MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Piknik je lék na uondanou duši

Redakce
7. 9. 2020

Stolování pod širým nebem je skvělý způsob, jak alespoň na okamžik vystoupit ze zaběhaného rytmu všedních dnů. Není přitom třeba žádného velkého nakupování a plánování, ba právě naopak. Spontaneita může být tou největší devízou, protože to hlavní, o co jde, je kde, jak a s kým si piknik užijete.

Správný čas na piknik je vždy. Pravda, s ohledem na přijatelný komfort počítá většina z nás s hodováním v trávě zhruba v době od jara do babího léta. Rozhodně by však mělo být slunečno, sem tam snad nějaký načechraný kumulus a k tomu vánek tak akorát příjemný na to, aby osvěžil.

Nepodceňte výběr místa na piknik

Místo na piknik by mělo být v první řadě bezpečné. Žádná volně visící uschlá větev nad hlavou, žádný mokřad či mraveniště nebo dokonce vosí hnízdo v dosahu. Ideální je travnatá plocha na slunci, a přitom někde poblíž stromů, poskytujících v případě potřeby stín.

Zároveň je důležité udržovat přiměřenou vzdálenost od ostatních skupinek, které si rovněž užívají venkovního stolování, a to nejen kvůli obavám z koronavirové nákazy. Jde hlavně o to, že když už si lidé vyrazí na piknik do přírody, lze předpokládat, že ocení jistou míru soukromí.

Správná výbava přispívá k pohodě

Poté, co jsme si tedy ujasnili kdy, kde a s kým (což často hodně vypovídá ni o tom, proč), přichází na řadu otázka, na co se usadíme a co a odkud vybalíme. Jistě, to, jestli máte správný piknikový koš, nádobí s monogramem a dostatečně reprezentativní pochutiny není nejdůležitější.

Ale pokud už nejste studenti v sáčku, které hřeje láska a vystačí si s lahvinkou vína za pár pětek, shodneme se, že jistý komfort člověk ocení. Taková skládací tvídová deka s nepromokavou spodní vrstvou, pěnovou výplní a měkkým povrchem s kostkovaným vzorem k posezení přímo vyzívá.

Nezapomeňte po sobě uklidit

Snad nejcharakterističtějším atributem, který symbolizuje piknik v přírodě, je proutěný koš. Pravda, Mr. Bean ve své slavné scénce používá světlý kufr, ale koš z vrbového proutí s vyklápěcím víkem je klasika. Dnes jsou k mání stylové exempláře vybavené kompletním servisem, včetně termokapsy.

Obsah úložného prostoru takového typického piknikového koše se liší především podle toho, pro kolik osob je určený. Ať už jde o koše s vybavením pro dvě, anebo čtyři osoby, zcela jistě v nich najdete sadu talířů, příborů, sklenic, ubrousky, nožík, otvírák či slánku a pepřenku.

K dalším věcem, na které byste neměli zapomenout, patří taška na odpadky (důležité: vždy po sobě před odchodem ukliďte!), ale například i deštník, repelent, opalovací krém nebo čistá voda. Čímž se od výbavy dostáváme k další položce, a sice k vhodným nápojům a potravinám.

Piknik má své kouzlo i na podzim

Především se vyhýbejte potravinám, které se rychle kazí, jako jsou vejce, majonéza, mléko, ryby… Vhodné jsou zeleninové, ale i těstovinové saláty, ovoce, dále tousty, sendviče, slané i sladké koláče, minipizzy, smažené kuřecí nugetky, k pití pak víno, smoothie, čaj, voda, džus.

A tak přestože mezinárodní den pikniku připadá už na 18. červen, rozhodně to neznamená, že si nemůžete vyrazit třeba během některé z krásných říjnových nedělí. Věřte, má to něco do sebe. Slunce vrhá dlouhé stíny, ve vzduchu je cítit syrový pach listí a hlíny a vám je do zpěvu.