MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

Na čerstvém vzduchu vždy lépe chutná. Užijte si jídlo na své terase

Redakce
28. 4. 2021
Foto: Shutterstock

Inspirujte se jižanskými národy a užijte si posezení na terase od jara až do podzimu. Teplé dny jsou naprosto ideální k venkovnímu stolování. Přeneste se z kuchyně na zahradu a vychutnejte si bohatou snídani, oběd ve stylu barbecue nebo večeři s přáteli zakončenou sklenkou dobrého vína na čerstvém vzduchu, protože tam prý chutná nejlépe!

K venkovnímu stolování na terase či zahradě budete potřebovat několik nezbytností. Ať už si uděláte piknik v trávě nebo pozvete rodinu na sváteční oběd, nesmí vám chybět praktické nádobí nebo pohodlné posezení. Poradíme vám, jak přizpůsobit terasu častému a pohodlnému hodování, které materiály zvolit, aby vaše posezení bylo praktické i estetické a abyste si ho co nejlépe vychutnali.

Foto: Shutterstock

Pohodlně se usaďte

Při výběru stolu a židlí na terasu nedejte jen na vzhled, ale i na funkčnost. Jestliže je vaše terasa nezastřešená, celý den vystavena vnějším vlivům počasí a vy nemáte kam odklidit svůj zahradní nábytek, zvažte posezení a stolek z hliníku. Máte-li raději přírodní materiály, sáhněte po dřevu. Je sice náročnější na údržbu a vyžaduje speciální péči, avšak skvěle zapadne do prostředí zahrady.

Pokud si zakládáte na tom, abyste se o nábytek nemuseli nijak starat a jeho cena byla příznivá, vyberte plast. Vydrží déšť i slunce a stačí jej pouze setřít mokrým hadříkem. Pokud si pod pojmem „plastový zahradní nábytek“ představujete pouze bílé židle, které se při sebemenším zafoukání převrací, jsou nestabilní a neestetické, nenechte se mýlit. Dnes patří mezi nejoblíbenější zejména polyuretanový výplet, který se vzhledem podobá na přírodní ratan, nicméně péče o něj je mnohem snadnější.

Foto: Shutterstock

Vhodné nádobí pro venkovní stolování

Máte-li v plánu pořádat spíše pikniky na dece, určitě si pořiďte nádobí plastové. Je velmi praktické k přenášení po zahradě a téměř nerozbitné, takže jej ocení hlavně ti, kolem kterých neustále pobíhají rozdováděné děti. Stejně jako u plastového zahradního nábytku se ani u nádobí z tohoto materiálu nemusíte bát nevkusného a zastaralého vzhledu. Při pohledu na dnešní polykarbonátové skleničky byste jistě ani nepoznali, že se nejedná o sklo. Nezapomeňte však, že se musí jednat o kvalitní výrobky, které neobsahují zdraví škodlivé látky.

Jestliže si potrpíte na servírování na úrovni i venku, pořiďte si sadu odolného nádobí z keramiky. Venkovské květinové či malované vzory se budou uprostřed přírody skvěle vyjímat a spolu s vkusnou karafou nebo džbánkem vytvoří u stolu tu pravou atmosféru.

Foto: Shutterstock

Stylově i na terase

Pokud si nejraději vychutnáváte během letních měsíců jídlo právě na terase, není od věci si její prostředí trochu zpříjemnit. Začněte se zvelebením posezení, protože není nic protivnějšího, než se u jídla těšit, až se konečně zvednete z té tvrdé židle. Pořiďte si proto podsedáky nebo polstrování, které je ale přímo určené k venkovnímu použití.

Stejně jako uvnitř domu, může i stúl na zahradě zdobit prostírání nebo ubrus. K dostaní je nepřeberné množství vzorů a stylů, takže záleží pouze na vašem vlastním vkusu. Prostírání by ideálně mělo ladit s nádobím nebo ostatním textilem. Doprostřed stolu se perfektně hodí džbán s čerstvými řezanými květinami a proutěná ošatka na pečivo nebo ovoce ze zahrádky.

Foto: Shutterstock

Hodujte i po setmění

Ani k večeři nemusíme zamířit do domu. Stačí, když si svou terasu přizpůsobíte i k večernímu posezení. Nejdůležitější je v tomto případě dobré osvětlení. Nemusí to však být jen standartní světlo na zdi, nabízí se plno originálnějších možností od romantických řetězů ze žárovek až po moderní osvětlení zabudované v zemi. Pro jedinečnou atmosféru můžete využít i světla svíček.

Při teplých letních večerech musíme počítat i s obtížným hmyzem, jako jsou komáři nebo třeba chrousti. Existují louče a svíčky, které po zapálení uvolňují extrakty, jenž hmyzu nevoní, a ten se pak vaší terase raději vyhne. Pokud nejste moc útlocitní, můžete si pořídit také UV lapač, který se zapojí do zásuvky a láká hmyz, který následně spálí. Poslouchat tento zvuk však není zrovna dvakrát příjemné.

Foto: Shutterstock

Související články

Piknik je lék na uondanou duši

Stolování pod širým nebem je skvělý způsob, jak alespoň na okamžik vystoupit ze zaběhaného rytmu všedních dnů. Není přitom třeba žádného velkého nakupování a plánování, ba právě naopak. Spontaneita může být tou největší devízou, protože to hlavní, o co jde, je kde, jak a s kým si piknik užijete. Správný čas na piknik je vždy. Pravda, […]

Přečíst
Září 2020

Jaké vybrat dekorace na terasu

Znáte to. Přijmete pozvání a vyrazíte k přátelům strávit příjemný letní podvečer na jejich zahradní terasu. Přátelé jsou fajn, terasa je nová a krásná. Ale přesto, jakoby jí něco chybělo. Něco, co dává prostoru charisma, nějaká drobnost, maličkost, možná jen doplněk? Vedle čistě funkčních věcí, jako je nábytek, gril nebo vhodné osvětlení, terasa potřebuje i nějaké […]

Přečíst
Červen 2020

Správné osvětlení dá vyniknout kouzlu vaší terasy

Vhodné osvětlení terasy přispívá k té správné atmosféře, ale i k bezpečnému pohybu na ní. Pokud chceme na trase nejen odpočívat, ale i pracovat – ať už s knihou, s počítačem nebo třeba u grilu, je třeba tomu přizpůsobit i osvětlení. Výhodou je, že způsoby osvětlení lze i kombinovat. Jsou chvíle, kdy se nic nevyrovná posezení na setmělé terase. […]

Přečíst
Květen 2020