MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Mobilní zastínění terasy

Redakce
4. 6. 2020

Řešíte otázku, jaké mobilní zastínění terasy zvolit, aby nejlépe odpovídalo vašim potřebám? A jaké ty potřeby vlastně jsou? Je prostor určený k zastínění bezprostředně u domu? Budete ho chtít využívat během roku pokud možno po co nejdelší dobu? Jak často a s jakou intenzitou se sem během dne opírají sluneční paprsky? Tíhnete spíše k něčemu vzdušnějšímu opatřenému lehčí konstrukcí, anebo chcete něco bytelného? Odvaz? Luxus? Hlavně funkčnost? Něco cenově přijatelnějšího?

Nejjednodušší a nejlevnější variantou mobilního zastínění je instalace slunečníku. K dostání jsou tradiční kovové či bambusové konstrukce s různobarevnými kruhovými výsečemi z látky, ale i rozměrnější kousky se sklopným ramenem, schopné zastínit větší plochu. Nevýhodou slunečníků bývá obecně kratší životnost, a především pak problémy se stabilitou, hlavně pochopitelně v případě poryvů větru. Slunečníky poskytují za rozumné peníze přijatelné pohodlí, ale o komfortu či designové originalitě lze v jejich případě hovořit jen málokdy.

Za atraktivnější variantu slunečníků lze považovat stínicí plachty. Abychom si rozuměli – řeč není o obdélníkových celtách z plastu s věčně vyškubnutými očky v rozích. Jde nám spíše o tu výseč plachet, do níž spadají především tzv. atypy. Právě v této oblasti je v současné době možné narazit na opravdu vkusné, snadno upínatelné a jednoduše polohovatelné kousky nejrůznějších tvarů. Takové, které dodají vaší terase či zahradě nový rozměr a pod nimiž bude radost odpočívat. Výhodou těchto plachet je i to, že je lze podle potřeby vzájemně kombinovat a seskupovat.

Markýzy a pergoly

Podobně, jako je tomu u většiny mobilních variant zastínění, ani markýzy neslouží v první řadě k ochraně proti větru a dešti. Pokud však oceníte spolehlivou, plně funkční a v nebývalé šíři konstrukčních typů nabízenou stínicí techniku, mohly by být právě markýzy vaší první volbou. Většina markýz se montuje na obvodové stěny domu nebo do stropu u terasy. Základní dělení markýz je na pevné a výsuvné, z konstrukčního hlediska pak rozlišujeme klasické, polokazetové, kazetové nebo košové. K nejrozšířenějším patří terasové markýzy s výsuvným profilem s látkou. Větší prostor dokáže zastínit markýza s teleskopickými rameny.

Jakýmsi kompromisem mezi pevným a mobilním zastíněním představují pergoly. Jejich výhodou je, že mohou stát kdekoli, což ale zároveň znamená, že se vyznačují bytelnější konstrukcí. Některé z moderních pergol, ať už ze dřeva či nověji také z hliníku, se mohou stát opravdovou ozdobou vaší zahrady. Pergoly mohou být zastřešeny jak klasickou nepromokavou markýzou, tak kupříkladu natáčecími lamelami či baldachýnem, některé jsou dokonce zasklené. Boční zastínění zajistí rolety nebo vhodné žaluzie.

Především hliníkové pergoly opatřené špičkovou technikou, ovládané smartphony a napojené na řídicí systém celého domu patří k opravdovým skvostům. Dokáží nejenom regulovat samotné zastínění, ale také odvětrávat přehřátý vzduch a zároveň fungují i jako protidešťová zábrana. Takové hi-tech pergoly mohou být opatřené integrovanými screenovými roletami a pohyblivým střešním slunolamem zajišťujícím na terase vždy to nejlepší klima.