MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Nepodceňujte ochranu zdraví při práci v dílně či na zahradě

Redakce
2. 11. 2020

Zdraví je tak samozřejmá věc, že ho většinou začínáme řešit až v okamžiku, když se objeví nějaký zádrhel. Jednou z nejpodceňovanějších oblastí je, možná trochu paradoxně, ochrana zdraví doma: při práci v dílně, v garáži, na terase, na zahradě.

Je to k nevíře, ale stále můžeme spatřit „odborníky“ balancující v pantoflích na vratkém žebříku tři metry nad zemí, kterak zápolí se šestikilovou motorovkou v ruce s tlustou větví nad hlavou. Asi se shodneme, že pokud u takového seriózního kandidáta na Darwinovu cenu absentují i rukavice, brýle, přilba nebo chrániče sluchu, není to problém překvapivý a vzhledem k popisované situaci ani ten úplně nejpalčivější.

Nejenom muži, ale především oni si potrpí na neustálém vylepšování svého pracovního zázemí. Do svých dílen a dílniček si rádi pořizují nejrůznější moderní vychytávky, udělátka, organizéry, stroje, nástroje, nářadí a zařízení. Taková čisťounká a dobře vybavená kutilská základna, to je pro mnohé z nás zdroj opravdové hrdosti a potěšení. Zajímavé je, že jednu určitou sekci přitom většinou zcela přehlížíme. Tak schválně: kdo z vás má v dílně hasicí přístroj? Ochranné pomůcky? Lékárničku?

Základem je čistota a pořádek

Začněme od podlahy, a to téměř doslova. Základem pro správné a bezpečné vykonávání naprosté většiny pracovních činností je čistota a pořádek. Každá věc v dílně by měla mít své místo. Především pak skladování nebezpečných látek má svá jasná, předpisy stanovená a zkušenostmi ověřená pravidla. Prostory, kde skladujeme hořlaviny, plyny, chemikálie či provozní kapaliny, by měly být dobře zabezpečené a mimo dosah nepovolaných.

Naprostou samozřejmostí by měl být funkční hasicí přístroj odpovídajícího objemu a obsahu a vůbec také není od věci mít někde v koutě místnosti připravený pytel univerzálního sypkého sorbentu. Kanystry, láhve a další nádoby s nebezpečnými látkami bychom měli mít správně popsané, ideálně i s datem pořízení, otevření, případně namíchání konkrétní směsi.

Jak už bylo zmíněno, svoji dílnu bychom měli udržovat v pořádku, pokud možno průběžně. K tomu je dobré vybavit ji nádobami na nejrůznější druhy odpadu, čisticími prostředky, dezinfekcí a úklidovými pomůckami, jako je smeták, koště, lopatka, hadry, utěrky, kýbl nebo rýžový kartáč. Klíčový je přitom dostatek vody, s čímž souvisí i možnost patřičné osobní hygieny, ideálně za pomoci mýdla, solviny a čistého ručníku.

Zvažte své síly a zbytečně neriskujte

Zcela samostatnou kapitolou je vybavení dílny lékárničkou. Každý člověk, který vzal někdy do ruky kladívko, ví, že ještě snazší než přibít s ním hřebík, je praštit se s ním do prstu. Každý, kdo někdy držel v ruce nůž, ví, jaké to je, když z ní crčí krev. Mít v dosahu lékárničku s dezinfekcí, vatou, náplastmi, obvazy, obinadlem, trojcípým šátkem a nůžkami je vedle znalosti základních postupů první pomoci to nejmenší, co pro sebe můžete udělat.

Zranění se i při nejlepší vůli zabránit nedá. Ale snažit se jim předcházet dává smysl. Před zahájením každé náročnější pracovní aktivity vždy raději ještě jednou zvažte své síly a zbytečně neriskujte. Nepracujte s poškozeným nářadím. Používejte ochranné pomůcky: rukavice, brýle, sluchátka, pracovní boty, ochranný oděv, masku, přilbu, prostě vše, co vám pomůže minimalizovat riziko. A pivko? Tak to si dejte až poté, co večer uklidíte vercajk. Takové posezení na terase po náročném a úspěšném dni plném činorodé manuální práce má něco do sebe, co říkáte?