Kvalitní WPC nabízí víc než jen alternativu (Zpět na výpis článků)

Jedním z přínosů moderních stavebních materiálů a nových technologií je, že nám umožňují klást na venkovní prostory podobné nároky, jaké máme na obytné místnosti v interiéru. A to včetně jejich funkčnosti, atraktivity i snadné údržby bez výraznější potřeby dodatečných investic. K dalším důležitým atributům takových materiálů neodmyslitelně patří i ohleduplnost k životnímu prostředí a záruka bezpečnosti pro koncové uživatele.

Obytným exteriérům dlouho dominovalo dřevo. Jeho přednosti jsou nezpochybnitelné – je snadno dosažitelné, dobře opracovatelné, esteticky hodnotné, příjemné na dotyk, coby stavebnina má téměř ideální vlastnosti. Vzhledem ke stoupajícím nárokům na komfort, bezpečí a dlouhou životnost výrobků je však stále více investorů nuceno zohlednit i nevýhody, které s sebou použití klasického dřeva jako stavebního materiálu přináší. V první řadě jde o nutnost pravidelné, finančně i časově nákladné údržby.

 

Odolný kompozit do exteriéru

 

Rozhodující impuls ke změně přišel před zhruba 30 lety ze Spojených států amerických. Za průkopníka vývoje nového materiálu na bázi dřevěné moučky a polymeru, známého dnes jako WPC (Wood-Plastic Composite), je považována americká firma Strandex. V Evropě patří k nejvýznamnějším producentům kvalitního dřevěného kompozitu česká společnost WPC – WoodPlastic. Ta vlastní licenci Strandex na unikátní postup výroby, který ve spolupráci s výzkumnými centry dále vylepšuje.

Hlavním cílem vývoje WPC bylo eliminovat nežádoucí vlastnosti dřeva. Především malou odolnost vůči houbám, hmyzu, otěru, ale i bazénové chemii, zátěži, mastnotě, prachu, sněhu či slunečnímu záření. A zároveň šlo – a to v neposlední řadě – i o to, zdůraznit přirozenou vizuální dokonalost dřevěného povrchu.

Produkty z nového materiálu se nejčastěji uplatňují v exteriéru v podobě teras, plotů a obkladů stěn budov. V porovnání s výrobky z klasického dřeva tuzemské provenience nabízí WPC neporovnatelně větší odolnost a násobně delší životnost při výrazně nižší náročnosti na údržbu. Kompozitní materiály však byly vyvinuty nejenom coby alternativa klasického dřeva, ale i odolných exotických dřevin, jako jsou bangkirai, massaranduba, ipe či merbau, jejichž celosvětové zásoby se tenčí.

 

Plně recyklovatelný materiál

 

Výroba prken WPC – WoodPlastic probíhá na bázi extruze za pomoci laserově kontrolované technologie, která zaručuje maximální přesnost veškeré produkce. Složení směsi je patentově chráněno, přibližně lze uvést, že kompozit obsahuje zhruba 60 % dřevní moučky a 40 % polymeru, plus nezbytné množství pojiva, lepidla, UV stabilizátorů a barviv.

Firma při výrobě využívá dřevo z evropských lesů, ale jedná se výhradně o dřevo od dodavatelů s certifikací PEFC. To znamená, že lesy, z nichž dřevo pochází, jsou obhospodařovány tak, aby byla zajištěna jejich trvalá udržitelnost. Produkované terasy, ploty a obklady obsahují zdravotně zcela nezávadný vysokohustotní polyetylen HDPE a jsou 100% recyklovatelné. Žádná z používaných látek není toxická, což znamená, že finální výrobky jsou vhodné i pro nejmladší děti.

Areál WPC – WoodPlastic ve středočeských Bukovanech zahrnuje čtyři výrobní linky v hale o rozloze více než 1 000 m², v níž společnost produkuje více než 20 tun dřevěného kompozitu té nejvyšší kvality za 24 hodin, což představuje zhruba 6 kilometrů prken denně. Jakost a originalita výrobků je garantována tzv. „rodným listem“ s unikátním číselným kódem, který je součástí každého z produktů, resp. každé faktury opouštějící brány závodu.

 

Minimální potřeba údržby

 

A právě kvalita samotných prken je to, co dává smysl rozhodnutí preferovat terasu z WPC před výrobkem z jiného materiálu, včetně dřeva. Pro dlouhou životnost terasy bez ztráty jejích vlastností je nejdůležitější to, z čeho a jak se vyrábějí prkna. Rozdíly v kvalitě teras z kompozitu, které si dnes na trhu můžeme pořídit, mohou být a často také jsou u různých výrobců, a především pak dovozců zcela propastné. Laciná prkna, často dovážená ve velkých objemech z Asie, totiž mohou postrádat právě ty požadované parametry, kvůli nimž bylo WPC vyvinuto.

