MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Květinová zahrada coby praktická krása od jara do podzimu

Redakce
5. 6. 2020

Už za dob našich babiček byly květiny nedílnou součástí zahrádek a venkovských záhonků. Estetické hledisko bylo v té době druhotné, hlavní smysl tkvěl v praktičnosti a užitkovosti rostlin. V dnešní době naopak převládá snaha budovat designové zahrady a květiny sázet tak, aby se líbily, případně zapadaly do celkové barevné koncepce moderní zahrady. Nabízí se však i kompromis – inspirujme se poznatky svých předků, ale zároveň nerezignujme na krásu, estetické a funkční hledisko spolu mohou žít v dokonalé symbióze.

Ve starých venkovských zahradách nebylo místo pro nevyužitelné, nejedlé, či dokonce jedovaté rostliny. Naopak svůj prostor zde měly léčivé bylinky, koření a další jedlé a užitečné rostliny, ovoce a zelenina. Jednoletky či rostlinky náchylné na mráz byste tam hledali jen těžko. Důvod je prostý – nepřečkaly by zimu a nebylo proč je znovu vysazovat.

Oproti tomu dnes neváháme koupit a zasadit květinu jen proto, že se nám líbí. A je jedno, jestli je to letnička, která kvete pouhé dva měsíce v roce, nebo dokonce jedovatá rostlina. Všimli jste si, že hitem současných zahrad jsou kvetoucí oleandry? A věděli jste, že otrava z oleandru vzniká již po rozžvýkání jednoho listu a v Indii se mu přezdívá keř sebevrahů?

Krása s přidanými vlastnostmi

Co může být lepšího, než mít zahradu, v níž se snoubí krásné s užitečným. Na jaře se kochat pohledem na rašící konvalinky, i když víme, že bychom si jejich voňavé kvítky rozhodně neměli přidávat do čaje. V létě uzobávat chutné jahody přímo ze záhonku nebo se kochat pohledem na kvetoucí jasmín. A na podzim se těšit na červenající listy přísavníku či dobroty z ostružin.

Pokud si chceme zahradu užívat po celý rok, měli bychom věnovat velkou péči tomu, co do ní zasadíme. Zaměřit se na to, kdy která rostlina poroste, pokvete či ponese své plody. Dobře uchopeným a pochopeným celoročním konceptem zahrady vytvoříme krásné, a přitom užitečné místo, které nám od března až do listopadu bude dodávat energii.

Jarní procitání

Sněženku není třeba dlouze představovat. Tato skromná bílá květinka bývá prvním poslem jara, po zimě se probouzející přírody. Najděte jí místo ideálně pod listnatým stromem, kde vás bude vítat ještě pod zbytky sněhu. A aby bílou doplnila žlutá, zkuste na slunné místo zasadit i semínka krokusů, svými kvítky vás potěší již koncem února.

Z jedlých rostlin můžete už začátkem března sklízet medvědí česnek. Je výborný při střevních onemocněních a působí jako přírodní antibiotikum. Pažitka neboli šnytlík je další bylinka, která se na vašich záhoncích bude zelenat sotva opadnou poslední sněhy. Přidejte si ji do pomazánky nebo nasypte na chleba s máslem, výrazně tím podpoříte po zimě oslabenou imunitu.

Letní všehochuť

V létě může vaše zahrada vypadat přímo pohádkově. Bude hýřit barvami, vůněmi a nad jejími chutnými plody budete slastně přivírat oči. Pokud v polovině dubna zasadíte slunečnici, v létě se dočkáte květu této majestátní rostliny a v zimě můžete jejími semínky nakrmit hladové vrabčáky. A co třeba divizna? Nádherná voňavá květina, jejíž sušené květy v zimě zaženou nepříjemné nachlazení.

Jestli máte rádi motýle, dopřejte jim komuli neboli letní šeřík. Sladký nektar z tohoto keře dokáže nasytit i včely a čmeláky a jeho fialové a bílé květy vnesou do vaší zahrady netradiční krásu čínské provincie, z níž pochází. Exotická kala je květina, která si vás podmaní svou elegancí i něžnou vůní, ale jako každá kráska vyžaduje láskyplnou péči a trpělivost, pravidelně ji přihnojujte a zavlažujte.

Podzimní mnohobarevnost

Astry mohou být letničky, ale také trvalky. Jsou nenáročné a vydrží dlouho na záhonku i ve váze. Milují slunná místa a mírně vlhkou půdu, kde pokvetou až do prvních mrazíků. Nejenže zahradu rozzáří svými mnoha drobnými květy, ale zároveň slouží jako útočiště pro hmyz, který už v podzimních měsících často nemá k dispozici dostatek kvetoucích rostlin.

Pokud k astrám zvolíte nádherně pestré kamarádky chryzantémy, budete mít o barevnou podzimní zahradu vystaráno. Ale pozor, ne všechny jsou mrazuvzdorné. A překvapení na závěr: Víte, že existuje dokonce jedlá chryzantéma? Tato pochoutka původem z Asie se používá jak do čajových směsí, tak i jako zelenina hodící se do salátů nebo k tepelné úpravě jako doplněk k masu nebo rýži.