MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

Jóga může pomoci každému, ale lék na všechno to není

Redakce
12. 4. 2021
Zdroj: Eliška Gallová, www.eliska.yoga

Studovala systematickou biologii a ekologii, pracovala ve velké firmě, putovala po zapadlých stezkách indického Himálaje… Eliška Gallová je vnímavá žena s celou řadou zkušeností a zájmů. Především je však vyhledávanou lektorkou jógy.

Kdo vás k józe přivedl a jak dlouho se jí věnujete?

Věnuji se jí už od střední školy, takže zhruba 25 let. K józe mne přivedla profesorka na gymnáziu, která ji měla jako volitelný předmět v rámci hodin tělocviku. Bavilo mě to hned od začátku, proto jsem se záhy rozhodla navštěvovat i její večerní lekce.

Co vás na cvičení jógy oslovilo a proč?

Už od prvního setkání mě oslovil jeden z jejích základních principů, který zní: cvičte podle svých možností, aby vám bylo dobře. Líbilo se mi, že nejde o to, podávat nějaké výkony, ale pohybovat se v souladu se svými potřebami a rozhodně vždy tak, aby si člověk tím, co dělá, neubližoval.

Zdroj: Eliška Gallová, www.eliska.yoga

Co si tedy může úplný laik pod pojmem jóga představit?

Jóga znamená propojení, to je její pravý význam. Jde o vzájemné splynutí všeho dobrého, známého, inteligentního, rozumného a vhodného do jediného komplexního celku. Ten zahrnuje nejen tělesná cvičení, dechová cvičení nebo očistné techniky, ale především snahu žít podle takto osvojených principů a získaných znalostí.

Je možné oddělit cvičení jógy od jejího duchovního rozměru?

Jóga není žádné náboženství. Cvičení jógy není zasazeno do nějakého náboženského rámce, není to o žádné víře s velkým V. Jóga je způsob života pro přemýšlivé lidi. Pokud tedy vezmeme jen tu její část, kterou představuje tělesný pohyb, tak proč ne. Rozhodně neublíží. Spousta lidí se přes tělesnou praxi dostává dál, k praxím, řekněme, méně hrubým. Časem zjistí, že přes své tělo, skrze cvičení jsou najednou schopni vnímat, a tedy i prožívat život na mnohem subtilnějších úrovních.

Lze nějak zobecnit, za jak dlouho poté, co začnu cvičit, můžu očekávat výsledky a jaké?

Je to jako se vším, záleží na každém člověku. Na tom, co vlastně chce, co od toho očekává, proč má chuť to vyzkoušet. Pozitivní účinky cvičení jógy lze pocítit často už v průběhu první lekce.

Zdroj: Eliška Gallová, www.eliska.yoga

Je něco, na co si dát při cvičení jógy pozor?

Jóga vyžaduje klidné prostředí, dostatečně teplé, příjemné. Musíme se v něm cítit fajn, abychom se mohli zcela soustředit na lekci, ponořit se do ní. Co se lektora týče, tak každému sedne někdo jiný, stejně tak i styl cvičení. Někdy je bohužel na místě otázka, je-li to, co někteří z lektorů „předvádějí“, skutečně jóga, anebo jen čistě gymnastické představení.

Kdo může začít s jógou, je vhodná pro každého?

Ano, jóga má co nabídnout v podstatě každému, bez ohledu na věk nebo různá omezení. Někdo si potřebuje protáhnout tělo, jiný pročistit hlavu, další touží po lepšímu porozumění sobě a světu kolem, pro starší může znamenat podporu vitality, těhotným ženám přináší vnitřní klid a sílu, dětem zábavu a poučení…

Kde všude se dá jóga cvičit? Můžu cvičit třeba sám doma na zahradě?

Ano, je možné cvičit v podstatě všude, jen je potřeba dělat to tak, aby to mělo smysl, a mít na paměti, že se musím v daném prostředí cítit dobře. Důležité je zbytečně nepřeceňovat své možnosti a schopnosti, vybrat si příhodný čas a vhodný, pokud možno čistý a klidný prostor.

Co všechno k téhle činnosti vlastně potřebujeme?

Ke cvičení jógy je třeba vhodné oblečení, které netáhne a které nám dovolí nejrůznější pohyb tak, abychom se cítili dobře. Je nutné mít na paměti, že při cvičení zvedáme ruce nad hlavu, předkláníme trup, cvičíme v roznožení, na břiše, na zádech… Výběr oblečení je podstatný, ale rozhodně není potřeba žádný drahý super oděv. Cvičí se naboso či v ponožkách, využívá se podložka, která by neměla klouzat po podlaze. Zpočátku lze také používat ručník pod ruce, když se zpotí dlaně.

Zdroj: Eliška Gallová, www.eliska.yoga

Momentálně žijeme v lockdownu – lze cvičit jógu i prostřednictvím online videí? 

Samozřejmě že ano, ale musím přiznat, že já za sebe jsem se v tom nenašla. Každý to nicméně může vnímat jinak, ale pro mne coby lektorku je fyzický kontakt s cvičícími hodně podstatný. Kupříkladu pro začátečníky je podle mého fyzický kontakt s lektorem téměř nezbytný.

Může podle vás cvičení jógy přispět k lepšímu zvládání nekonečných koronavirových omezení?

Určitě může, ale není to všelék. Ani jóga nedokáže nahradit úplně všechno, o co kvůli pandemii a nejrůznějším omezením přicházíme.

www.eliska.yoga

Zdroj: Eliška Gallová, www.eliska.yoga

Související články

Bylinné čaje vám v zimě pomůžou posílit tělo i mysl

Týdny po Novém roce se vlečou jak žvýkačka na botě. Tentýž pohled z okna se opakuje každé ráno – holé kostry stromů, pošmourno, na zahradě fleky špinavého sněhu… Náladu nám kazí nečas, tělo čelí zákeřným útokům nejrůznějších infekcí. V takových dnech je víc než kdy jindy důležité zachovat si zdraví, sílu a dobrou mysl. Třeba za skromné pomoci […]

Přečíst
Leden 2021

Jarní detox nestačí. Pečujte o své zdraví každý den

Přichází jaro a řada z nás má právě teď chuť udělat něco pro své zdraví. Co takové jarní detoxy, jsou účinné? A jsou vůbec zdravé? Existuje nespočet návodů na jarní detoxikaci organismu, ale pokud je jejich hlavním obsahem hladovění a jediným smyslem přimět nás k nákupu předražených produktů, bude lepší se jim obloukem vyhnout. Pojďme […]

Přečíst
Březen 2021

Piknik je lék na uondanou duši

Stolování pod širým nebem je skvělý způsob, jak alespoň na okamžik vystoupit ze zaběhaného rytmu všedních dnů. Není přitom třeba žádného velkého nakupování a plánování, ba právě naopak. Spontaneita může být tou největší devízou, protože to hlavní, o co jde, je kde, jak a s kým si piknik užijete. Správný čas na piknik je vždy. Pravda, […]

Přečíst
Září 2020