MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 27. února 2024, svátek má Alexandr, pranostika na dnešní den: V únoru sníh a led - v létě nanesou včely med.

Postarejte se na podzim o svůj zahradní nábytek. On se v létě postará o vás

Redakce
6. 10. 2020

Nejlepší způsob, jak zazimovat nábytek, je uklidit ho do čisté, suché a přiměřeně temperované místnosti. To je samozřejmě ideál, a ne každý má takový prostor k dispozici. Pokud už tedy musíte ponechat nábytek venku i v době, kdy bude vydán napospas špíně a nepřízni počasí, měli byste ho dostatečným způsobem chránit. Například vhodnou plachtou.

Na to, kde a jak budete skladovat zahradní nábytek mimo sezónu, je nejlepší myslet už při jeho výběru. Týká se to jak volby konstrukce nábytku, tak především materiálu, z něhož je vyrobený. Některé firmy nabízejí celé sestavy vymyšlené tak, aby je bylo možné snadno složit, resp. rozebrat a následně uskladnit.

Zahradní nábytek před úklidem zkontrolujte a očistěte

Ale začněme pěkně popořadě. Ať už máte zahradní nábytek z jakéhokoli materiálu, vždy je rozumné věnovat mu alespoň základní péči. Představa, že se o kovové stolky, plastová lehátka nebo o křesílka z ratanu nemusíte vůbec starat a ony vám vydrží dlouhá léta v té nejlepší kondici, se samozřejmě naprosto míjí s realitou.

Ideální čas na dotažení šroubků, nový nátěr, impregnaci či alespoň opláchnutí a pečlivé osušení nastává s příchodem chladného počasí. A to ať už budete nábytek uklízet do garáže, do zahradního domku anebo ho prostě jenom zakryjete.

Mnozí z nás totiž řeší zazimování zahradního nábytku tak, že přes něj na podzim prostě přehodí nějakou plachtu a hotovo. Plachta je samozřejmě skvělá a praktická věc. Venkovní nábytek s ní můžete bez velké námahy chránit například i tehdy, když se chystáte v létě na dovolenou.

Krycí plachty jsou skvělou volbou. Ale musí být kvalitní

Možná se vám to bude zdát jako zbytečná rozmazlenost, ale pokud máte svůj zahradní nábytek opravdu rádi, je důležité, abyste ho chránili tím správným způsobem. To mimo jiné znamená i pod tou správnou plachtou.

Aby totiž krycí plachta dokonale chránila nábytek před běžným znečištěním, drobným mechanickým poškozením, před intenzivním UV zářením a v neposlední řadě i před slotou zimních měsíců, měla by splňovat několik klíčových kritérií.

Především by měla být vyrobena z materiálu, který je určený pro venkovní použití. Od takové látky může zákazník zcela poprávu očekávat, že bude světlostálá, dostatečně vodoodpudivá, a přitom alespoň minimálně prodyšná. Měla by být správně ušitá za pomocí kvalitních nití a její kosený střih by měl umožňovat odtok vody. Naprostou samozřejmostí takové plachty by měly být i vsazené prvky pro její správné uchycení.

Na kvalitní nábytek si můžete nechat ušít plachtu na míru
Jak si tedy vybrat tu správnou plachtu? Společnost TEEK, která se specializuje na prodej veškerého myslitelného sortimentu, který vám dokáže zpříjemnit léto na terase, doporučuje na krycích plachtách nešetřit. Pokud si nechcete nechat ušít plachtu přímo na míru, (což překvapivě mnoho ze zákazníků zmíněné firmy chce), je nejdůležitější vybrat správnou velikost.

Samotný nábytek před zakrytím opravte, očistěte a osušte. Sedáky z křesel raději ukliďte domů, protože i zakryté nasávají vlhkost ze vzduchu. Plachtu na nábytek dobře upevněte, aby ji neodnesl vítr, a vyspádujte, aby na ní pokud možno nikde nemohla stát voda. Pokud dodržíte tato základní pravidla, budete si moci hned při prvním jarním sluníčku užívat pohody na terase ve svém oblíbeném křesle.

Výhody kvalitních plachet určených k zakrytí zahradního nábytku jsou nabíledni. Dobrá plachta váš nábytek spolehlivě ochrání, prodlouží jeho životnost a ušetří vám čas, který byste jinak museli trávit jeho přenášením, nebo dokonce rozebíráním. A jak je to se životností takových plachet? Inu, je to jako se vším. Trochu záleží na vás a trochu také na tom sluníčku.