MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Mokré boty jsou problém. Pořiďte si vhodný vysoušeč

Redakce
27. 11. 2020

Podzimní plískanice jsou za dveřmi a s nimi i mokré oblečení a věčně provlhlá obuv. Naše zkušenost je taková, že bez ohledu na všechny ty trojité super membrány a dokonalé nano impregnace, dříve či později potřebují vysušit každé boty. Existuje řada osvědčených triků, ale i nejrůznějších zařízení, které nám pomůžou se s vlhkostí v botách vypořádat.

S vysoušením bot to není jen tak, protože to, co jim nejvíc pomáhá, totiž teplo, je může i spolehlivě poškodit. Pokud postavíte své boty urousané po další dlouhé procházce co nejblíže ke kamnům, může se také stát, že na nich ztvrdne a popraská kůže nebo se zdeformují některé části z jiných materiálů. Takové boty mohou být zničené nejenom z estetického, ale i z funkčního hlediska.

Když nemáte nic jiného, použijte noviny. Opravdu fungují

Základem péče o provlhlou obuv je, že boty bychom měli nechat po každém použití vyschnout a vyvětrat na teplém, rozhodně však ne příliš horkém místě. Zkušenost našich předků radí nespěchat, ale spíše si vypomoci různými vychytávkami. Naprostou klasikou je vycpat boty novinami, které poté, co absorbují vlhkost, průběžně vyměňujeme.

Podobným způsobem lze použít i švestkové nebo třešňové pecky. I ty do sebe dokážou natáhnou značný objem přebytečné vlhkosti, ale je fakt, že většina z nás takovými peckami v potřebném množství běžně nedisponuje. Nabízí se použít sáčky se silikagelem, které bývají v krabicích s nově zakoupenou obuví nebo galanterií, ale i v tomhle případě jde o řešení spíše v teoretické rovině.

Přenosné elektrické vysoušeče můžete zapojit i v autě

V současné době existuje celá řada zařízení, které vám pomohou boty vysušit šetrně, rychle a kdykoli. Zřejmě nejjednodušším a energeticky nenáročným řešením jsou přenosné elektrické vysoušeče. Jedná se o malá topná tělesa, která dokážou vyvinout teplotu až 70 ֯C a po zastrčení do bot je šetrně vysoušejí. K jejich výhodám patří skladnost, ale i možnost připojení do zásuvky v autě.

Na podobném principu pracují i větší typy elektrických vysoušečů, které bývají vytvarovány tak, abyste mohli na jednotlivé nástavce nasunout i více párů obuvi (nebo třeba rukavic). Tyto vysoušeče mohou stát volně na zemi, ale mohou být i závěsné. Ty menší jsou přenosné, větší můžete připevnit na stěnu v jakékoli místnosti podobně jako například žebřinový radiátor v koupelně.

Důležité je preventivní ošetření, střídání bot a vysoušení

Existují dokonce sušáky na obuv s průtočnými trny, které lze podobně jako už zmiňované žebřinové radiátory napojit na topný okruh ústředního topení a doplnit je o elektrický ohřev. Další variantou je elektrický vysoušeč pracující na principu fénu, kdy boty nasunete na fukary, jimiž proudí teplý vzduch. I v tomto případě jsou k dispozici jak lehká přenosná zařízení, tak i ta větší pro více párů bot.

Mokré boty jsou problém, to je jisté. Nejenomže vlhkost obuvi zkracuje její životnost, ale především ohrožuje naše zdraví. Ať už jsou vaše boty zvlhlé potem nebo proto, že jim nepřeje počasí, rozhodně je nenechávejte bez ošetření. Používejte impregnaci, střídejte obuv, ale nespoléhejte na to, že tím máte vystaráno. Není nic lepšího než si každé ráno nazout hezky vyhřáté boty.