MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Máte zahradu? Začněte včelařit

Redakce
15. 10. 2020

Máte zahradu a už hezkých pár týdnů ve vás probublává podivný neklid. Ne, tentokrát nejde o to, jak vylepšit okolí bazénu, vyspravit plot nebo už po xté přetřít dřevěnou terasu. Možná, že si jen vaše podvědomí pohrává s mlhavým tušením, že by vůbec nemuselo být špatné mít ze svého království vedle cmundy, štrůdlu a slivovice ještě nějaké další užitečné produkty. Ale jaké?

Mléko? Maso? Nový kožich? Popravdě, v případě chovu hospodářských zvířat na klasické zahradě to vypadá tak maximálně na kura domácího. Ale připravit vhodné prostředí a správně pečovat o tyhle bizarní potomky dinosaurů asi také nebude úplně snadné. Popelení, čmelíci, kuny, neustálé kdákání… dejte mi pokoj. Takže ani vlastní vejce ne. Alespoň tedy protentokrát.

Nechte si poradit od zkušenějších

A co takhle med? Povzbudivé je, že aby vám Apis mellifera poskytla svou nejcennější komoditu, nemusíte ji dojit ani podřezávat. Ano, lze předpokládat, že v případě jisté neopatrnosti dojde k menší újmě na vašem zdraví. Ale pokud nejste vyloženě alergičtí na koktejl produkovaný jedotvornou žlázou včelí dělnice, je bodnutí snad jedinou, navíc pouze dočasnou bolestí spojenou s chovem včel.

Jak tedy postupovat, pokud jste se rozhodli začít věnovat včelaření? Především je třeba si uvědomit, že má-li být vaše snaha úspěšná, není chov včel zcela bez námahy. Úspěchem v tomto případě míníme hojnost medu, i když spousta včelařů by vám potvrdila, že samotné soužití se včelami může vaše životní priority – o vnímání toho, co je úspěch nemluvě – výrazně pozměnit. Ale o tom později.

Na začátku je úplně nejlepší poohlédnout se ve svém okolí po zkušeném včelaři, který vám bude k dispozici dobrými radami. Základním zdrojem všech potřebných informací jsou i webové stránky Českého svazu včelařů, časopisy jako jsou Včelařství nebo Moderní včelař a samozřejmě odborné publikace, na které narazíte v každém lepším knihkupectví nebo v knihovně.

Vyberte vhodné stanoviště

Věděli jste, že jako začínající včelař můžete požádat o celou řadu subvencí? Většinu dotací poskytují krajské úřady, pomoc samozřejmě nabízí i příslušné dotační programy Evropské unie, které jsou zprostředkovávány Český svazem včelařů. Pomoc se týká především pořízení vybavení, jako jsou úly, medomety, odvíčkovací zařízení, ale i inovace technického vybavení.

Ještě než si však pořídíte vše potřebné, projděte se po své zahradě a najděte vhodné stanoviště pro úly. Ideální je slunné místo orientované na jihovýchod, někde poblíž korun listnatých stromů. Ty budou úlům poskytovat v létě příjemný stín a v zimě propouštět slunce. Důležité je, aby byl v okolí úlů dostatek vody a vhodné vegetace. Máte-li tu možnost, zasaďte nedaleko vrbu jívu. Nejenom že krásně kvete, ale její „kočičky“ poskytnou vašim včelám brzy zjara první bohatou pastvu.

Pokud jste se už definitivně rozhodli a není síly, která by vám mohla zabránit v uskutečnění vašeho nejnovějšího ušlechtilého záměru stát se včelařem, není vůbec od věci informovat o tom s jistým předstihem nejbližší sousedy. Tedy alespoň ty, které mají malé děti, a ty, na kterých vám opravdu záleží. Ti ostatní si budou muset vystačit s občanským zákoníkem.

Začněte s novými úly

Je třeba mít na paměti, že včelaření je regulováno zákony, nařízeními a vyhláškami. Včela je vedena jako hospodářské zvíře a na základě toho musí být každý včelař registrován u Českomoravské společnosti chovatelů. Zahájení své činnosti a umístění úlů musíte rovněž do konce února daného roku nahlásit na příslušný obecní úřad.

No a pak už nezbývá než si obstarat základní pomůcky. Klíčová rada zní: za žádných okolností nekupujte použité úly. Mohou být ve špatném stavu, mohou obsahovat původce různých včelích nemocí, jejich nátěr může být toxický atd. Také medomet je lepší mít nový, ale není to nezbytné.

Další věc, kterou budete potřebovat, jsou drobné pracovní pomůcky, jako je dýmák s palivem, rozpěry, odvíčkovací nůž a vidlička, smetáček a také ochranné pomůcky. Ty je důležité, alespoň zpočátku, rozhodně nepodceňovat. Rukavice, blůza, kombinéza i klobouk se síťkou bývají většinou bílé, prý proto, aby si vás včely nepletly s medvědem.

Život včel je zázrak

Zkušení včelaři radí začít se čtyřmi včelstvy. Takový počet by měl být schopen zvládnout každý začátečník a zároveň je pravděpodobné, že i přes chyby, kterých se dopustí, alespoň část jeho včel přežije do dalšího jara. První včelstvo je nejlépe poptat u některého ze spřátelených včelařů či od domovské včelařské organizace.

A jak je to s tím vnímáním úspěchu? Na začátku jste si možná mysleli, že si pořídíte pár „dřevěných budek“, nacpete do nich příslušný hmyz a počkáte si na med. Hódně medu, pochopitelně. Ale ono je to jako se vším, co se rozhodnete brát vážně. Časem zjistíte, že tím hlavním úspěchem není počet kýblů plných sladké lepkavé kapaliny. Život s včelami vás promění. Protože život včel je zázrak.