MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Pořídit si funkční oblečení na zahradu není rozmar

Redakce
10. 11. 2020

Většina z nás stále ještě přistupuje k oblečení na práci tak, že hlavním kritériem jeho výběru jsou minimální náklady. Co na tom, že v těch starých hadrech vypadáme jako hastroši, že jsou nepraktické a mnohdy nám naši činnost vyloženě komplikují. Nabídka kvalitního pracovního oblečení a obuvi je však stále dostupnější a atraktivnější. Podle čeho vybírat?

To je dobrý, to si ještě nechám na práci na zahradě, říkáváme si, když zvažujeme, jestli už nenadešel čas ty staré otrhané džíny, vybledlé děravé tričko nebo rozšmajdané kecky vyhodit. To nemá smysl prát, stejně to zase hned zašpiním, přemýšlíme nad prodřenými montérkami s fleky od oleje, které už roky používáme v dílně, v garáži nebo na záhonku, aniž by se potkaly s jinou vodou než dešťovou.

Možná ale, že přeci jen přichází doba, kdy si začínáme uvědomovat nevýhody takového přístupu. Nejde jen o to, jak v těch hadrech vypadáme, ale důležité je především to, že se v nich špatně pracuje. Rychle se v nich zpotíme a pak snadno prochladneme, kalhoty dřou nebo nám padají a od špatných bot nás záhy bolí chodidla. Ale hlavně – takové oblečení nás nikdy nemůže ochránit. Kdo někdy ryl záhon ve starých teniskách nebo pracoval s motorovou pilou ve vytahaném triku a plandavých texaskách, dobře ví, o čem je řeč.

Základem je bezpečná a pohodlná obuv

Změna pracovního šatníku nemusí být vůbec nákladná. Takové dobré pracovní boty jsou doslova k nezaplacení, a přitom za ně dáte sotva čtvrtinu toho, co za značkové outdoorovky, s nimiž toho mají stále více společného. Ale zatímco když si dorasíte své parádní hanwagy, mammuty nebo la sportivy za bratru šest litrů, je to problém, v případě těch pracovních za patnáct stovek se zase až tam moc neděje. Od toho jsou pracovní, že? A co takové kvalitní boty na práci umí?

Především vám dlouho vydrží. Běžně bývají odolné proti vodě, chemikáliím i mastnotě. Mají protiskluzovou, dobře odpruženou podrážku. Jsou pohodlné, prodyšné a stále častěji jsou k mání i v atraktivním designu. Pokud je třeba, můžete mít i pracovní boty s vyztuženou ocelovou špičkou nebo i podrážkou. Pravda, tady už se o nějakém velkém pohodlí příliš hovořit nedá.

A tím se vlastně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Pokud se rozhodnete být i při práci za šviháka, ujasněte si nejdřív, k jaké činnosti budete nejčastěji svoji novou garderobu využívat. Jestli nejste drvoštěp, nemá smysl kupovat si značkové protipořezové kalhoty vycpané vatou, pokud nebudete trávit při práci venku dny a týdny za každého počasí, je zbytečné dávat hromadu peněz za parádní funkční bundu 3 v 1.

Oblečte se tak, aby se vám dobře pracovalo

Pro práci na zahradě, především pak s nejrůznější technikou či nářadím, jsou ideální pevné, ale příjemné kotníkové boty, dlouhé pracovní kalhoty s elastickým páskem, vyztuženým sedem a koleny a pokud možno i s dostatkem kapes. Lepší než bavlněné je tričko z funkčního materiálu, na které si můžete v případě ochlazení navléct zateplenou vestu s prodlouženým zadním dílem nebo fleecovou bundu. Pokud bude foukat, může být další vrstvou softshell, a když zaprší, tak lehká nepromokavá bunda s kapucí.

Celé je to vlastně hrozně jednoduché. Jde o to, abyste se při práci v létě příliš nezpotili, v zimě abyste neprochladli a když prší, abyste byli v suchu. A k tomu vám nejlépe pomůže atraktivní funkční oblečení pohodlného střihu ze sofistikovaných materiálů, které pracovní sektor převzal ze světa outdooru, pouze s ještě větším důrazem na praktičnost při práci. Vězte, že až takhle vybavení vyrazíte na zahradu, půjde vám práce mnohem lépe od ruky. A možná to bude i proto, že se budete i díky super ohozu cítit jako profíci.