MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Možnosti venkovní keramické dlažby jsou takřka neomezené

Redakce
5. 5. 2020

Keramická dlažba patří v našich končinách už dávno ke stálicím interiérů, ale spolu s novými technologiemi výroby, novými postupy úpravy povrchu a kvalitnějšími materiály její obliba roste a rozšiřuje se i do venkovních prostor. 

Hlavní předností keramické dlažby je především její variabilita, ať už v možnostech barevných kombinací, formátů či právě povrchových úprav. Klíčové přitom je, že tato variabilita není na úkor kvality materiálu a jeho odolnosti.

Keramika kombinuje estetiku s funkčností

Současná keramická dlažba tak trochu klame tělem. Jinak řečeno, moderní keramická dlažba – a o té exteriérové to platí dvojnásob – dokáže působit právě tak, jak si to budete přát. Toužíte po nadčasovém designu? Sáhněte po jednoduché velkoformátové desce bez kudrlinek. Chcete, aby vaše terasa působila robustně a bytelně? Nechte si položit dlažbu s povrchovou úpravou břidlice a s odpovídající patinou. Anebo vaše stavení po předcích lemují úzké chodníčky a vy preferujete spíše subtilní krásu a odkaz na tradici? Určitě si vyberte z nabídky retro dlažeb. Upřednostňujete dřevo? Co třeba ochozené parkety? Nebo spíš terakotu? Máte ji mít, a to do posledního detailu.

A přitom jde stále o keramickou dlažbu, ovšem dlažbu, která musí splňovat ty nejpřísnější funkční parametry, jako je mrazuvzdornost, resp. nenasákavost, a dále musí být otěruvzdorná, protiskluzová a samozřejmě by měla vydržet velké zatížení a sem tam i nějakou tu ránu.

Některé exteriérové keramické dlažby mají index nasákavosti do 0,1 %, což je opravdu výborná hodnota. Co se týče otěruvzdornosti, uvádí se pod zkratkou PEI a značí se číslicemi od 1 do 5, přičemž pro venkovní prostory, jako jsou balkony, lodžie, terasy, zahradní chodníky či okolí bazénů, je vyžadován minimálně stupeň 4.

Díky programům do sebe všechno zapadá

Významným benefitem současných keramických dlažeb je vedle už zmíněné variability stylů a barev také možnost využívat celé programy. Ty zahrnují jak jednotlivé dekorativní prvky, tak i funkční doplňky v podobě podstupnic, schodovek, keramických parapetů nebo díly k bazénům včetně jejich lemů.

Díky této nabídce do sebe vše zapadá jako jednotlivé díly stavebnice, a vy tak máte mimo jiné možnost propojit či sjednotit interiér vašeho domu nebo bytu s jeho exteriérem. To se hodí nejenom u moderních novostaveb, ale kupříkladu i při rekonstrukcích historických objektů, kde je vhodné dodržet určitá estetická kritéria na stylovou jednotnost budovy a jejího okolí.

Pro dlouhou životnost dlažby je vedle výběru kvalitní a ověřené značky od renomovaných prodejců důležitý i správný způsob pokládky. Samozřejmostí je zajistit odpovídající spád tak, aby voda odtékala a minimalizovala se možnost jejího vsakování do podkladu. Klasicky se keramické dlaždice pokládají na rovnoměrně nanesené lepidlo, ale stále oblíbenější je tzv. pokládka na terče.

Toto praktické a jednoduché řešení umožňuje vytvořit pod samotnou dlažbou prostor, jímž lze vést například kabeláž, což se hodí například u bazénů či venkovních teras. Díky pokládce dlažby na terče totiž můžeme snadno vytvořit bezbariérový přístup přímo z interiéru domu.