MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Okrasné jezírko bude vaší zahradě slušet

Redakce
28. 3. 2021
Foto: Shutterstock

Okrasné jezírko je bezpochyby úžasný dekorační prvek, který zkrášlí prostředí vaší zahrady, zlepší její mikroklima a poskytne domov mnohým zvířecím návštěvníkům. Pokud jste vášniví zahrádkáři, určitě budete nadšení z toho, kolik nezvyklých rostlin lze pěstovat přímo v jezírku či v jeho těsné blízkosti.

Před realizací takového projektu je však nutné si říci, že zahradní jezírka potřebují pravidelnou údržbu a dostatek vhodného prostoru. Pojďte s námi zjistit, jaký zvolit tvar, kam jej správně umístit, jaké použít materiály a nesmíme zapomenout ani na dekorace, které udělají z jezírka dominantu vaší zahrady. 

Foto: Shutterstock

Vhodné umístění i tvar

Při plánování výstavby okrasného zahradního jezírka si nejprve zvolte vhodné místo. To by mělo být v klidnější části zahrady a přímý sluneční svit by na něj měl dopadat po 4 až 6 hodin denně. Nejlepší je volit umístění mimo stromy nebo keře. Předejdete tak neustálému znečištění spadaným listím a jehličím.

I přesto, že pravidelné tvary jsou dnes v módě i u jezírek, zvolte raději tvar nepravidelný. Díky tomu se značně zvětší plocha břehu, což oceníte při sadbě rostlin. Kromě toho bude takové jezírko přirozenější a poskytne jednodušší přístup do vody například obojživelníkům. Hloubku je třeba zvolit podle toho, zda budete v jezírku pouze pěstovat rostliny nebo i chovat ryby či jiné drobné živočichy. Obecně platí, že hloubka uprostřed by měla být nejméně 0,8 metru. Při chovu ryb pak více než 1 metr.

Foto: Shutterstock

Výběr kvalitního materiálu je základ

Výběr materiálů použitých k výstavbě jezírka závisí na vašich preferencích. Existují jezírka plastová, fóliová či betonová. Od betonu se ale dnes spíše ustupuje z důvodu jeho náročnosti na údržbu a vysoké pořizovací ceny. Plastová jezírka už mají svůj ideální tvar včetně prostor pro rostliny i čerpadlo. Jejich instalace je jednoduchá a zvládnout se dá i svépomocí. Jejich nevýhodou jsou však poměrně malé rozměry a mělkost.

Jezírkové folie jsou variabilní, a vodní plocha tak může mít jakýkoliv tvar i rozlohu. Tvorba jezírka za pomoci folie je však náročnější, a je vhodné si na pomoc přizvat odborníky, kteří se vám budou hodit také při svařování spojů folie. Ta musí být kvalitní, pevná a odolná vůči UV záření. Připravte se rovněž na pečlivější úpravu terénu, zejména odstranění ostrých kamenů nebo rostlin se silnými kořeny, které by ji mohly poškodit.

Foto: Shutterstock

Nezapomeňte na faunu a flóru

Rostliny vytvářejí krásný vzhled jezírka, poskytují útočiště mnohým živočichům a zajistí jeho dokonalé splynutí se zahradou. Musíte však dbát na jejich správné rozmístění. Jezírko má tři základní zóny – bahenní, mělkou a hlubokou. Do každé z nich se hodí jiné druhy. Na březích se daří bahenním rostlinám, jako je máta vodní, ostřice nebo pomněnka bahenní. V mělké vodě se budou skvěle vyjímat překrásné kosatce, thalie, orobince a puškvorce. Do hloubky se pak hodí leknínovité rostliny.

Domov můžete darovat také okrasným rybám, jako jsou KOI kapříci a elegantní jeseteři, nebo třeba vodním želvám. Jiní živočichové se pozvou na návštěvu sami. Budete tak moci pozorovat poletující vážky a šídla nebo svižné bruslařky prohánějící se po hladině. Útočiště zde dříve či později najdou i žáby. Zejména ropuchám se v lidské blízkosti žije dobře. Žabky určitě neodhánějte pryč, jejich pulci pomohou s řasami a dospělci s obtížným hmyzem.

Foto: Shutterstock

Udělejte z jezírka designový prvek

Je mnoho způsobů, jak udělat z obyčejného jezírka zcela výjimečnou dekoraci zahrady, která zaujme na první pohled. Oblíbeným zpestřením jsou fontány nebo vodopády. Mezi moderní a neokoukané doplňky patří solární plovoucí LED světýlka, díky kterým bude mít každý večer úžasnou romantickou atmosféru. Pokud to velikost a tvar jezírka dovolí, zkuste umístit malý most. Ten vytvoří nezaměnitelnou scenérii.

Velice populární jsou také mola na březích prostornějších jezírek nebo rovnou propojení s terasou. Prkna s dřevěným vzhledem skvěle splynou s přírodou a vy si na nich můžete vychutnávat odpočinek a pohled na uklidňující vodní hladinu.

 

Související články

Dobrá studna na zahradě, to je opravdová výhra

Dříve samozřejmost, dnes výhoda a zítra? Dar z nebes. Řeč je o studnách, o zdroji podzemní vody. Mít možnost používat na zahradě užitkovou vodu z vlastní studny je velké plus. Sucho a nedostatek vody nás ohrožují a nezdá se, že by se na tom mělo něco změnit. Pokud tedy studnu ještě nemáte, lze její vybudování vřele […]

Přečíst
Listopad 2020

Jarní péče o zahradní trávník

Pokud vám leží na srdci kvalita vašeho trávníku, vězte, že jaro je z pohledu toho, co by se v tomto směru dalo podniknout, opravdovou výzvou. Co nestihnete během prvních měsíců, to budete v průběhu dalších ročních období už jen těžko dohánět. Okrasný, nebo krajinný? Záleží samozřejmě především na tom, jaké nároky na trávník kladete vy sami. Chcete mít […]

Přečíst
Květen 2020