MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

Květiny ve stylovém květináči terasu zkrášlí i zútulní

Redakce
19. 4. 2021
Foto: Shutterstock

Rostliny hrají  v celé zahradě patrně tu nejdůležitější roli. Právě díky nim z ní můžeme vytvořit krásné místo, kde budeme rádi odpočívat nebo se věnovat rodině či svým koníčkům. Proč by tomu tak nemohlo být i na terase? Že na ní není půda, vůbec nevadí, na pomoc si totiž můžeme přizvat krásné květináče ve stylu, který přesně zapadne do kompozice vaší zahrady a nenásilně s ní terasu spojí.

Květiny vykouzlí k vašemu posezení na terase příjemnou přírodní atmosféru. Zvolené nádoby můžete osadit čímkoliv od okrasných pelargonií přes zeleninu až po bylinky, které budete mít vždy po ruce při grilování. Při výběru nezapomeňte dbát na to, aby byly květináče vhodné pro venkovní užití. Z materiálů tedy volte spíše keramiku, beton nebo velmi moderní odolné plasty s dekorační povrchovou úpravou.

Foto: Shutterstock

Květináče jako funkční i designový prvek

Stejně jako má na zahradě svou funkci osvětlení, zahradní nábytek či slunečník, mohou ji mít také květináče. Pokud řešíte problémy se soukromím či nedostatkem stínu, umístěte květináče velkých rozměrů osazené například malými jehličnany vedle sebe. Tím získáte skvělý živý plot, kterým oddělíte terasu od zbytku pozemku, vytvoříte soukromí u bazénu nebo zamezíte sousedům v pohledu do vaší zahrady.

Drobnější nádoby na okenním parapetu, ve stojanech, či dokonce na stole můžete využít k pěstování bylinek. Ty se budou hodit například při grilování. Aroma některých druhů má navíc velmi uklidňující účinky. Květináče mohou být zároveň výrazně designovou záležitostí. Velké dřevěné či ratanové truhlíky pro živý plot skvěle splynou s přírodou. Barevné keramické či betonové květináčky na bylinky vyniknou na nenápadných stojanech z černého kovu nebo v kombinaci se zahradními lucernami.

Foto: Shutterstock

Je libo záhon přímo na terase?

Patříte-li mezi vášnivé zahrádkáře, kteří by nejraději využili každou píď zahrady k pěstování zeleniny a ovoce, určitě vás potěší, že malý záhon můžete mít dokonce i na své terase. Pokud máte místa méně, zvolte dlouhý a užší květináč, který bude lemovat stěnu nebo opticky rozdělí prostor. Do něj můžete vysadit balkonová rajčata, jahody, bylinky nebo jen okrasné květiny. Výhodou zmíněných rostlin je to, že jsou poměrně nenáročné na místo, proto klidně jeden jahodník zasaďte do stylového keramického květináče a umístěte třeba na zábradlí či schody.

Pokud máte místa více, budete nadšení z kaskádových záhonů. Jedná se o okrasné dřevěné květináče, které vytváří „schody“. Na každém z těchto schodů pak můžete pěstovat jiné plodiny a květiny. Jsou to opravdu zajímavé kousky, které se rychle stanou dominantou celé terasy.

Foto: Shutterstock

Zavěste květiny 

I k zavěšení se hodí mnoho rostlin od bylinek až po jahody. Nejvíc parády však udělají okrasné květiny, jako jsou pelargonie, fuschie či převislé begónie. Pokud máte rádi modernější styl, můžete nechat přes závěsný květináč růst i břečťany nebo je vyzdobit netřesky, rozchodníky či velice módními sukulenty a tlusticemi. Úžasně vypadá starček převislý, jehož matné lístky připomínají kuličky hrachu.

Květiny můžete zasadit do plastových květináčů se samozavlažováním, které bývají dokonce opatřeny ukazatelem vody. To vám může ušetřit časté šplhání po schůdcích kvůli zálivce. Nejedná se však o žádný designový prvek. Velkým trendem v této oblasti jsou „kovové koše“, do kterých se vloží kokosové vlákno a osadí se rostlinami ze všech stran. Hitem jsou také proutěné košíky ve tvaru kornoutu nebo starožitně vyhlížející zavěšené ptačí klece s květináčem uvnitř.