Jedná se především o odolnost a dlouhou životnost. Výrobky Woodplastic® odolávají veškerým rozmarům počasí – dešti, sněhu, mrazu i UV záření. Minimálně nasákavý materiál je rezistentní vůči bazénové chemii i slané vodě. Prkna jsou stálobarevná, nemění svůj tvar ani nešednou. Terasu přitom není třeba natírat, olejovat ani impregnovat. Zcela postačí ji občas opláchnout proudem vody.

Na kvalitních prknech se netvoří třísky ani štěpy. Mají plný profil, takže na rozdíl od některých, především dutých, prken se nekroutí ani nepraskají a snadněji a rychle se montují bez nutnosti kotvení k pevnému podloží. Terasy mají speciální protiskluzový povrch a jejich skryté kotvení zajišťuje hladký kompaktní povrch bez nebezpečí poranění.

 

Náročné testy zaručující kvalitu

 

Všech uvedených vlastností finálních výrobků bylo dosaženo jak přísným dodržováním postupů v rámci dané technologie výroby, tak i díky vlastnímu výzkumu. Ještě předtím, než firma WPC – WoodPlastic spustila v roce 2013 první výrobní linku svého závodu, a zahájila tak produkci vlastních prken, započala spolupráci s vědeckými ústavy a výzkumnými pracovišti v tuzemsku i zahraničí. Důvodem byla především snaha ověřit a případně i doladit kvalitu receptury směsí.

V průběhu jednotlivých testů se ověřovalo množství obsahu účinných a zdravotně nezávadných retardantů hoření a určoval se stupeň kouřivosti použitých materiálů. Experti z laboratoří Ústavu technické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR zjišťovali za pomoci akceleračních testů stárnutí výrobků, jejich mechanické vlastnosti a jejich biodegradovatelnost.

Díky testům v Německu pak společnost WPC – WoodPlastic získala certifikát, na jehož základě mohou být její prkna používána ve veřejných prostorách, kde by mohlo hrozit nebezpečí uklouznutí, například na veřejných koupalištích, na nábřežích apod. Vedle terasových prken byly testování podrobeny i obklady stěn, mimo jiné i na bobtnání materiálu.

 

Úspěšný obchodní model

 

Za dobu své zhruba desetileté existence realizovala česká firma zakázky v celkovém rozsahu okolo 500 000 m², a to jak v ČR, tak i v zahraničí. Společnost uspěla na vysoce konkurenčních a zákaznicky náročných trzích v bezmála 40 zemích světa. Podařilo se jí expandovat jak do kulturně blízkých končin v Evropě, tak třeba na Kubu, do Nigérie, do Hongkongu, na Nový Zéland, do Izraele či Jižní Koreje.

A kupříkladu právě v nigérijském hlavním městě Abuji firma uspěla s nabídkou obkladových profilů budov rozsáhlého rezidenčního komplexu. Nigérijský zadavatel zohlednil vedle atraktivního a přirozeného vzhledu produktu především stálost a odolnost materiálu v mimořádně náročných klimatických podmínkách. Významnou roli při získání prestižní zakázky pak hrála i garance dlouhé životnosti a minimální potřeba údržby obkladů.

Úspěšný obchodní model produktů společnosti WPC – WoodPlastic je postaven na několika pilířích. Tím hlavním je výroba kvalitního produktu, který disponuje vedle mimořádných užitných vlastností také reprezentativním designem. Zároveň se firma opírá jak o svá plně vybavená, prozákaznicky orientovaná terasová centra, tak o širokou síť prodejců. Třetí pilíř pak představuje základna stabilních partnerů – architektů a designérů i certifikovaných odborníků na instalaci a montáž teras po celé České republice, ale i v zahraničí.

Řekli o nás

Vážení, dovolte mi tímto poděkovat za váš klientský přístup ve věci dodání, montáže a následných konzultací týkajících se naší nové terasy. Uvítal jsem vaší flexibilitu a vstřícnost při realizaci, kdy jste reagoval na mé požadavky ohledně dodání víceprvků a průběžných změn, stejně tak i plnění všech sjednaných termínů. Z nové terasy se s rod... Číst dále
Chtěli bychom velice poděkovat firmě ART BAZÉNY za skvělé jednání, rady a doporučení při výběru naší terasy. V dnešní době, kdy je trh nasycen obrovským množstvím nabídek materiálů by bylo pro nás téměř nemožné vybrat ten pravý pro naši terasu. Číst dále

Všechny reference