MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Máte rádi chilli? Vypěstujte si vlastní na zahradě nebo i balkóně

Redakce
4. 4. 2021
Foto: Pixabay

Ať už jste milovníkem ostrého jídla nebo vášnivým zahradníkem s chutí pěstovat něco nezvyklého, určitě si rádi vyzkoušíte zasadit vlastní chilli papričky. Rostlinky jsou to poměrně nenáročné a péči o ně zvládne i začátečník. Stačí jim světlo, teplo a voda. A když se jich nebudete chtít po sezóně vzdát, můžete je klidně pěstovat i několik let.

Jsou jako stvořené pro život v květináčích, můžete si jich tedy užít i na balkoně nebo terase. Semena chilli paprik pořídíte běžně v zahradnictví nebo hobby marketech, větší výběr pak mají specializované e-shopy, které nabízejí nezvyklé a různě pálivé druhy. Jestliže si s výběrem odrůdy nevíte rady a rádi byste se dozvěděli, jak si zajistit bohatou úrodu, pojďte se s námi podívat na pár tipů.

Foto: Pixabay

Biologické okénko – něco o chilli papričkách

Jedná se o exotické rostliny pocházející ze subtropických oblastí, především ze Střední Ameriky, ale i Asie. Papriky mají pálivou chuť díky látce zvané kapsaicin. Kromě toho obsahují také plno vitamínů, minerálů, antioxidantů a působí velmi pozitivně na lidský organismus. Mají totiž blahodárné účinky na zažívání. V trávicím traktu způsobují změny, díky kterým se sliznice lépe vypořádají například s bakteriemi.

Chilli papričky najdeme ve velkém množství druhů a kultivarů. Ty se liší vzhledem, chutí, a hlavně stupněm pálivosti. Ten se určuje pomocí jednotek Scovilleovy stupnice. Pro představu nejpálivější odrůda s názvem Carolina Reaper má na stupnici 2,2 milionů SHU, kdežto běžně používané Habanero pouze 0,5 milionu SHU.

Foto: Pixabay

Mírně pálivé, štiplavé nebo hot?

Volba odrůdy záleží na tom, co od papriček očekáváte. V první řadě samozřejmě na intenzitě pálivé chuti. Mezi jemně štiplavé druhy vhodné do běžných pokrmů patří například Jalapeňos, Tabasco, Piri-piri nebo kulaté a mírně nasládlé Rocoto. Pokud byste si rádi užili nejen jejich chuti, ale i vzhledu, bude pro vás vhodné Habanero, které existuje v desítkách rozličných kultivarů různých barev od žluté přes červenou až po temně fialovou.

Rozhodnete-li se pěstovat více druhů paprik, dejte si pozor na křížení. Květináče je dobré rozmístit co nejdál od sebe, abyste snížili šanci přenosu pylu z jedné odrůdy na druhou. Mohli by vám vzniknout kříženci odlišné barvy, chuti i pálivosti, než jakou očekáváte.

Foto: redakce

S pěstováním můžete začít už v zimě

Pěstování papriček v našich podmínkách je poměrně jednoduché i přesto, že se jedná o tropické rostliny. Pokud chcete začít od semínek, je nutné si je předpěstovat už během zimy na teplém a světlém místě. K jejich naklíčení bohatě stačí velké ubrousky nebo vatové tampony, avšak použít můžete i sadbovací tablety, ve kterých se vám budou papriky snadněji přesazovat. Když rostlinkám vyrazí první lístky a trochu zesílí, je vhodné je přesadit do sadbovače.

S příchodem teplého počasí můžete papriky vysázet na záhon. Vzhledem k velikosti a celkovému vzhledu jsou to však ideální rostliny do květináčů, které udělají parádu na balkoně nebo vaší terase. V truhlíku nebo květináči si je navíc na podzim můžete přenést do tepla a nechat plody dozrát.

Foto: Pixabay

Péče o rostlinky během roku

Chilli papriky potřebují hlavně teplo a světlo. Na zálivku jsou poměrně nenáročné, pokud už rostlinám klesají listy z důvodu nedostatku vody, obvykle stačí jedno zalití a budou zase fit. Pěstovat je můžete v květináči na balkoně nebo terase, na záhonu i ve skleníku.

Nespornou výhodou rostlin v květináči je to, že vám vydrží několik let. Důležité je ale jejich správné zazimování. V období vegetačního klidu sice potřebují méně světla i tepla, nicméně příliš nízké teploty nesnesou a mrazy jsou pro ně fatální. Pokud se však zazimování povede, bude vám odměnou větší úroda než v minulém roce. Nezapomeňte ale na kvalitní hnojivo!

Foto: Pixabay

Související články

Pěstujte bylinky – jsou krásné, chutné a zdravé

Pěstujte bylinky – jsou krásné, chutné a zdravé Máte rádi caprese, mojito je vaším nejoblíbenějším letním nápojem, při vůni levandule slastně přivíráte oči a bez meduňkového čaje neusnete? Pak jistě patříte mezi časté návštěvníky místního trhu. Anebo si pěstujete rostlinky sami. Pokud ne, měli byste to zkusit. Bylinkám z vlastní zahrádky se nic nevyrovná. Pěstování bylin […]

Přečíst
Květen 2020

Zasaďte si na zahradě svoji malou lékárnu

Většinou jsou spíše nenápadné. Jakoby jejich hlavním smyslem bylo nepřekážet, jakoby byly dobré hlavně k tomu, aby vyplnily nějakou mezeru či kout v rohu zahrady. Vedle vyšlechtěných bratranců z exotických dálav, obsypaných atraktivními voňavými květy o průměru servírovacího plata mohou keře s drobnými jedlými plody působit jako chudí příbuzní. I když… Většinu keřů, o nichž bude řeč, spojuje […]

Přečíst
Listopad 2020

Předpěstujte si letničky, teď je na to ten správný čas

Ačkoliv kalendář už avizuje jaro, hřejivé sluneční paprsky nás na zahradě vítají zatím jen zřídka. S výsadbou letniček do záhonů je třeba ještě počkat. Ale už nyní si můžeme například aksamitníky nebo tolik oblíbené astry předpěstovat pěkně v teple našich domovů. Jak na to? Semínka aster nemají ráda zimu Astry patří mezi letničky, které není […]

Přečíst
Březen 2021