Foto: Shutterstock

Pěstovat můžete i nastojato

Tato varianta je vhodná naprosto pro všechny, i pro ty s kompaktnější terasou. Květináče jsou totiž umístěny nad sebou a tvoří pomyslnou stěnu. Tyto stojany můžete umístit prakticky kamkoliv. Velice dobře vypadají jak u zdi, tak v prostoru. Mohou společně s vysazenými rostlinami poskytnout stín a soukromí.

Květináče v tomto provedení z masivního dřeva zapadnou do přírody a působí velmi přirozeně. K dostání jsou také kovové varianty. Černý kov bude slušet moderní terase, naopak bílý se uplatní na romantických zahradách ve stylu Provence.

Foto: Shutterstock

Související články

Jahody můžete pěstovat i na terase nebo balkóně

Milujete vůni a chuť čerstvě utržených jahod? Pokud nepatříte mezi šťastlivce se zahradou, nezoufejte! V následujícím článku si ukážeme, jaké odrůdy můžete pěstovat v truhlíku i na balkóně nebo terase. Mít na záhonku za domem jahody je v Čechách velice oblíbené. Tyto sladké šťavnaté kousky ovoce milují děti i dospělí a není tedy divu, že na téměř každé […]

Přečíst
Duben 2021

Jaké vybrat dekorace na terasu

Znáte to. Přijmete pozvání a vyrazíte k přátelům strávit příjemný letní podvečer na jejich zahradní terasu. Přátelé jsou fajn, terasa je nová a krásná. Ale přesto, jakoby jí něco chybělo. Něco, co dává prostoru charisma, nějaká drobnost, maličkost, možná jen doplněk? Vedle čistě funkčních věcí, jako je nábytek, gril nebo vhodné osvětlení, terasa potřebuje i nějaké […]

Přečíst
Červen 2020

Inspirujte se stylovou terasou u domu hokejového obránce Romana Poláka

Roman Polák patří k nejlepším českým hokejovým obráncům. Obětavý bek proslulý svojí tvrdostí a dokonalou poziční hrou se po 14 úspěšných sezónách rozhodl ukončit své angažmá v kanadsko-americké NHL. Zakotvil v týmu Vítkovic a spolu s manželkou teď mohou v klidu pokračovat v zařizování svého vkusně navrženého domu. „Máme to se ženou stejné, pro nás je domov jen jeden, […]

Přečíst
Červenec 2020

Jarní údržba terasy z WPC je snadná

Jednou z důležitých předností teras z kvalitního dřevěného kompozitu je minimální potřeba údržby. Na rozdíl od teras z jiných materiálů se v případě WPC jedná spíše o příjemnou povinnost probudit ji ze zimního spánku a připravit na novou sezónu. Pokud je tedy někdy ten správný čas věnovat kompozitní terase trochu té péče, tak je to právě teď. Každá terasa […]

Přečíst
Duben 2021

Jednoduchou kvalitní terasu z WPC si smontujete sami

Znáte ten pocit, kdy usadíte zbývající lištu, utáhnete poslední vrut, odfouknete smítko, odložíte vodováhu a s tichou radostí přehlédnete výsledek práce svých rukou? Ano, ukočírovat tým lidí, vymyslet a realizovat projekt, absolvovat nespočet úmorných jednání, prostě zvládnout všechny ty kancelářské fígle, to samozřejmě vyžaduje mimořádné nasazení. Ale tohle je něco jiného. Vytvořit něco vlastníma rukama a […]

Přečíst
Květen 2020

Marta Jandová se cítí nejlépe s rodinou na terase svojí chalupy

Je známá především jako úspěšná zpěvačka. Věčně rozesmátá dáma, která vypadá, že nemá problém s bohémským životem ani s vystupováním na veřejnosti. Pouze nejbližší však vědí, že nejlépe se pracovně vytížená Marta Jandová cítí v kruhu své rodiny na své venkovské chalupě. Marta Jandové se několikrát nechala slyšet, že za opravdu kvalitně prožitý čas považuje především dobu strávenou […]

Přečíst
Srpen 2020