MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

Pomozte ptákům přečkat zimu, naplňte jim krmítko dobrotami

Redakce
6. 1. 2021

Pokud jste ještě nezačali, právě teď je nejvhodnější čas. Druhá půlka zimy je doba, kdy většině drobných ptáků na vaší zahradě zbývají už jen minimální zbytky tukových zásob. Vaše krmítko, průběžně doplňované těmi správnými potravinami, jim může často zachránit život. Pojďme si říct pár pravidel.

Všimli jste si také, jak z vašeho okolí mizí zpěvní ptáci? Podle dostupných analýz je současné tempo úbytku těch nejběžnějších druhů malých opeřenců zcela bezprecedentní a může za něj především člověk. Ptáci se nemají kam uchýlit, ohrožují je nejrůznější stavby, intenzivní zemědělství, lov a ubývá jim také přirozené potravy.

Přikrmujte od listopadu do března

Pokud se rozhodnete přispět ptákům přes zimu trochou něčeho na zob, pomůžete mnohým z nich doslova přežít. Tělo průměrné dospělé sýkory koňadry má hmotnost něco mezi 15-20 g a během jediné mrazivé noci může přijít o více než pětinu své váhy. Právě sýkorky by si měl předcházet každý správný hospodář, protože se mimo jiné prokázalo, že v zimním období dokážou zlikvidovat 50 až 70 % všech obalečů jabloňových na zahradě.

Česká společnost ornitologická doporučuje začít s přikrmováním už v listopadu, kdy klesají teploty a snižuje se nabídka potravy. Od března, kdy se možnost ptáků získat si potravu přirozenou cestou opět zvyšuje, už přikrmovat není třeba. Ale ještě než do krmítka nasypete první dobroty, musíte dobře promyslet, jaké zvolíte a kam ho umístíte.

Postavte si krmítko sami. Je to snadné

Jednoduché krmítko ze zbytků prkýnek si dnes dokáže vyrobit každý. A vůbec není od věci, pokud do výroby zapojíte i své děti. S o to větším nadšením pak budou sledovat, jak se na něm ptáčci hemží. Krmítko, ať už závěsné nebo na podstavci, by mělo být dostatečně otevřené a prostorné a rozhodně by mělo disponovat stříškou, která svými okraji přesahuje základnu.

Ta by měla mít rozměry alespoň 20×20 cm a pokud bude její obsah chráněný nízkými bočnicemi s mezerou pro odtok vody, jste opravdu šikulové. Krmítka pro ptáky lze dnes samozřejmě vybírat i v hobby marketech a zahradnictvích, a to od klasických dřevěných přes keramická, drátěná až po krmítka z plastu. Za nás rozhodně platí, že čím jednodušší, tím lepší.

Při umístění krmítka pozor na kočky

Umístění krmítka je důležité proto, aby ptáci měli stále přehled o svém okolí a mohli včas zareagovat na přítomnost některého z predátorů – absolutně největším zabijákem drobného ptactva jsou kočky. Pro své krmítko vyberte na zahradě takové místo, které je ve výši alespoň 150 cm, může být na některé z větví stromu nebo poblíž keřů, ale zase ne přímo v nich. Vhodné je místo v závětří, může být i ve stínu.

Někteří ptáci – kosi, pěnkavy, zvonci, ale často i vrabci – sbírají potravu ze země, proto jim můžete pod zavěšeným krmítkem vytvořit vhodný prostor pro pohození, resp. sypání potravy nebo tam přímo umístit speciální přízemní krmítka. Při průběžném doplňování krmítek potravou mějte na mysli, že pro ptáky je v zimě klíčové mít možnost doplnit si energii a tukové zásoby hlavně ve druhé polovině dne, před příchodem noci, během níž se jen strnule choulí v úkrytu.

Připravte sýkorám energetickou bombu

Většina z drobných ptáků, kteří u nás přezimují, přijímá rostlinnou stravu – jádra, bobule, semena, nejrůznější plody… Naprosto nejuniverzálnější potravou jsou pro ně slunečnicová semena. Vrabci a řada dalších uvítají i obilná zrna – oves, proso nebo pšenici. Pokud jim chcete přilepšit něčím z vaší kuchyně, sáhněte po strouhance z nesoleného pečiva, hrozinkách, ořechách, jablkách, vařené nesolené rýži či bramborách, strouhané mrkvi nebo po ovesných vločkách, luštěninách a kukuřici.

Kapitolou pro sebe jsou nejrůznější tukové směsi v podobě lojových koulí, z nichž mnohé si můžeme připravit i doma smícháním rozpuštěného hovězího loje s drobky tvrdého celozrnného chleba, hrozinkami, prosem a slunečnicovými semínky. Když do takové směsi ponoříte otevřené borové šišky tak, aby se jí obalily, máte po vychladnutí loje pro sýkorky nebo brhlíky na své zahradě dokonalou zásobárnu energie.

Nezapomeňte na péči o krmítko

Také přikrmování zimního ptactva má svá důležitá pravidla. Tím prvním je, nedávat do krmítka nic, čím bychom mohli ptákům ublížit: žádné plesnivé zbytky z kuchyně, nic kořeněného nebo soleného, žádné cukroví ani čerstvé pečivo či uzeniny. Další věcí, na níž se často zapomíná, je péče o krmítko. To je třeba průběžně čistit od zbytků potravy i trusu. Uchráníte tak ptáky před nejrůznějšími nemocemi, například trichomonózu, které se přímo říká krmítková nákaza.

Ať už tedy budete krmit ptáky na zahradě, na balkoně nebo na terase, odmění se vám každodenním pestrým divadlem, během něhož budete moci s dětmi zblízka pozorovat celou řadu zajímavých opeřenců. A pokud i díky vám přežijí další zimu, na jaře vám to rozhodně nezapomenou dát vědět. Taky už se na to těšíte?