MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Podzim je ideální čas na péči o půdu na záhonku

Redakce
6. 11. 2020

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak úžasným útvarem je obyčejná hlína? Taková půda na záhonku, to je opravdový zázrak. Ale i ona občas potřebuje, má-li být užitečná, naši pomoc. Pokud je zhutnělá, je třeba ji zrýt, pokud je vyčerpaná, je vhodné do ní zapravit kompost či organické hnojivo. Důležité je odstranit přitom z hlíny plevel a zelené zbytky, protože na nich mohou přezimovat škůdci.

Půda je fascinující živý systém, na němž závisí naše existence. Jedná se o důležitou zásobárnu vody a o základní článek potravního řetězce, který nám trvale umožňuje produkovat nejrůznější plodiny, včetně krmiva pro hospodářská zvířata. Péče o půdu, byť by to byl jen malý záhonek, je tak naprosto zásadní. A to jak z perspektivy tisíciletí, tak i optikou babičky, která chce mít i napřesrok ze své zahrádky nějakou tu mrkev, rajčata, papriku nebo třeba konopí.

Přes zimu nechte na záhonku velké hroudy

Co vlastně půda na takovém záhonku potřebuje a jak jí nejlépe pomoci? Běžným postupem je každý rok na podzim nebo zjara záhonek zrýt, ale pokud je půda kvalitní, není to bezpodmínečně nutné. Časté rytí neprospívá užitečným organismům, pro něž je půda domovem. Důvodem, proč je hlínu vhodné zrýt, je její zkypření, provzdušnění, případně obohacení o živiny. Pokud necháme nahrubo zrytý záhonek přes zimu neuhrabaný, je pravděpodobné, že se do půdy dostane i dostatek vláhy.

Další výhodou toho, když po zrytí zůstanou na záhonku přes zimu velké hroudy je, že promrznou a mráz v nich zlikviduje kořínky jednoletých plevelů. Co se týče víceletých plevelů, ty je třeba při rytí co nejdůkladněji odstraňovat, stejně, jako všechny zelené zbytky po pěstované zelenině. Právě ty, zůstanou-li na záhonku, umožňují přečkat zimu nejrůznějším chorobám rostlin a škůdcům, jako jsou například svilušky, molice, háďátka nebo drátovci.

Ryjte s rozmyslem a klidně na několikrát

Během rytí je vhodné do půdy zapravit kompost nebo jiné, pokud možno organické hnojivo. Koňský hnůj obsahuje nejvíce dusíku. Je vhodný pro těžší půdy, do nichž ho dostaneme nejlépe tak, že ho předtím smícháme s kompostem. Kravský hnůj je ze všech ten nejhodnotnější. Je vhodný pro všechny typy půdy, do záhonků ho však přidáváme až poté, co důkladně vyzraje. Použít lze i králičí hnůj, naopak hnůj od prasat se k přímému hnojení nepoužívá.

Krytí je ideální vybrat si takovou dobu, kdy půda ještě není mokrá a nelepí se na boty a na nářadí. Rytí je náročná činnost, rozvrhněte si ji proto dobře, klidně i do více dnů. Správně se na to vybavte, vezměte si pořádnou obuv, rukavice, a hlavně kvalitní rýč, ušetříte si zbytečnou námahu i nějaké ty mozoly navíc. Pokud příliš nefouká, moc se nenavlíkejte, i tak je velmi pravděpodobné, že se zapotíte. Dejte si na to pozor, jestli si budete chtít na chvilku odpočinout, hoďte přes sebe raději bundu.