MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Pořiďte svému pejskovi originální obojek od Adély

Redakce
12. 3. 2021 • Foto: Colors by Adéla

Absolvovala Jihočeskou univerzitu, nastoupila do velké korporátní firmy a postupně si vybudovala úspěšnou kariéru. Pak se ale rozhodla svůj život radikálně změnit a namísto ekonomických ukazatelů se začala věnovat výrobě originálních obojků a vodítek pro psy. Adéla Mezerová dnes vlastní úspěšně se rozvíjející firmu Colors by Adela a navzdory nelehké době plánuje její další rozvoj.

Vystudovala jste ekonomický obor, co vás přivedlo k rozhodnutí, že začnete vyrábět obojky pro psy?

Sedmnáct let jsem pracovala v rámci velkého koncernu. Jak šly roky, čím dál častěji jsem bilancovala a přemýšlela, jestli je právě tohle ta správná životní cesta. Už odmalička jsem měla ráda ruční tvorbu a mám i určitý manuální talent, za který vděčím svým rodičům, kteří neustále něco vyrábějí a kutí. Někdy před třemi lety jsme si s partnerem pořídili prvního pejska, a to byl ten impuls. V té chvíli jsem dostala obrovskou chuť zúročit zděděné vlohy. Odešla jsem z dobře placené a perspektivní práce a s nadšením se vrhla do výroby obojků a vodítek z padákové šnůry.

Foto: Colors by Adela

Jak obojky Colors by Adela vyrábíte a čím jsou zajímavé?

Výrobky pletu ručně z padákové šňůry. Je to velmi pevný materiál a vedle udržitelnosti mě zaujala i velká barevná škála, kterou tento materiál nabízí. Mám za to, že i takové doplňky, jako jsou obojky nebo vodítka, by měly mít vedle funkčnosti i estetickou hodnotu, měly by zaujmout. Dalo by se říct, že každý můj výrobek je originál. Je vyroben na míru podle velikosti obvodu a na přání zákazníka vytvořím i nabízený vzor v barevné kombinaci, kterou si sám vybere. Zákazník se tak může tímto způsobem na výtvoru sám podílet.

Jak si u vás může zákazník nakombinovat a vybrat obojek?

Je to velmi jednoduché, vybere si podle vzorníku barev a komponentů. Používám zásadně ty v kovovém provedení, protože plastové nemají potřebnou kvalitu a udržitelnost. Nejdůležitější je ale správně naměřený obvod krku psího mazlíčka. Na mých stránkách zákazníci najdou i přesný návod, jak a kde správně vzít pejskovi míry. V případě, že si není zákazník jistý, doporučuji, aby mne kontaktoval. Ráda mu pomůžu s výběrem vhodného obojku, jeho velikosti i s kombinací barev. Vodítka vyrábím standardně ve třech velikostech, ale problém nejsou ani individuální požadavky.

Foto: Colors by Adela

S jakým materiálem pracujete, co je jeho výhodou?

Jak už jsem zmínila, produkty vyrábím výhradně z padákové šňůry, jinak též paracodu či lidově padákovky. Je to mimořádně pevný materiál, který se již mnoho let používá v leteckém průmyslu. Vojáci, cestovatelé, ale i zájemci o módní doplňky pro ni díky její nízké váze, měkkosti a odolnosti objevili celou řadu nových způsobů využití. Jak můžete vidět, z paracordu lze vyplétat různé vzory a díky opravdu široké barevné škále nabízí nekonečné možnosti barevných kombinací. Velkou výhodou tohoto materiálu je i jeho odolnost vůči vodě.

Obojky od vás už si našly celou řadu příznivců. Co na nich oceňují?

Troufám si říct, že kvalitu a originalitu. Padákovou šnůru objednávám u jednoho z nejspolehlivějších výrobců v EU z Nizozemí a kovové komponenty převážně u českého výrobce z Přerova. Vzhledem k tomu, že se nejedná o sériovou produkci, ale o ručně vyplétané výtvory, u jejichž návrhu a výroby strávím několik hodin, musí se to projevit v ceně, ale výsledkem je vždy včas dodaný a jedinečný kousek s dlouhou životností. Samozřejmě je také důležité se o produkty správně starat, aby déle vydržely. Ale nejedná se o žádnou náročnou péči, ve většině případů stačí obojek či vodítko jen očistit kartáčkem.

Foto: Colors by Adela

Češi jsou národem pejskařů. Existují nějaké trendy, co se týče doplňků?

Ano, konkurence je veliká… Určitě platí, že pejsek ve městě bývá častěji vystajlovaný než punťa, který hlídá u plotu na vsi. Trendy či různé módní výstřelky jsou velkou doménou menších psích ras a za poslední roky se trh s těmito produkty velmi rozšířil. Pes je stále častěji vnímán jako člen rodiny a lidé jsou ochotni investovat do psích doplňků, ať už jsou to obojky, vodítka, oblečky, svetříky, či dokonce boty na packy nebo psí kosmetika.

Pořád máte pejska, který vás – jak jste zmínila v úvodu – nasměroval k vaší současné práci?

Ano, to je pravda, bez něj by tahle krásná etapa mého života nejspíš asi vůbec neodstartovala. Jsem nadšenou majitelkou křížence labradora, maďarské vizsly a švýcarského salašnického psa. A nejenomže jsem se díky němu nadchla pro tuhle práci, ale právě na něm testuji různé produkty a materiály, takže je pro mě naprosto nepostradatelný.

Foto: Colors by Adela

Máte se svojí firmou Colors by Adéla nějaké plány do budoucna?

Těch je celá řada. Z těch nejbližších bych moc ráda do svého portfolia zařadila kšíry či ohlávky pro pejsky. Vše samozřejmě z materiálu paracord, který se mi po všech stránkách osvědčil, lidem se věci z něj líbí a pejskům dobře nosí, protože je příjemný, lehký a pohodlný. Chtěla bych – až to doba umožní – vyrazit na různé trhy a plánuji i spolupráci s jinými tvůrci.

Co byste popřála našim čtenářům?

Hlavně velký příliv pozitivní energie, ať už se k vám dostane v jakékoliv formě. Pokud zvažujete koupi pejska, vybírejte s rozvahou a s ohledem na vlastní životní situaci a nedbejte na to, jaká rasa je momentálně moderní. A pokud už pejska máte, tak jistě víte, že pes je opravdu nejlepším parťákem, tak ať vám dělá radost. A máte-li odvahu, nebojíte se vykročit z davu a chcete být na procházce s mazlíčkem styloví, tak koukněte na můj e-shop www.colorsbyadela.eu. Budu se na vás moc těšit.

Děkujeme za rozhovor.