, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Tyto květiny totiž po vyklíčení nesmí zmrznout.

Foto: Pixabay

Afrikánem proti kocovině

Aksamitník, známý též jako afrikán, je další nenáročnou a vděčnou letničkou, která právě teď čeká na naši pozornost. Aksamitníky mohou mít pro mnohé až nepříjemně ostrou vůni, zato nádherně vypadají, a jsou proto u většiny zahradníků oblíbenou květinou. Předpěstování v průběhu března v teple domova je vhodné mimo jiné proto, že sazenice budou po přemístění do záhonu odolnější proti škůdcům, zejména slimákům.

Věděli jste, že aksamitník není pouze okrasnou květinou, ale je také skvělým pomocníkem proti kocovině? Pokud vás takové nedopatření postihne, uvařte si z aksamitníkových květů silnější čaj, který vám pomůže překonat hlavní průvodní jevy výše zmíněného politováníhodného stavu, včetně bolesti hlavy. Odvar z květů zároveň pomáhá na zklidnění žaludku. Aksamitník je tedy nejen nepřehlédnutelným doplňkem zahrady, ale i účinným pomocníkem při řešení následků bouřlivých oslav.

Foto: Pixabay

Odolnější letničky vysévejte přímo do záhonů

K dalším letničkám, tentokrát odolnějším, než je tomu v případě aster a aksamitníků, patří například lichořeřišnice, mák, měsíček, sluncovka, chrpa, hrachor, černucha nebo krásenka. Tyto květiny zpravidla rychle klíčí a díky své odolnosti jsou nenáročné, neboť nám ušetří domácí předpěstování. Nevadí jim nižší venkovní teploty a rovnou do záhonu je můžeme zasadit už od poloviny dubna, samozřejmě vždy s ohledem na počasí.

Semínka vkládáme do zryté půdy, která není ani úplně mokrá, ale ani přesušená. Platí přitom obecné pravidlo, že vrstva zeminy nad výsevem by měla být vysoká jako průměr semínka. Sadba se nejčastěji provádí do řádků a vzdálenost mezi nimi závisí na velikosti dané letničky. Další možností je pak výsev do hnízd. Ten je vhodný zejména pro velká semena, která do jedné jamky umístíme po třech. Poté čekáme, až květina vzejde, a v případě, že se ujme více rostlinek, přetrháme je tak, aby z hnízda vyrůstala vždy pouze jedna.

Foto: Pixabay